Н ад сто журналисти и граждани се събраха на мирен протест срещу посегателството върху свободното слово и в подкрепа на главния редактор на "Фрог нюз" Огнян Стефанов в градинката пред църквата "Св. Седмочисленици" в столицата.

Поводът е побоят над Стефанов на 22 септември.

Протестът бе организиран от екипа на интернет изданието. Сред присъстващите бяха журналистите Анна Заркова, Иво Инджев, Иван Бедров.

Пред присъстващите зам.-главният редактор на електронното издание "Фрог нюз" Александър Иванов прочете декларация, подготвена от журналистическата колегия, до Международната федерация на журналистите, Европейската федерация на журналистите, Европейския журналистически център и Международната пресасоциация.

В декларацията се посочва, че обекти на критичните анализи и разследвания на Огнян Стефанов и неговия екип от сайта "Фрог нюз" са били сегашната управляваща коалиция, президентската институция, новосъздадената Държавна агенция "Национална сигурност", Министерството на бедствията и авариите, съдебната система и прокуратурата.

Варварското посегателство над Огнян Стефанов не е опит за сплашване, а показна наказателна акция срещу инакомислещите в страната, срещу свободата на словото и демокрацията, се посочва в декларацията.

Дълбоко сме убедени, че българските власти не са в състояние да вземат адекватни мерки и да разкрият подбудителите и извършителите на кървавото престъпление срещу Огнян Стефанов, което е сериозен удар срещу българската журналистика, посочват журналистите от вестници, електронни издания и телевизии.

От журналистическата гилдия се обръщат към международните институции с надежда, че ще намерят подкрепа за учредяването на нов независим журналистически съюз в България, защото според тях страната ни има нужда от критична, обективна и безпристрастна журналистика.

Имаше натиск, телефонни обаждания, но не е имало някаква конкретна заплаха към Огнян Стефанов за убийство или побой, каза пред журналисти неговият заместник Александър Иванов.

Иванов каза, че след побоя над Стефанов е получил заплахи по телефона. По думите му снощи му е предадено послание, че може да му се случи същото. Иванов предположи, че след като е станало ясно, че телефоните на Огнян Стефанов и на Младен Мутафчийски са подслушвани от Държавната агенция "Национална сигурност", вероятно и неговият е подслушван, защото са в една бизнес група.

МВР работи много активно по случая с побоя над Стефанов, мобилизиран е доста сериозен ресурс, работи се по много версии, посочи Александър Иванов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Свят Преди 1 час

Тръмп обяви, че саудитският престолонаследник не е знаел нищо за убийството на Хашоги

Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Свят Преди 2 часа

САЩ осем пъти отлагаха пълния ембарго режим

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 4 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 5 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 5 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 5 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 5 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 5 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 6 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 6 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 6 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 6 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 6 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 6 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

България Преди 6 часа

Сред пътниците на борда бяха още Луиза Григорова-Макариева, Весела Бабинова и други колеги от спектакъла "Поетите"

<p>Кой стои зад саботажа на жп линията в Полша</p>

Двама украинци, работещи за Русия, са заподозрени за взрива в Полша

Свят Преди 6 часа

Туск описа експлозията на железопътната линия, свързваща полската столица Варшава с границата с Украйна, като "безпрецедентен акт на саботаж"