О бщинският съвет в Бургас прие предложението за провеждане на местен референдум за петролопровода Бургас-Александруполис. Първоначално съветниците решиха допитване да не бъде правено, но вносителите предложиха ново гласуванеи събраха необходимите 26 гласа.
Определената дата е 2 септември, предаде БГНЕС.
Бургазлии ще трябва да отговорят на въпроса "Одобрявате ли подписаното споразумение за изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис?".
Съветниците обаче отхвърлиха две предложения за бюджет на допитването - 30 или 100 хиляди лв. И така остана неиязсен въпросът с какви средства ще бъде организиран референдумът.
Присъствалият на сесията зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев заяви, че министерството ще се включи в кампанията. Според него, искането за референдум е по-скоро стремеж за политически фойерверк, отколкото желание за дебат.
"България е подписала само политически документ за административна подкрепа. Никъде не е записано, че няма да се спазват нашите екологични закони на страната", заяви зам.-министърът. Ако докладът за опазване на околната среда покаже екологичен риск над 1%, проектът може да не се изпълни или ще трябва да се промени трасе.
На сесията се разбра, че още не е започнало проектирането на съоръжението и затова не може да има такъв доклад. По закон "Международната проектна компания" е длъжна да поръча изготвянето на екооценка и да организира публично обсъждане.
Общинските съветници от "Коалиция за Бургас" се обявиха срещу референдума.
Според тях с подобен референдум се решават въпроси от местно значение, по които органите за местното самоуправление могат да приемат решение за изпълнение волята на населението. В случая, какъвто и да е резултатът, той не може да влияе на тристранното международно споразумение за съоръжението, което вече е ратифицирано от Народно събрание.
Съветниците от БСП твърдят, че не може да се направи разяснителна кампания за нещо, което още го няма. С внасянето на този въпрос за разглеждане в Общинския съвет се търсят евтини политически дивиденти заради чувствителността на населението към подобни проблеми, се казва в специално изявление.
И юристи от Общинския съвет в Бургас оспорваха законосъобразността на референдума.
Според тях не са изпълнени три условия за местен референдум: провежда се само по въпроси с местно значение; въпросите трябва да са от компетентността на местното самоуправление и трябва изрично да са предвидени в закона.
Според депутата Любен Дилов, който присъства в залата, дори отрицателният отговор на въпроса на референдума "Одобрявате ли подписаното споразумение за изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис", не може да произведе правни последствия, защото става въпрос за международен договор
Според вносителите на предложението за референдум, при неодобрение от страна на гражданите, правителството трябва да подпише допълнителни анекси към споразумението, с които да бъдат дадени гаранции за екологични гаранции за общината.
За да се стигне до провеждане на референдум въобще, трябва областният управител да се произнесе, че решението на ОбС е законосъобразно. Срокът да се произнесе е 30-дневен.
Решението на Общински съвет в Бургас за провеждане на местен референдум за петролопровода Бургас - Александруполис е обществен натиск върху отговорните институции в защита на интересите на гражданите и държавата, както и за предоставяне на конкретна информация за техническите параметри и екологични рискове на мегапроекта за нашето Черноморие, заяви председателят на Общинския съвет в Созопол Панайот Рейзи.
Според него обаче резултатите от такъв местен референдум могат да имат само препоръчителен характер.
В същото време днес московският вестник "Росийская газета" съобщава, че
гръцката провинция Еврос може да забрани прокарването на петролопровода
Бургас - Александруполис през нейна територия, ако Русия не гарантира екологичната безопасност на проекта.
Вестникът, който е официалното издание на Кремъл, цитира областния управител на Еврос Николаос Забунидис, който заявява, че много от жителите са против изграждането на съоръжението. Той изтъква, че Русия не предприема нищо, за да убеди хората в безопасността на тръбата и не е предоставила изисканите от гръцката страна документи от нефтените компании.
"Хората се страхуват, че този проект ще доведе до екологична катастрофа. Ако има изтичане на нефт, нашият регион ще изгуби туристите си, никой няма да купува земеделската продукция. С други думи, Александруполис ще банкрутира", обяснява областният управител.
По думите му властите в областта се опасяват от бунтове срещу прокарването на тръбата. Забунидис смята, че проектът е неизгоден за гръцката страна, защото лъвският пай от експлоатацията ще отива в руските компании.
"В Гърция ще влизат само 35 млн. евро, които за нас са смешни пари", казва той.
Властите в Александруполис са поискали от Москва да се ангажира, че руски туристи ще почиват в местните курорти. "Ние искаме работещите в нефтените руски компании да летуват в Александруполис. По този начин те ще покажат на всички останали, че проектът е напълно безопасен", заявява областният управител Николаос Забунидис.
Той казва още, че гръцката област иска да изнася селскостопанска продукция и сирене за руския пазар.