0

У трояването на цената на петрола от 30 долара за барел през 2001 г. до около 100 долара днес представлява най-големия трансфер на богатство в човешката история, пишат Хенри Кисинджър и Мартин Фелдстийн във в. "Вашингтон пост".

Само тринайсетте страни членки на ОПЕК се очаква да спечелят повече от един трилион долара тази година от петролните продажби. Неизбежно
това ще повлече след себе си големи политически последици.

И съвсем не най-маловажният аспект на това политико-икономическо
земетресение е, че то се извършва върху най-силните нации в света от някои от най-слабите. При това жертвите стоят безпомощно със скръстени ръце, сякаш цената на петрола е някакво природно явление, предопределено от конкурентния икономически пазар, който не е и не може да бъде повлиян от политически сили.

Но цената на петрола не се определя от традиционния конкурентен пазар.

Големите производители като членовете на ОПЕК могат да повишават или понижават цената на петрола (и го правят!) като намаляват или увеличават своето равнище на производство.

И тъй като днешните цени на петрола отразяват и очакванията на бъдещото търсене и предлагане, тези монополни доставчици са способни да засилят нестабилността на пазара дори само чрез изявления за бъдещите им намерения.

Монополните доставчици ще продължат да имат силна власт над пазара, докато страните потребители не успеят рязко да намалят зависимостта си от вносния петрол и не разработят политическа стратегия, чрез която да се противопоставят на политическата манипулация на петролния пазар и на използването на огромните излишъци на ОПЕК за шантаж на техните икономики или на отделни индустрии.

Страните потребителки на петрол обаче са в състояние да променят и икономическия, и политическия глобален баланс, стига да координират и до известна степен да обединят усилията си.

Америка би трябвало да играе главна роля в това отношение.

Вместо да седят и пасивно да чакат следващия удар да бъде нанесен, основните страни потребителки - Групата на седемте заедно с Индия, Китай и Бразилия, трябва да създадат координираща група, която да пренасочва дългосрочните тенденции на търсенето и ппредлагането в своя полза и да сложи край на изнудването на силните от слабите.

Координираните усилия могат да свалят цената на петрола като намалят и в крайна сметка елиминират спекулативния натиск, който стои зад скока на цените напоследък, както и чрез създаване на координирана политика на снабдяване.

Много от мерките, препоръчани за постигане на това, като енергоспестяването и разработването на вътрешни петролни находища и алтернативни възобновяеми източници на енергия, ще отнемат години, за да станат ефективни.

Но дори и преди да бъде променен балансът на властта над пазара, самото очакване за промяна ще свали цената на петрола. Това ще бъде вярно особено в случая, ако политическият импулс зад петролните цени бъде
ограничен или елиминиран.

Координираната обща политика

трябва също така да включва извънредни уговорки за споделяне на ресурси в случай, че се налага на контриране на селективни бойкоти или прекъсвания на доставките.

През 70-те години създаването на Международната енергийна агенция с нейните планове за спешна помощ и финансово сътрудничество направи много за смекчаване на последиците от покачването на петролните цени. Сега е необходимо по-широко усилие.

Тазгодишният скок на цените бе мотивиран от промените в очакваното дългосрочно търсене на петрол, докато запасите оставаха общо взето статични. Нови прогнози за бързо увеличаване на търсенето в Китай и Индия и за спад на производството в Русия и Мексико повишиха цените заради
очакването, че ще бъде нарушен балансът между търсене и предлагане.

По същата логика евентуални действия, които биха забавили нарастването на търсенето и ускорили повишаването на снабдяването, ще доведат относително бързо до по-ниски текущи цени.

Промяна в американската национална енергийна политика също е от съществено значение. Тази политика би била много по-ефективна като част от координирано международно усилие за увеличаване на доставките и намаляване на търсенето на глобалния енергиен пазар.

Подобна политика трябва да вземе предвид нуждите на различните региони и да постигне съвместимост в политиките по енергоспестяването и глобалното затопляне.

Вътре в Съединените щати, петролът се използва предимно за производство на бензин за автомобилите. Едва около една трета от потреблението на петрол е за нетранспортни цели, предимно в химическите нефтопреработващи фирми.

Извън САЩ, петролът се използва преди всичко за отопление и производство на електроенергия. Координираната политика следователно трябва да
се фокусира върху съкращаване на бензиновото приложение в САЩ, докато другите страни могат да допринесат с преориентиране от петрола към хидроенергия, чисти въглищни технологии или ядрена енергия за производство на електричество.

Увеличаването на доставките на петрол заслужава да бъде приоритет.

Американската политика на увеличаване на снабдяването чрез разширяване на сондажите и разработване на нефтени шисти трябва да бъде съчетана с политики на увеличаване на снабдяването в чужбина.

Това изисква повече инвестиции от държавните петролни доставчици - първостепенните източници на петрол днес.

Петролните потребители са в позиция да употребят дипломатически мерки за установяването на нов баланс между потребители и производители. Усилията да бъдат принудени производителите да увеличат производството трябва да бъдат допълнени с политики за стабилизиране на политическата ситуация
в страни производителки като Нигерия и за засилване на защитата на маршрутите на петролните доставки като Ормузкия проток.

Някои от политиките за намаляване на цената на петрола биха намалили и зависимостта на САЩ от вноса на петрол, макар и без да я елиминират. Съединените щати ще останат вносител на петрол, докато бензинът за автомобилите не бъде заменен от електрически батерии, водород или компресиран природен газ.

В същото време, поне за преходен период, усилията за увеличаване на доставките на петрол и други въглеродни горива може да направят по-трудно съкращаването на въглеродните емисии.

Но поради дълбоките политически последици от високите петролни цени, намаляването на тези цени си струва и трябва да бъде непосредствената главна цел.
---------------------------------------
Хенри Кисинджър (85) е политик и анализатор, държавен секретар (1973-1977) и съветник на президента на САЩ по националната сигурност (1969-1975).

Мартин Фелдстийн (69) е професор по икономика в университета в Харвард и почетен президент на Националното бюро за икономически изследвания.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Главчев: Тази седмица ни се наложи "да гасим пожари"

Главчев: Тази седмица ни се наложи "да гасим пожари"

България Преди 4 минути

Няма повишаване на бюджетния дефицит, заяви служебният премиер

Зендая, Джош О"Конър и Майк Фейст на британските премиери на Challengers

Зендая в горещ сексуален триъгълник в новия си филм Challengers (ВИДЕО)

Любопитно Преди 34 минути

Изненадващо или не, новият филм на Лука Гуаданино се очертава сред хитовете на сезона

булевард Патриарх Евтимий

Бус лента и велоалея по „Патриарха“, паркирането се запазва навсякъде

България Преди 1 час

Обмисля се и идеята за "червена зона" в центъра

<p>СДВР:&nbsp;Движението в центъра на София в събота може да бъде спирано</p>

СДВР със строги мерки заради мача "Левски" - ЦСКА

България Преди 1 час

Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали, така и в центъра на града каза на гл. инспектор Иван Георгиев

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 1 час

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Снимката е илюстративна

Виж каква е линията на бедност в България през 2023 година

България Преди 1 час

Под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

България Преди 2 часа

Проектът ПП-ДБ приключи, каза председателят на ДПС

Снимката е илюстративна

"Лицата им бяха лилави, повръщаха и падаха по очи": Истинските истории на хората, оцелели при Чернобил

Свят Преди 2 часа

Емоционални и разтърсващи истории на оцелелите в Чернобил четете в следващите редове

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 2 часа

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

Дженсън Хуанг още е милиардер

Щеше да бъде 16-ият най-богат човек в САЩ, а живее без ток в гората

Любопитно Преди 2 часа

А компанията му днес е на стойност около 1,19 трилиона долара

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Свят Преди 2 часа

Военновременният кабинет на Нетаняху е обсъдил вариант, при който да бъдат пуснати жени, по-възрастни и болни

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Свят Преди 3 часа

Те са открити по време на строителни дейности по мащабен проект за градско развитие в бившия летищен комплекс Елиникон, южно от Атина

<p>Арестуваха министъра на земеделието на Украйна</p>

Заподозрян в корупция за милиони: Арестуваха украинския земеделски министър

Свят Преди 3 часа

Солски е обвинен в незаконно завземане на земя на стойност над $7 млн., когато е бил ръководител на голяма земеделска компания и член на парламента

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 3 часа

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 3 часа

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Технологии Преди 3 часа

Той се очаква на пазара това лято