В САЩ - затлъстяване, в Африка - СПИН и мухата це це, в Холандия и Афганистан - наркомания, в Русия - алкохолизъм. В общественото съзнанието към всяка една страна е прикрепена и някаква болест. Но така ли е наистина?

В миналото всеки един народ е имал своите характерни заболявания, а пътешествениците са разнасяли инфекциите по целия свят. По този начин испанците, открили Америка, са заразили индианците с вариола, чума и редица други по-малко опасни за европейците заболявания, които обаче са били изключително смъртоносни за коренното население.

Съществува версия, че на свой ред индианците са "отмъстили" на Европа със сифилиса. Оттогава насам болестите могат да принадлежат на една страна само условно.

Сифилисът е наричан и "испанска", и "френска", и "холандска" болест. Грипът първоначално и бил "руска" болест, а през 20-те години стана "испанска" и отнесе живота на около 20 млн. души.

В повечето туристически сайтове е публикувана информация за най-разпространените инфекциозни заболявания в популярните дестинации.

Британският медицински журнал, цитиран от Би Би Си, определя като най-опасни на първо място районите на Централна и Южна Африка, където се заразяват около 20% от пристигналите туристи, на второ - страните от Югоизточна, Южна и Централна Азия (10-11%), и на трето - Централна и Южна Америка (5-6%).

Африка

На черния континент епидемиологичната ситуация е такава, че можете да се заразите от какво ли не. Напоследък все повече, поне в научните среди, се говори за червеите-паразити, предизвикващи т. нар. "слонска болест", която води до отичане на крайниците.

Но главното заболяване в Африка, след като отчетем лавината от ХИВ-инфекции, продължава да е маларията. На второ място се нареждат чревните паразити (амеби, хелминти), които на фона на другите проблеми се смятат за нещо подобно на дисбактериоза - на практика с тях живее по-голямата част от населението.

И накрай най-опасни са треските, към които африканците са си изградили имунитет, но за европееца те много често имат летален завършек.

Северна Африка и Азия

В страните от Северна Африка и Близкия Изток най-голям е рискът от остри чревни инфекции: коремен тиф, дизентерия, както и хепатит А и E. Честа гостенка там е и холерата, особено в пренаселена Индия, където често не се спазват необходимите санитарните условия. Горещият климат повишава риска от заразяване i с паразитни червеи и малария.

Централна и Южна Америка

От много векове там господстват острите чревни инфекции и маларията. Но местното население страда и от алкохолизъм. Например 60% от мексиканците злоупотребяват с алкохола.

С продължаващата 35 години война Афганистан се смята за страната на болните. Всеки трети афганистанец страда от туберкулоза, всеки десети - от венерическо заболяване, а 90% от населението са с чревни паразити. На север от страната е разпространен коремният тиф, а на юг - маларията.

Европа

Бичът на съвременните европейци са сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, които са свързани с лошата екологична обстановка, употребата на алкохол, цигари и продукти с високо съдържание на холестерол.

Разликата се състои в това, че в Западна Европа главният рисков фактор е високата телесна маса и нивото на холестерол, а в Източна - алкохолът.

СПИН-ът е отделна тема

В Източна Европа най-лесно можете да се заразите със СПИН в Украйна, където ХИВ-позитивно е над от 1% от населението, на второ място - в Естония (0,9%), Молдова (0,815%) и Русия (0,755%).

В Италия, Англия, Франция носители на вируса са 0,2- 0,3% от населението. Колкото и да е странно, в либералната Холандия тази цифра е два пъти по-ниска. Най-безопасни страни са Германия и Норвегия.

По-малко от 0,1% са заразените със СПИН в Монголия, Китай, Куба и арабските страни - поне по официални данни.

В популярните туристически дестинации рискът се увеличава: Бахамите - 2,8%, Тайланд - 1,1%, Доминиканската република - 1%.

В Африка статистиката се умножава по 10 и дори по 20: Намибия - 17%,
Зимбабве - 19%, Ботсуана - 23%, Свазиленд - 34%, т.е. над 1/3 от населението.

В резултат на глобалното затопляне някои типични за тропиците заболявания се появяват и по-на север. Маларията вече е достигнала Москва, а в Швеция се появиха енцефалитните кърлежи.

Мигрирането на инфекциозните болести от юг на север според специалистите е особено тревожна тенденция, защото се засяга население със слаб имунен отговор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел нанесе десетки удари срещу Техеран

Израел нанесе десетки удари срещу Техеран

Свят Преди 12 минути

Атаката е била насочена предимно към ракетни обекти в Ислямската република

Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Свят Преди 2 часа

До 24 март българите зад граница могат да заявят желание да гласуват извън страната

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Свят Преди 3 часа

Не е ясно колко близо са се приближили ракетите до базата, която се намира на около 4000 километра от Иран

Нарендра Моди, министър-председател на Индия 23966 Kanal3 64009

Моди осъди атаките в Близкия изток в разговор с президента на Иран

Свят Преди 3 часа

Индийският премиер подчерта отворените морски маршрути

<p>Украйна отблъсна масирана атака</p>

Украйна отблъсна масирана атака, свали 148 руски дрона

Свят Преди 4 часа

Атаката беше отблъсната от авиацията, противовъздушните ракетни части, системите за електронна война и мобилните огневи групи на украинските сили за отбрана

<p>МВнР с позиция за Ормузкия проток</p>

МВнР: България се асоциира със съвместната декларация на европейски и други страни за Ормузкия проток

България Преди 4 часа

Страната приветства мерките за безопасно корабоплаване и стабилизиране на пазарите

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Пари Преди 5 часа

Царевицата, фуражната пшеница и суровата захар поскъпват на международните пазари, докато ССБ отчита спокойна търговия

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Свят Преди 5 часа

Съединените щати ще бъдат представлявани от специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и зетя на президента Доналд Тръмп - Джаред Къшнър

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

Може ли избирателят да гласува в населено място, където няма адресна регистрация, но живее там?

Може ли да се гласува с пълномощно?

Може ли да се гласува с пълномощно?

Вижте повече по темата в следващите редове

Путин поздрави иранските лидери за Новруз, обяви Русия за верен партньор

Путин поздрави иранските лидери за Новруз, обяви Русия за верен партньор

Свят Преди 6 часа

Някои ирански източници заявиха, че страната им не получава особена помощ от Москва в най-голямата криза, с която се сблъсква Иран, откакто шахът бе свален от власт през 1979 г.

<p>Туитовете му струваха милиони - присъдата срещу Мъск е окончателна</p>

Съд в Сан Франциско: Илон Мъск е подвел инвеститори при сделката за Twitter

Свят Преди 7 часа

Съдиите излязоха с окончателно решение срещу технологичния милиардер

Изстрелял ли е Иран балистични ракети по базата Диего Гарсия?

Изстрелял ли е Иран балистични ракети по базата Диего Гарсия?

Свят Преди 7 часа

Бомбардировачи и техника са разположени на острова, който играе ключова роля в американските операции от Афганистан до Ирак

<p>Принудителна евакуация на деца в Славянск</p>

Принудителна евакуация на деца в Славянск заради напредващи руски сили

Свят Преди 8 часа

Над 40 квартала попадат в зона на опасност, докато дроновете разширяват фронтовата линия