П рез 2012 г. световният пазар на кратки текстови съобщения (SMS) ще достигне 67 млрд., а общият обем изпратени SMS-и ще надхвърли 3,7 трилиона, прогнозират от "Portio Research".
По оценка на анализаторите приходите от SMS-и ще растат по-бързо, отколкото се очаква.
Реално обаче c развитието на смартфоните и безжичния интернет моменталните съобщения след четири-пет години могат да изтласкат SMS от позицията на водеща услуги за обмен на кратка и бърза информация.
До 2012 г. населението на Земята ще надвишава 7 млрд. души (при около 6,55 млрд. души сега), а броят на ползвателите на мобилни комуникации за този период от време ще нарасне от 2,65 млрд. на 4,8 млрд.
По оценка на анализаторската компания, цитирана от CNews, SMS услугите в близките години ще останат най-популярната услуга, която няма връзка с преноса на глас.
Като не се взима предвид фактът, че покачването на приходите от кратки съобщения няма да бъде толкова агресивно, както нарастването на количеството им заради понижението в цените, към 2012 г. прогнозируемото ниво на доходите от SMS-и ще достигне 67 млрд. долари, а изпратените съобщения ще ударят 3,7 трилиона.
В доклада на "Portio Research" се отбелязва, че SMS-ите ще останат най-евтиният, бърз и прост метод за двустранна мобилна комуникация.
Този пазарен сегмент продължава да расте, и той вече значително надхвърли прогнозируемите показатели от аналогично изследване, осъществено през 2005 г.
Потокът от кратки текстови съобщения на нововъзникващите пазари изобщо не утихва, а на американския пазар този сегмент расте много по-бързо от очакваното.
Въпреки понижението на цените пазарът на SMS-и продължава да расте за сметка на появата на нови абонати.
Според доклада до 2011 г. с разпространението на смартфони и безжичен интернет, особено в Северна Америка, услугата по пренос на мигновени съобщения MIM (mobile instant messaging) ще измести SMS-ите като водеща услуга за обмен на къса информация.