Ш ок за читателя в началото на работната седмица. "Стандарт" алармира: "Бутат светиня на художниците".

Стъклен палат ще засенчи катедралата "Св. Александър Невски" на пъпа на София. Заради новия билдинг ще бъде бутната вековната сграда на Художествената академия.

В нея са учили и са преподавали най-големите ни зографи като Мърквичка и Майстора, подчертава "Стандарт". На все още не ярващия читател вестникът обяснява, че на нейно място ще се извиси 22-метров колос с площ 22 хил. кв. м.

На ниските етажи и под земята ще са ателиетата и лекционните зали. По-горните ще се дават под наем за офиси на евродепутати, съобщава бившият зам.-ректор на художественото училище доц. Пламен Вълчев.

300 интелектуалци вече са се включили в подписка срещу проекта. Държавата ще плати за него по 110 лв./кв.метър.

Малко преди изборите за евродепутати от седалището на европейските институции идва и поредният предупредителен сигнал.

Прехвалената борба с мафията ядоса Брюксел, посочва "Дневник". Остра негативна реакция предизвикал в Брюксел докладът на София за напредъка в областта "Правосъдие и вътрешен ред".

Европейската комисия отказала да излезе с официална позиция по отчета, който българското правителство изпрати в края на миналата седмица, но неофициалните коментари на високопоставени служители били силно критични.

Напредъкът от октомври насам е незадоволителен, а в някои области като борбата с организираната престъпност и корупцията реформите са забавени, заявява пред "Дневник" източник от Еврокомисията, пожелал да остане анонимен.

Според него София се справя по-зле от Букурещ, въпреки че Румъния в момента е обхваната от остра политическа криза.

Той допълва, че мълчанието на евроинституциите не бива да успокоява българските власти, тъй като не е изключено в най-скоро време членове на комисията да изнесат негативните факти за страната пред авторитетни международни медии.

Тогава последиците могат да бъдат тежки, тъй като подобно действие може да доведе до изтеглянето на много инвеститори от страната, предупреждава източникът на "Дневник".

След огромния политически компромис, който ЕС направи за България, идва моментът да се връщат вересиите, коментира вестникът.

"И колкото и да си крие бележника с двойката, правителството няма как да избегне наказанието. Затова, вместо да прибягва до лъжи като тази за стотиците осъдени за корупция, да вземе най-накрая да си върши работа", отбелязва "Дневник".

БСП твърдо против издигането на сестрите, четем тази позиция в "Монитор". "Цинизъм" нарекли издигането на осъдените медицински сестри за евродепутати червени апаратчици.

Полза от кампанията щели да имат единствено Муамар Кадафи и "саморасъл политик от Сандански", който искал да вкара своята партия в Европейския парламент. Така говорел ръководителят на предизборния център на БСП за евроизборите Ивелин Николов, имайки предвид Яне Янев.

От партията на Янев обаче контрират, че ще включат имената на медиците на първите шест места в листата за евродепутати, като в нея няма да намери място нито един член на формацията.

От изданието научаваме още, че досега общо 20 000 души от цялата страна са положили подписите си за каузата по издигането на медиците за кандидати.

"Монитор" се позовава и на мнението на френски адвокати и правозащитници. Дори да съществува малък шанс за избирането на българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, за евродепутати, той трябва да бъде използван, категоричен е френски адвокат Еманюел Алтит.

Напълно подкрепя идеята и Мишел Тоб, който наскоро беше у нас във връзка с мобилизацията в подкрепа на сестрите. Междувременно беше създадена Световна коалиция "Не сте сами" за защита на осъдените в Либия медици.

В "24 часа" четем интервю със Стоян Ганев, който смята, че: "Политици убиват последната надежда на сестрите в Либия".

БСП може да е категорично против идеята за медиците, но явно участва в кампания на Партията на европейските социалисти, от която е част, посветена на грижата за децата.

В рамките на кампанията се предвиждат дни на децата, провокирани от недостига на детски заведения. По информация на "Дума": "3000 деца в София чакат за градина".

Друго тревожно съобщение идва от "Труд": "25 препили деца за месец". Те са били спасени в "Пирогов".

Страшно е, че 60% от пилите тийнейджъри бяха доведени в кома и масово бяха пили водка с кола, уточнява д-р Маринов от Клиниката по токсикология в института.

Малките пациенти са все българчета с родители учители, лекари, компютърни специалисти, допълва "Труд".

"Лекарската" тема продължава "Сега" с водещото си заглавие: "Производители предричат дефицит на лекарства".

Причината е регламентираният в новия закон за лекарствата паралелен внос и износ на медикаменти. Оказва се, че за търговците е по-изгодно да изнасят евтините в България медикаменти в други страни на ЕС.

Водещата тема за "24 часа" пък е озаглавена: "Ето тайната рецепта, но само част". В центъра на интереса на вестника е препарат срещу инфаркт, инсулт, дископатии.

За финал още една сигнална лампа: "Лятна жажда чака 985 634 българи", посочва "24 часа". Това може да се случи заради безснежната зима и непостроените язовири.

Блондинка гледа GPS-а: – Пренасочване… – Леле, дано не ме пренасочи към работа!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Свят Преди 7 часа

Нобеловата награда беше присъдена на Мохамади през 2023 г.

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Свят Преди 9 часа

Демократите заявиха, че още изображения ще бъдат публикувани "в идните дни и седмици“

<p>&quot;Уолстрийт джърнъл&quot; анализира последиците след оставката на кабинета &quot;Желязков&quot;</p>

WSJ: Предсрочните избори могат да променят геополитическите перспективи на България

Свят Преди 10 часа

Правителството падна на 11 декември след вълна от улични протести на младежи срещу дълбоко вкоренената корупция

Германия обвини Русия в кибератака и изборна намеса

Германия обвини Русия в кибератака и изборна намеса

Свят Преди 10 часа

"Русия е предприела операция с кодово название "Сторм 1516"

<p>Мелони получи награда, вдъхновена от Маргарет Тачър</p>

Джорджа Мелони получи награда за лидерство, вдъхновена от Маргарет Тачър

Свят Преди 11 часа

Тя е "интелектуален дом на нарастващото в Европа консервативно движение"

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

България Преди 11 часа

От колата излизаха пламъци и гъст дим

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Свят Преди 12 часа

В замяна САЩ отмениха санкциите срещу беларуския държавен авиопревозвач

Ердоган призова Путин за частично спиране на огъня в Украйна

Ердоган призова Путин за частично спиране на огъня в Украйна

Свят Преди 12 часа

Ердоган и Путин се срещнаха в Туркменистан, където участваха в Международен форум за мир и сигурност

Скандалът "Епстийн": Публикуваха нови кадри от имота на финансиста

Скандалът "Епстийн": Публикуваха нови кадри от имота на финансиста

Свят Преди 13 часа

Тръмп последователно отрича каквото и да е неправомерно поведение във връзка с Епстийн

Какво послание отправи Зеленски от Купянск

Какво послание отправи Зеленски от Купянск

Свят Преди 13 часа

Той поздрави военнослужещите по повод Деня на Сухопътни войски

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Свят Преди 13 часа

Нейни поддръжници от месеци предупреждават, че има риск Мохамади пак да бъде вкарана в затвора, след като през декември 2024 г. тя бе освободена

.

Как да се откажете от солените храни за 14 дни

Любопитно Преди 13 часа

Желанието за солени храни е просто вкусов навик, а не физиологична нужда

<p>Москва може да не хареса новите предложения за мир в Украйна</p>

Съветник на Путин: Москва може да не хареса новите предложения за мир в Украйна

Свят Преди 13 часа

Зеленски заяви, че Украйна е "напълно съгласна с американската страна"

Как е починала Джейн Остин? Мистерията на последните дни на великата авторка

Как е починала Джейн Остин? Мистерията на последните дни на великата авторка

Свят Преди 13 часа

Близо 250 години след смъртта ѝ изследователите все още се опитват да разгадаят причината за смъртта на писателката, чиито произведения продължават да вдъхновяват поколения

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Свят Преди 13 часа

Двете страни все по-често поразяват цели далеч от фронтовата линия

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Свят Преди 13 часа

През 2022г. северната страна, която има дълга граница с Русия, поръча 64 американски изтребителя Ф-35