Водата е навсякъде: от сълзите в очите ни до необятния океан. Огромната водна шир се наблюдава от космоса и оттук името на нашата планета - Синята планета.

Първите форми на живот на Земята са се появи във вода, така че водата е символ на живота. Водата се счита като благословия в много страни. При много народи е оприличавана на жена - чувствена, нежна и майчински грижовна. Водата е плодовитост и мъдрост.

Водата е в основата на развитие на всички цивилизации и религии. Продължително време е била единственият маршрут за пътуване и връзка между цивилизациите. Водата се е превърна в „синьото  злато" на XXI век, но този символ е все по-замърсен от страна на човека. Тя е намерила място в творбите на много художници, поети и писатели. Водата е извор на настроение и вдъхнодение и грижата за нея е отговорност на всеки от нас.

Ще ви направим съпричастни към нашите еко-инициативи, които реализирахме във връзка с опознаването на водното богатство и биоразнообразието в района. Със средствата по вече финализиран проект, съвмесно с Община Монтана и Корпуса на мира, бяхме закупили видеокамера, бинокли, компаси, лупи, определители и, разбира се, тениски и шапки за екипната ни дейност. Всички участници се разделихме в три големи групи.

Първата група от „учени-еколози" проучи терена около язовир Огоста, разположен в близост до град Монтана. Запозна останалите участници с разположението на обекта, климатичните му характеристики, домуващите и мигриращи видове птици, както и с крайбрежната растителност.Те организираха и срещите семинари с експерти от РИОСВ и представители на БЛРС-Монтана.

Втората група -„еко-папараците", отговаряше за проучаване и заснемане на евентуални нарушения и бракониери на територията на язовира, интервюираха възрастни жители за легенди, свързани с това място и историята на селището. Изключително удачна идея на групата бе да обявят конкурс за есе на тема „Водата - синьото злато на планетата".

„Техническият" екип трябваше да обучи останалите за работа с компас, картиране на местност, да организира придвижването и изготви инструктаж за безопасно реализиране на цялата дейност. С видеокамера заснехме поведението на птиците край брега на язовира и изслушахме лекция от член на екоклуба за техните биологични характеристики и особености.

Попаднахме и на нерегламентирано сметище. Събрахме боклуците, поставихме табели и решихме да уведомим РИОСВ-Монтана за свършеното от нас със снимков материал. С част от събраните отпадъци изготвихми макети и показахме на останалите, че и в отпадъците може да има нещо красиво. Еко-папараците подготвиха материал от нашата акция и го предадоха на местните медии, където беше отразен. С фотосите изготвихме фотогалерия във фоайето на нашето  училище.

Посещението  на яз.Огоста наистина помнихме дълго и често се връщаме към красивите гледки, спрели дъха ни. Забавлявахме се много, снимките и клиповете нямаха край, а  денят се изтърколи толкова бързо...

Целта на еко-експедициите бе да се повишат заинтересоваността и познанията на учениците към българската природа, да се обогати екологичната ни култура за водното богатство на региона и да се разшири обхватът от дейности на ЕКОклуба.

Реализираните еко-екскурзии  допринесоха за повишаване на нашето екологичното съзнание и поведение, придобихме нови умения, които предадохме на ученици от други училища с изявен интерес към екологията.Успешната работа на ЕКОклуба ще бъде от полза не само за нас, но ще служи като модел за подражание на нашите връстници, което ще повиши заинтересоваността и отговорността на обществото към проблемите на околната среда.

Убедени сме, че такива еко-инициативи са много приятен и полезен начин да опознаем водното богатство и да се научим да го пазим.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Дядо прибра грешно дете от детската градина</p>

Дядо прибра грешно дете от детската градина в Сидни

Свят Преди 3 минути

Грешката била установена когато майката на момчето дошла да го вземе, и разбрала, че то не е там

<p>Тръмп: Касапницата трябва да спре</p>

Тръмп за мира: Няма да се откажа, касапницата трябва да спре

Свят Преди 13 минути

По отношение на вчерашните кадри от присъствието на Путин, Си и Ким заедно на парада в Пекин републиканецът посочи, че е в "добри отношения" с всеки един от тях

Над 20 дрона атакуваха Одеса от Черно море, има силни взривове

Над 20 дрона атакуваха Одеса от Черно море, има силни взривове

Свят Преди 1 час

Регионалните власти призовават жителите незабавно да се укрият в бомбоубежища

<p>Ето кои двама велики Божии угодници почитаме днес</p>

Днес почитаме паметта на пророк Моисей и свещеномъченик Вавила

Любопитно Преди 1 час

На 4 септември православните християни си спомнят за пророк Моисей и мъченик Вавила

Правителството на Тръмп сезира Върховния съд по въпроса за митата

Правителството на Тръмп сезира Върховния съд по въпроса за митата

България Преди 1 час

Митата остават в сила и ще продължат поне до 14 октомври

<p>Русия коментира заглушаването на GPS системата на самолета, с който летя фон дер Лайен</p>

"Фалшиви твърдения": Русия коментира заглушаването на GPS системата на самолета, с който летя фон дер Лайен

Свят Преди 2 часа

Захарова повтори, че Русия смята за "абсолютно неприемливи" исканията на Зеленски, които трябва да бъдат обсъдени днес на среща на Коалицията на желаещите

<p>Тръмп незаконно е спрял средствата за Харвард&nbsp;</p>

Съдия: Тръмп спря незаконно средствата за Харвард

Свят Преди 2 часа

Още три университета от Бръшляновата лига сключиха сделки с властите

Наследниците на открадната от нацистите картина я предадоха на Аржентина

Наследниците на открадната от нацистите картина я предадоха на Аржентина

Свят Преди 2 часа

Картината е отнета от холандския галерист Жак Гудстикер

"Хамас" е готов за всеобхватна сделка за Газа

"Хамас" е готов за всеобхватна сделка за Газа

Свят Преди 2 часа

Заявленията на групировката дойдоха малко след като Тръмп призова палестинската групировка да освободи всички 20 заложници

НС изслушва премиера за GPS смущенията на полета на фон дер Лайен

НС изслушва премиера за GPS смущенията на полета на фон дер Лайен

България Преди 2 часа

Изслушването беше включено в дневния ред по предложение на Атанас Атанасов

Android получава нови функции за по-лесно писане

Android получава нови функции за по-лесно писане

Технологии Преди 2 часа

Те ще помагат и за споделянето на файлове

Вечеря за 200 евро, апартамент за 100: Скъпо ли е в Хърватия

Вечеря за 200 евро, апартамент за 100: Скъпо ли е в Хърватия

Любопитно Преди 3 часа

Дълго време Хърватия се смяташе за евтина дестинация, но през последните години това се промени

Дженифър Анистън разкри тайната си за грациозно остаряване

Дженифър Анистън разкри тайната си за грациозно остаряване

Любопитно Преди 3 часа

Звездата от „Приятели“ отдава външния си вид на „оптимизъм“ и „позитивизъм“

Цар Калоян

4 септември: Главата на краля на Солун става трофей за цар Калоян

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Версай в Унгария: Откъде са парите за луксозното имение на Орбан?

Версай в Унгария: Откъде са парите за луксозното имение на Орбан?

Свят Преди 3 часа

„Ако това е селскостопанско имение, то аз трябва да съм папата“

<p>Топло, но облачно в четвъртък -&nbsp;може да вали</p>

Топло, но облачно в четвъртък - може да вали

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни