"Всяко политическо назначение ще спира някакви европари!", предупреждава Меглена Плугчиева, вицепремиер по управление на еврофондовете.

В интервю за "24 часа" тя посочва, че кадровите промени, които станаха в агенция САПАРД през последните месеци, създадоха допълнителна нестабилност и несигурност в екипа. Те се отразяват неблагоприятно върху скоростта и качеството на работата.

Позицията на Плугчиева е: да се ограничат промените и когато се правят, да стават на конкурсни начала. Тя определено смята, че броят на заместник-директорите във фонд "Земеделие" е прекалено голям. Това е и мнението на Европейската комисия.

Освен това при назначаването им не е бил водещ професионалният принцип, а политическият. "Трябва да се научим, че е необходимо да има стабилност на системите на управление. Само по този начин можем да гарантираме успеха на работата и изграждането на доверие в нашите партньори от Европейската комисия", подчертава Плугчиева.

"България влиза в рецесия", обявява във в. "Пари" Николай Василев, министър на държавната администрация. Надявал се тя да бъде "плитка" и по-кратка.

Спасителното ни въже е валутният борд. Вторият ни приоритет е абсолютната стабилност на банковата система, казва министърът.

В интервюто Василев посочва, че тридесетината икономисти от НДСВ са предложили България спешно да сключи предпазно, а не действащо споразумение с МВФ, за да получи подкрепа, ако се нуждае от нея.

"Стандарт" представя коментарите на двама наши финансисти по въпроса нужен ли е заем на България от МВФ.

Според Красимир Катев "Заем от МВФ ще е буфер срещу кризата". По думите му предпазно споразумение е необходимо поради една проста причина - пари се договарят и се вземат, когато не ти трябват. За да може в случай, когато ти потрябват, да разполагаш веднага с тях.

В България нещата ще започнат да се оправят едва към първото или второто тримесечие на 2010 г., и затова трябва да сме готови.

"Няма по-безумен ход от нов договор с фонда", категоричен е Емил Хърсев. Той задава въпроса: За какво са на българското правителство няколко милиарда евро заем, след като то е бъкано от пари, които няма право да харчи и които стоят в резерв? Освен това бюджетът е много ясно разписан, доста твърдичък е и гарантира приходи.

"Фермерите ни почват протести по гръцки - с блокада на границите", обявав от първа страница в. "Сега".

След няколко месеца безплодни преговори с правителството млекарите и тютюнопроизводителите решиха да последват примера на гръцките си колеги и днес ще блокират границите на България с Румъния и Гърция.

Млекарите получиха разрешение за блокадата от общините в Русе и Видин, а тютюнопроизводителите от кметството в Хаджидимово. Полицията обаче обяви протеста за незаконен.

"Според закона за движение по пътищата никой няма право да запушва пътна инфраструктура независимо къде. Не смятам, че трябва да допускаме нарушаване на закона", каза генералният комисар на МВР Павлин Димитров.

От своя страна лидерът на млекарите Андриан Цаконски заяви, че блокадата ще бъде безсрочна, въпреки че местните общини са разрешили протести само за 2 дни.

"От зависими политици не очаквайте "чисти ръце", казва в интервю за "Труд" Надежда Михайлова, която в момента е зам.-председател на Народното събрание.

"За съжаление такива има много и причините са в начина, по който се финансират предизборните кампании. Няма ли прозрачност и отчетност - всичко си остава празни приказки", обяснява Михайлова.

"Когато нямаш принципи, си готов да направиш абсолютно всичко - продължава тя. - Както НДСВ-БСП, те подмениха вота на хората. Подобни действия са и причина гражданите да отказват да гласуват. Ако ние от десницата направим подобно нещо сега, ударът на избирателите по нас ще бъде два пъти по-силен."

"БСП пита Конституционния съд за избори "2 в 1", отбелязва "Сега". БСП ще иска от Конституционния съд тълкувателно решение относно мандатността на Народното събрание.

Запитването ще отправят в най-скоро време 48 депутати от левицата във връзка с предложението на НДСВ за провеждане в един ден на двата вота - за национален и за европейски парламент, съобщи Корнелия Нинова след заседание на ИБ на партията. И вчера социалистите не излязоха с окончателно становище по въпроса.

Президентът Георги Първанов пък заяви, че ще се произнесе, след като види как ще завършат парламентарните инициативи, и отново пледира за схемата "2 в 1".

"ДСБ е против компенсации на спрени пари от Европа", съобщава "Труд". Парламентът да наложи мораториум върху всякакви опити на тройната коалиция да заменя спрените пари от еврофондовете със средства от бюджета.

Такова предложение ще внесат депутатите от ДСБ. Ако бъде отхвърлено, ще има преговори с опозицията за нов вот на недоверие, предупреди зам.-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова.

"Ще искаме газ без посредници", пише на първа страница "Дума". България ще постави официално при посещението на президента Първанов в Русия въпроса за предоговаряне на договора за доставка на газ с "Газпром", съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

"НАП иска декларациите ни и на електронен носител", съобщава "Сега". Гражданите и фирмите да бъдат задължени да подават данъчни декларации освен на хартиен и на електронен носител. Това предвиждат промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които предлага Националната агенция за приходите.

Според шефа й Мария Мургина така ще се засилят контролът и прозрачността. Мерките бяха обсъдени вчера на обществения съвет към вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева.

"Красива България" дава работа на 6400", отбелязва "24 часа". Новите работни места ще бъдат отворени до края на годината, а на 2600 от тях ще бъдат наети безработни. Очаква се трайна заетост да получат 1600 души. 4000 съкратени ще бъдат преквалифицирани. За целта са предвидени над 43,5 млн. лева.

"Каварна чака 1 млрд. евро инвестиции през 2009 г.", пише "Труд". Добивът на електричество от възобновяеми източници ще бъде в близките години приоритет на общината в Каварна. За тази цел се предвижда да бъдат заделени 1500 дка общински терени, които да бъдат предоставени чрез конкурс на инвеститори, които да монтират фотоволтаични панели.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Как да разберем, че истинската любов е близо: 11 знака от Вселената

Как да разберем, че истинската любов е близо: 11 знака от Вселената

Любопитно Преди 31 минути

Казват, че Вселената знае най-добре кога и с кого трябва да се срещнем

Джей Ди Ванс: САЩ ще окажат натиск, за да гарантирант примирието в Газа

Джей Ди Ванс: САЩ ще окажат натиск, за да гарантирант примирието в Газа

Свят Преди 1 час

Ванс добави, че американските войски няма да бъдат разположени на палестинска територия

,

Израел ще унищожи всички подземни тунели в Газа след освобождаването на заложниците

Свят Преди 2 часа

Все още не е напълно ясно колко голяма е подземната мрежа от тунели на "Хамас"

Германският външен министър идва на посещение в България

Германският външен министър идва на посещение в България

България Преди 2 часа

Той пристига по покана на министъра на външните работи на Република България Георг Георгиев

.

Сезонните вируси - как да се предпазим и лекуваме от инфекциите

България Преди 2 часа

Д-р Петър Великов с информация за COVID-19 и грипа

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски: Руска бомба уби дете в църква

Свят Преди 3 часа

Според украинския държавен глава Русия умножава терора, докато фокусът е върху Близкия изток

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Свят Преди 3 часа

Късно снощи афганистански военнослужещи откриха огън по пакистански гранични постове

Президентът на България Румен Радев

Президентът Радев: Местната власт да е гарант за обществения интерес

България Преди 4 часа

Най-големият капитал на всяка власт е доверието, заявява държавният глава по повод Деня на българската община и местното самоуправление

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

Свят Преди 4 часа

Съединените щати участват тясно във всички етапи на планирането, съобщава статия във в. Financial Times

Сблъсъците при протестите в Мадагаскар в края на миналия месец

Президентът на Мадагаскар предупреди за опит за преврат

Свят Преди 5 часа

Изявлението му идва ден след като армейско подразделение, известно като CAPSAT, осъди употребата на сила от силите за сигурност при справяне с неотдавнашните протести

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 5 часа

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Кейти Пети и Джъстин Трюдо

Новата двойка, за която всички говорят: Кейти Пери и Джъстин Трюдо

Любопитно Преди 5 часа

Двамата наскоро бяха забелязани да се целуват на разкошната яхта на певицата

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Свят Преди 6 часа

На изборите косовските гласоподаватели ще избират кметове на общини и общински съветници в 38-те общини на страната

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

Свят Преди 6 часа

„Тя живя точно така, както искаше,“ казва източник пред списание PEOPLE

АМ „Тракия“

Внимание! Спират движението по АМ „Тракия“ към София 4 пъти следобед: вижте часовете

България Преди 6 часа

От АПИ апелират шофьорите да предвидят повече време за пътуване

Мон Дьо и Нети

Нети разкрива: Защо умишлено се „загрозявах“ и тайната за моето осиновяване

Любопитно Преди 7 часа

Актрисата говори за драмата с осиновяването си, „красивата лъжа“ за детството и години борба с етикета „жената на Дони“