И зтекоха авторските права върху трудовете на Махатма Ганди. От 30 януари всеки може да публикува произведенията на духовния водач на индийското движение за независимост, наричан "бащата на нацията".

Преди да бъде убит Ганди предоставя текстовете на попечителската организация и понастоящем издателска къща "Навадживан", която основава в Ахмедабад, провинция Гуджарат. Според закона за авторското право от 1957 г. обаче трудовете на човек стават публична собственост 60 години след неговата смърт и всеки може да ги издава.

От издателството казват, че не са искали от индийското правителство удължаване на срока.

"Ако човек зачита философията на Ганди, не би поискал такова удължаване. Ние обсъдихме този въпрос и това е нашето решение", казва за "Ройтерс" ръководителят на организацията Джитендра Месаи.

От създаването си до днес издателството е публикувало 300 тома с произведения на Ганди, сред които статии, писма, речи и преводи на автобиографията му. Въпреки, че им предоставя авторските права обаче Ганди никога не приема тази идея.

"Ганди никога не е подкрепял идеята за авторското право. Но заради редица случаи, в които мислите му бяха тълкувани погрешно, той беше принуден да запази трудовете си за своите последователи по този начин", казва Амрут Моди от "Навадживан".

Последователите на Ганди все пак искат авторските права върху произведенията на учителя им да станат собственост на индийското правителство, защото се страхуват, че свободното разпореждане с тях ще доведе до погрешни интерпретации на текстовете от други издатели.

"Щом срокът на авторските права изтече, цените на текстовете със сигурност ще скочат много. Идеята за пренасянето на мислите на Ганди до хората също може да бъде накърнена. Правителството трябва незабавно да вземе мерки и да върне авторските права върху текстовете на "Навадживан", смята Дхимант Бадия, ученик на Ганди от Ахмедабад.

Махатма Ганди е застрелян на 30 януари 1948 г. от индуския националист Натурам Годсе, който го обвинява за направените на Пакистан отстъпки.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разрушителното земетресение с магнитуд 7,4 остави след себе си изравнени със земята сгради, блокирана инфраструктура и мащабна спасителна акция за издирване на оцелели под отломките

Тежка равносметка след земетресението в Колумбия - 314 жертви и над 4400 ранени

Свят Преди 9 минути

Най-силният трус в страната за последния четвърт век е нанесъл щети на десетки хиляди сгради и ключова инфраструктура

Дрон навлезе в Румъния и се разби край Тулча

Дрон навлезе в Румъния и се разби край Тулча

Свят Преди 12 минути

Безпилотният апарат е паднал в необитаем район, след като е пресекъл румънското въздушно пространство

Щатски долари (USD)

За първи път в историята: Държавният дълг на САЩ надхвърли $40 трилиона

Свят Преди 1 час

Американският държавен дълг нарасна с още $1 трилион само за пет месеца

,

Защо пакетите с чипс са винаги наполовина празни? Истината зад „въздуха“ в опаковката

Любопитно Преди 1 час

Отварянето на голям пакет с чипс често носи разочарование заради празното пространство вътре. Експертите разкриват, че това не е търговска измама, а важна технологична необходимост с азот, която спасява продукта от разваляне и строшаване

Тайните на чатботовете: 4 въпроса разкриват какво наистина знаят Gemini и ChatGPT за нас

Тайните на чатботовете: 4 въпроса разкриват какво наистина знаят Gemini и ChatGPT за нас

Любопитно Преди 1 час

Чатботовете с изкуствен интелект като ChatGPT и Gemini не просто помнят какво им казваме, а свързват детайлите и правят плашещо точни изводи за доходите, здравето, психологическия ни профил и личното ни ежедневие. Вижте как да разберете какво знаят за вас

,

Пристрастени към екрана: Учени откриха най-простия начин да намалим времето на телефона

Любопитно Преди 1 час

Ново изследване разкрива, че поставянето на лични, самостоятелно избрани ограничения за екранно време е най-ефективният начин да намалим употребата на смартфона. Методът помага за съкращаване на висенето в мрежата с близо час всеки ден

,

Жената, която спаси 2500 деца от ада: Невероятната история на Ирена Сендлер

Любопитно Преди 1 час

Историята на полската хуманитарка Ирена Сендлер, която рискува живота си, за да изведе 2500 еврейски деца от Варшавското гето. Изтезавана от Гестапо и осъдена на смърт, тя не предава тайната си и се превръща в един от най-големите герои на Втората световна война

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

България Преди 8 часа

Случаят е сериозен удар върху колониите на застрашените птици в цяла България

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

България Преди 8 часа

Свещеникът е отправял неколкократни заплахи по телефона

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Свят Преди 9 часа

Установени са голям брой видеа, заснети със смарт очила в основни и средни училища в САЩ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

България Преди 10 часа

Реакция на статията на "Файненшъл таймс" дойде и от НАТО

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

България Преди 11 часа

Сезирана е Окръжната прокуратура в Плевен

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 11 часа

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

ООН критикува Русия за „Яблоко“

ООН критикува Русия за „Яблоко“

Свят Преди 13 часа

Върховният комисар призовава властите да зачитат свободата на словото

Военният министър за Иран: Заплаха няма

Военният министър за Иран: Заплаха няма

България Преди 13 часа

България е потърсила информация от Обединеното кралство след статията във "Файненшъл таймс"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 14 часа

На територията на парка е имало няколко пожара