Р умен Овчаров беше преизбран за председател на столичната организация на БСП. За него гласуваха 132 от делегатите на отчетно-изборната конференция.

Другият кандидат за председателското място, Янаки Стоилов, получи 54 гласа. На изборите имаше и 13 недействителни бюлетини. Новият градски съвет на БСП ще се състои от 72 души.

В края на конференцията Румен Овчаров благодари за доверието и си пожела "софийската организация на БСП да има реални избори и кампания, без въздействието на неизбрани делегати".

"Не че ни пречат, но те ни отклоняват в разправии, които не са истинските и съществени разправии", каза Овчаров.

Днес в словото си пред делегатите на 11-тата отчетно-изборна конференция Румен Овчаров заяви, че БСП е задължена да управлява и че България не може да има стабилно правителство без участието на социалистите.

"Днес от една страна имаме изключително слаба парламентарна опозиция, която е със затихващи функции, а от друга - влияние на извънпарламентарна опозиция, която вече се вижда като управляваща" каза още Овчаров.

Според него това е довело до изключително странна кампания, при която основният политически дебат не се води в парламента, а е изнесен извън него - във вестниците, по улиците и площадите, по медиите в чужбина.

"С България се занимават "Файненшъл таймс", "Херълд трибюн", "Гардиън", които дават негативни оценки и те после се връщат в страната като санкция от ЕК", отбеляза лидерът на софийската партийна организация. Ние наблюдаваме този дебат и не можем да задаваме основния му ред, допълни Овчаров.

Лидерът на БСП Сергей Станишев, който беше делегат на отчетно-изборната конференция, заяви, че винаги е залагал на консолидацията в партията и няма да подкрепи "вътрешни самоцелни глупави атаки, които не носят нищо добро нито на БСП, нито на българските граждани".

"Понякога хабим много повече енергия за необясними за мен вътрешни сблъсъци, необосновани упреци и атаки срещу хора от БСП, вместо мотивирано да опонираме и атакуваме нашите политически опоненти. Няма да подкрепям никого, който се занимава с такъв подход", каза лидерът на партията.

Станишев набеляза като основна цел на БСП да се пребори да е първа политическа сила на предстоящите избори.

"Идването на власт на трудно предсказуема партия като ГЕРБ - без ясна политическа програма, би било безотговорно", каза той и допълни, че ГЕРБ мени позициите си "от днес за утре", за да постигне краткосрочен политически ефект и е готова да рискува сериозни фундаментални неща като финансовата стабилност и етническия модел.

Заради новата ситуация, породена от финансовата криза, пред която е изправен светът, на България е нужна "отговорна, адекватна и гъвкава, бързо реагираща на промените в света политика - бюджетна, икономическа и социална политика".

Според лидера на БСП за партията е важно след конгреса да формулира политиките си - и в следващите месеци, и в следващите избори.

"Има много какво да кажем на българските граждани и със самочувствие да отидем на следващите парламентарни избори... Трябва да кажем кои сме ние българските социалисти, какво ни различава от другите, да изложим своите идеали и ценности и посоките, чрез които ще ги реализира в настоящото общество, заради което се нуждаем от нова програма", каза Станишев.

Като важен въпрос лидерът на БСП открои и новия проект за устав на БСП, който, по думите му, дава единна логика и подход за вътрешнопартийното структуриране и демократизация на партията.

Янаки Стоилов отбеляза, че БСП се нуждае от "привлекателна и предвидима за мнозинството от хората политика". Според него призивът за промяна е по-важен от този за консолидация. Дори изборните загуби вече не са достатъчно основание за политическа и персонална промяна, каза Стоилов.

"Необходимо е да дадем по-голям принос в общата политика на БСП, а София е център, който разполага с интелектуални, финансови и други ресурси", каза Стоилов.

Той призова София да застане начело на БСП във формирането на лява, включително социална, политика в местната власт - нещо, което БСП не показва и не доказа убедително на софиянци досега.

Според Янаки Стоилов в България настъпва време за промяна, продиктувана от поне две важни причини: язвите, които създаде преходът в България, и сътресенията от световната финансова криза.

"Те изискват нова следпреходна европейска политика, която да модернизира България, да я избави от бедността и корупцията. Видяхме, че дори новите, идващи и от десния политически спектър съветници на българското правителство подчертават значението на общественото доверие за финансовата стабилност и извеждането на социалните проблеми заедно с икономическите", посочи той.

"Аз споделям апела за консолидация, но с разбирането, че истински може да ни сплотят ясни принципи, решителен ляв курс, лява политика, а не просто групирането около личности, които заемат ръководни позиции, каза Стоилов.

Той е убеден, че "в основата на политиката стоят идеите и съответните социални интереси, а не всеоправдаващия политически прагматизъм". Не приемам всяка коалиция, в която БСП е на власт - коалицията е допустима, ако чрез нея изпълняваме най-важните си ангажименти, смята той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

Парламентарни избори Преди 32 минути

Може ли избирателят да гласува в населено място, където няма адресна регистрация, но живее там?

<p>Списъкът на страните, които се готвят да пазят Ормузкия проток, расте</p>

Европейски, азиатски и северноамерикански страни се обединяват за безопасно преминаване през Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Държавите ще предприемат стъпки за стабилизиране на енергийните пазари и подпомагане на най-засегнатите.

<p>Иран допуска японски кораби в Ормузкия проток</p>

Киодо: Иран е готов да пропусне японски кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Външният министър Абас Арагчи заяви, че морският път остава достъпен за страни, които не участват в нападения срещу Иран

<p>САЩ &quot;отключиха&quot; иранския петрол за ограничено време</p>

Вашингтон разреши временно покупко-продажбата на ирански петрол

Свят Преди 3 часа

Разрешението обхваща само петрол, натоварен на танкери преди 20 март, и не позволява нови покупки

САЩ обмислят "постепенно ограничаване" на операцията в Близкия изток

САЩ обмислят "постепенно ограничаване" на операцията в Близкия изток

Свят Преди 3 часа

"Много сме близо до постигането на целите си", каза Доналд Тръмп

<p>&quot;Страхливци! Закъсняхте с реакцията&quot;: Тръмп бесен на Великобритания</p>

Тръмп критикува Великобритания за закъсняла военна реакция

Свят Преди 4 часа

Американският президент настоя НАТО да изпрати военни кораби в Ормузкия проток

<p>Ескалация в Близкия изток: Иран изстреля ракети към Израел и заплаши ОАЕ (ОБЗОР)</p>

Ескалация в Близкия изток: Иран изстреля ракети към Израел и заплаши ОАЕ

Свят Преди 4 часа

Конфликтът се разширява с нови атаки срещу Израел, удари в Техеран и Ливан и нарастващо напрежение в Персийския залив

<p>Къде в автомобила се намира&nbsp;&bdquo;седалката на смъртта&ldquo;?</p>

Защо мястото до шофьора е „седалката на смъртта“ и къде реално ще оцелеете?“

Свят Преди 4 часа

Когато ламарините започнат да се мачкат, сантиметрите разлика в позицията ви могат да означават разликата между живота и смъртта. Учените разкриват защо „седалката на смъртта“ оправдава името си и как едно просто преместване назад увеличава шансовете ви за оцеляване почти двойно

Северна Корея наблюдава и се учи от грешките на САЩ в Иран

Северна Корея наблюдава и се учи от грешките на САЩ в Иран

Свят Преди 4 часа

Сегашната война на Тръмп дава възможност на Ким Чен Ун да анализира внимателно грешките, които САЩ допускат

Мистерията на изчезващите светлини: Учени откриха шокираща връзка между НЛО и ядрените опити

Мистерията на изчезващите светлини: Учени откриха шокираща връзка между НЛО и ядрените опити

Любопитно Преди 4 часа

Между 1949 и 1958 г. обсерваторията Маунт Паломар провежда първото по рода си проучване на небето на обсерваторията Паломар

Полезни трикове за Android, които са "тайна" за мнозина

Полезни трикове за Android, които са "тайна" за мнозина

Технологии Преди 4 часа

Android се слави със своята свобода и възможностите за потребителите да го персонализират както желаят. Платформата има толкова много функции, че някои от тях остават сякаш скрити за повечето потребители и те не се възползват от тях

Облаци, дъжд, сняг: Какво време ни очаква през уикенда

Облаци, дъжд, сняг: Какво време ни очаква през уикенда

България Преди 4 часа

В Западна България ще духа слаб до умерен вятър от североизток

Съдът в Полша призна еднополовите бракове, сключени в други страни от ЕС

Съдът в Полша призна еднополовите бракове, сключени в други страни от ЕС

Свят Преди 13 часа

Полската конституция не забранява признаването на бракове, сключени в други страни от ЕС