О ставката на вицепремиера и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем беше поискана от депутатите от ДСБ в петък в парламента.

"Искаме компетентен министър, който може да носи отговорност и да изпълнява задълженията си", заяви депутатът Веселин Методиев. От ДСБ настояват и за изслушване на министър-председателя Сергей Станишев, който трябва да обясни причините за бездействието на правителството и отговорностите, които то поема, както и какви мерки ще предприеме за предотвратяване на бъдещи бедствия.

ДСБ са категорични, че премиерът трябва да направи персонални промени сред министрите, който са отговорни за управление при кризи и стопанисване на водите. "В противен случай той поема цялата отговорност за бедствията", заяви Методиев.

Според ДСБ трима министри от Движението за права и свободи носят отговорност за случващото се - Емел Етем, министърът на земеделието и горите Нихат Кабил и министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров.

Депутатите твърдят, че не се предприемат никакви мерки за поддържане на 3000 язовира от системата на земеделското министерство. Не се почистват коритата на реките, а областните управители и кметовете бездействат. От партията на Костов твърдят, че липсва координация в работата на местната и държавна власт.

"Многократно ДСБ настоявахме за бързи промени в нормативните актове и незабавни действия за предотвратяване на разливите. Последва бездействие и откровено демонстриране на нежелание да се поеме отговорност" , каза още Веселин Методиев.

Вицепремиерът от ДПС Емел Етем е подложена на унищожителна крнитика през последните дни. Първо я атакуваха десетки кметове от всички райони на страната, които тя пък от своя страна обвини за несвършена работа през последните месеци.

В същото време проверки на медиите огласяват злоупотреби със средствата, отпускани от министерството, ръководено от заместничката на Ахмед Доган.

Днес тя се яви в Народното събрание, за да говори пред журналисти и им направи забележка: "Не бива да се хващате на подхвърлянията на партии, които така или иначе отпадат от политическата сцена и търсят по някакъв начин да бъдат забелязани, като насочват към една или друга партия вината за преодоляване на бедствията".

Емел Етем заяви, че ако има фирми, които са получили средства за възстановяване на щетите от наводненията, но не са ги използвали по предназначение, те ще бъдат санкционирани и няма да има политически чадър за никого.

Тя нямала сигнал за такива нарушения. Възстановителните дейности се извършвали от "стотици хиляди фирми", през есента в две общини били констатирани нарушения и там тече разследване.

Очаквала до края на седмицата доклади от областните управители, съвместно с представителите на "Гражданска защита" и на общинските комисии по бедствия и аварии за състоянието на всички критични обекти, на всички речни корита и диги, без значение дали е имало проблеми миналата година.

На заседанието на правителството в четвъртък било разпоредено на всички министри да направят доклад за състоянието на съоръженията, за които отговарят.

В четвъртък вестник "Труд", който по принцип избягва да критикува Доган и партията му, излезе с две остри публикации. В първата разкри, че фирма, свързана със сина на депутата от ДПС Рамадан Аталай - Ревин Аталай, "е лапнала апетитни поръчки по възстановяването от наводненията".

Фирмата "Антора" била взела авансово 433 000 лв., за да възстанови диги в Разградско и да реконструира помпена станция в Добричко, но не е направила нищо, както се оправдава с лошото време.

В същия брой на "Труд" политологът Васил Гарнизов (зам.-министър на рагеоналнто развитие в кабинета на Иван Костов през 1997-2001 г.) публикува анализ, озаглавен "Звездата на Емел Етем залязва".

В статията се казва: "Емел Етем сгреши. Не си свърши добре работата, за което обвини първите 10 години на прехода, кметовете и медиите. На Емел Етем работата не е да строи диги, да почиства корита и отводнява населени места. Нейно основно задължение е да координира другите министри, областните управители и кметовете да го правят. А провалът на координацията е очевиден..."

Авторът напомня, че гафовете на Емел Етем се случват в навечерието на национална конференция на ДПС, където е твърде вероятно тя да загуби благоразположението на Доган. "Защото с неспособността си да се справи с кризата хвърля петно върху общата управленска компетентност на ДПС".

Гарнизов напомня, че Етем е получила вицепремиерски пост и специално министерство, каквото никога не е съществувало в историята на българските институции. Получи рекорден бюджет за Комисията по бедствията и авариите. Стигна дотам, че поиска да стане началник дори на пожарната и Гражданска защита... Здравият разум надделя и тези й щения останаха неудовлетворени, което се осаза правилно предвид последвмалата демострация на липса именно на координиращи умения, пише Гарнизов.

Мъж казва на жена си: – Скъпа, тази вечер ще съм като Джеймс Бонд! – Уха, ще ме заведеш на вечеря, ще караш спортна кола…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъск иска да съди Apple, ИТ гигантът отхвърли критиките

Мъск иска да съди Apple, ИТ гигантът отхвърли критиките

Технологии Преди 8 минути

Милиардерът смята, че Apple злоупотребява с господстващото си положение

<p>Путин проведе разговор с&nbsp;Ким Чен-ун</p>

Путин информира Ким за срещата си с Тръмп в Аляска

Свят Преди 7 часа

Двамата са изразили увереност в по-нататъшното развитие на приятелството и добросъседството между Москва и Пхенян

Милорад Додик избегна затвора, наложиха му парична глоба

Милорад Додик избегна затвора, наложиха му парична глоба

Свят Преди 9 часа

Додик ще плати 36 500 босненски марки

<p>Зеленски: Имитиращият, а не истински мир няма да продължи дълго</p>

Зеленски: Тръмп и Путин не могат да взимат решения без участието на Киев

Свят Преди 10 часа

Зеленски изрази увереност, че в крайна сметка ще се стигне до тристранна среща между Тръмп, Путин и него

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 10 часа

Разследването срещу нея е едно от трите специални прокурорски разследвания, започнати от новото либерално правителство в Сеул

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

Свят Преди 10 часа

По думите на Балицки няма заплаха за централата и населението на Енергодар

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Свят Преди 11 часа

Укринформ съобщи още, че руските сили са засилили натиска си и в района на Купянск и Новопавловка

<p>Русия иска да отвори генерално консулство във Варна?</p>

МВнР разкри постъпило ли е искане от Русия за откриване на генерално консулство във Варна

България Преди 11 часа

Към настоящия момент генералното консулството на Русия във Варна не разполага със сграда за осъществяване на дейността си

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Свят Преди 11 часа

Черногорската армия провежда разследване, за да установи причината и обстоятелствата около инцидента

<p>🌡️Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите удариха 53&deg;C</p>

Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите на места удариха 53°C

Свят Преди 12 часа

Забраната за работа на открито е в сила във всички райони с оранжев код в Кипър

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Свят Преди 12 часа

С огъня се борят само хеликоптери

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

България Преди 12 часа

Майката била свидетел на насилието

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Свят Преди 12 часа

В комуникацията си с кулата пилотът е обяснил, че има проблем с предната ходова част на апарата

Ердоган разговаря със Зеленски

Ердоган разговаря със Зеленски

Свят Преди 12 часа

Ердоган е заявил, че оценява напредъка по преговорите между Украйна и Русия

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

България Преди 13 часа

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев

Моника Селеш

Тенис легендата Моника Селеш страда от рядка болест

Свят Преди 13 часа

51-годишната звезда на тениса разкри, че е била диагностицирана с рядко автоимунно заболяване