195 загинали и близо 300 ранени - това е последната равносметка от кървавата трагедия в Мумбай, съобщиха властите в Индия.

Според Шантарам Джадав от службата за контрол на бедствията обаче броят на жертвите може да нарасне още, тъй като има други тела на път за болниците.

Тази сутрин индийските командоси убиха последните останали въоръжени мъже, превзели луксозния хотел "Тадж Махал", с което приключи 60-часовата трагедия във финансовата столица на Индия.

"Тадж Махал" е под наш контрол, обяви сутринта началникът на полицията в мегаполиса Хасан Гафур, цитиран от Ройтерс.

Операцията за прочистването на хотела от барикадиралите се терористи приключи, атаката срещу Мумбай приключи, всички нападатели са ликвидирани, обяви той 57 часа след началото на координираните атаки.

Трима терористи са убити, съобщи на репортерите, струпали се пред хотела, командирът на елитните командоси от Гвардията за национална сигурност, които осъществиха операцията с кодово име "Циклон".

По думите му обаче операцията не може да се смята за приключила, докато не бъде проверена всяка стая в луксозния хотел. Огромният комплекс има около 400 помещения.

Последният етап от драмата започна около 22 ч. снощи местно време, когато неочаквано на втория етаж на историческата сграда бе открита малка група терористи, които над 10 часа оказваха яростна съпротива на специалните части.

Едва около 8 ч. сутринта стотината командоси успяха да постигнат решаващ прелом. По това време от прозорците на първия етаж излизаше гъст черен дим и силни пламъци. Според командирът на командосите терористите подпалвали помещенията, отстъпвайки пред неговите бойци.

Индийските командоси са спасили общо 610 души от двата големи хотела и еврейския център в Мумбай, които бяха окупирани от въоръжените нападатели, съобщи представител на индийските сили за сигурност, цитиран от Франс прес.

Благодарни тълпи индийци се струпаха около шест автобуса с изтощени и небръснати командоси, като се ръкуваха с тях и им подаряваха цветя, съобщава АП.

Командосите, облечени в черни униформи, заявиха, че им е наредено да не говорят за операцията, но споделиха, че не са спали, откакто започна драмата.

Индия и финансовото й сърце Мумбай имат нужда от ново ръководство,

което да бъде по-подготвено да се справи с тероризма, пише индийският писател Аравинд Адига в "Таймс". Според него провалът на управниците на Мумбай и Индия като цяло е бил тотален.

"Трябва да аплодираме храбростта на полицията, пожарникарите и войниците, които се борят с терористите. Но същевременно трябва да потърсим отговорност от онези над тях - политиците."

Адига, който има индийско и австралийско гражданство, е роден в Ченай, но понастоящем живее в Мумбай. За своя дебютен роман "Белият тигър" той спечели престижната награда "Букър" за 2008 г.

Президентът на САЩ Джордж Буш заяви, че е натъжен от трагедията в Мумбай. "Лора и аз сме дълбоко натъжени от факта, че най-малко двама американци загинаха в Мумбай, а други са ранени след ужасяващите атентати. Ние също така скърбим за загубата на толкова много човешки животи от други държави, като всички те са в мислите и молитвите ни", каза той.

Джодрдж Буш изтъкна, че световната общност ще продължи да се бори с екстремизма, който "не предлага нищо, освен насилие и безнадеждност".

Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама също изрази съпричастие

с кошмара в индийския мегаполис. Терористите няма да сломят индийската велика демокрация и борбата на световната общност срещу тях, заяви той.

"Съпругата ми Мишел и аз изразяваме своите най-дълбоки съболезнования на онези американски граждани, загубили свои близки в безпрецедентните атентати", се казва в комюнике, разпространено от щаба на Обама.

"САЩ трябва да застане до Индия и всички нации и хора по света трябва да се заемат с унищожаването на терористичните мрежи и да сразят тяхната идеология, която е идеология на омразата", се казва още в него.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хванаха мъж с над 2 промила алкохол, да кара чужда кола

Хванаха мъж с над 2 промила алкохол, да кара чужда кола

България Преди 30 минути

Водачът е дал кръвна проба за химичен анализ и е задържан за срок до 24 часа

Истинско чудо: Спасиха 21-годишен мъж, прекарал 106 часа под руините във Венецуела

Истинско чудо: Спасиха 21-годишен мъж, прекарал 106 часа под руините във Венецуела

Свят Преди 43 минути

Изпълняващата длъжността президент на Венецуела Делси Родригес заяви, че спасителната операция е отнела 43 часа, след като Аарон е останал затиснат в продължение на 106 часа

Петима загинаха при стрелба в Германия, задържани са двама души

Стрелба в Германия, има много жертви

Свят Преди 1 час

Двама души са задържани

Оставката на Вучич - тактически ход, а не капитулация

Оставката на Вучич - тактически ход, а не капитулация

Свят Преди 2 часа

Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че ще се оттегли от поста си, но явно няма намерение да напусне политиката

Голямата грешка с кафето в жегата: Как натоварва сърцето до краен предел

Голямата грешка с кафето в жегата: Как натоварва сърцето до краен предел

Любопитно Преди 2 часа

Летните горещини са време не само за дългоочаквани отпуски и релакс край морето, но и време на изключително натоварване за сърдечно-съдовата система

,

10-годишно момиче от Търговище само финансира първата си песен

България Преди 2 часа

Вместо за играчки, малката Илина инвестира в мечтата си. Вижте вдъхновяващата история на едно българско дете, което доказа, че за големия талант не са нужни скъпи спонсори

о

Дуа Липа откри библиотека за забранени и цензурирани книги в Португалия

Любопитно Преди 3 часа

Проектът за Библиотека „Манифесто“ беше представен на международния фестивал на книгата „BABELL – Град от Книги“ (BABELL – City of Books) и според изпълнителката е резултат от дългогодишна мисия за насърчаване на четенето и свободата на изразяване

Излязоха резултатите от НВО в края на 7. и 10. клас

Излязоха резултатите от НВО в края на 7. и 10. клас

България Преди 3 часа

Ето как се представиха учениците

След опустошителните земетресения: Европа изпраща десетки тонове помощи за Венецуела

След опустошителните земетресения: Европа изпраща десетки тонове помощи за Венецуела

Свят Преди 3 часа

Първият полет ще достави около 50 тона помощи, а Европейската комисия отпуска 5 млн. евро за пострадалите

Работник полетя от бетонна площадка в Русе

Работник полетя от бетонна площадка в Русе

България Преди 3 часа

Мъжът е транспортиран в болница, а Инспекцията по труда е уведомена за случая

Изненадващ обрат: Никол Кидман и Кийт Ърбан се събират тайно в Париж

Изненадващ обрат: Никол Кидман и Кийт Ърбан се събират тайно в Париж

Любопитно Преди 3 часа

Месеци след официалния си развод, Никол Кидман и Кийт Ърбан подновиха контактите си заради децата. Двамата са се срещнали тайно в Париж, за да градят приятелство, докато актрисата успешно крие нова връзка с милионер

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Свят Преди 3 часа

Според Москва селото е превзето след продължителни сражения, а Ройтерс посочва, че не може да потвърди информацията

<p>Дърво премаза мъж край Казанлък - лекари&nbsp;се борят за живота му</p>

57-годишен мъж е с опасност за живота, след като дърво падна върху него край Казанлък

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал в гората над село Долно Изворово, образувано е досъдебно производство

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Бившият генерален секретар на НАТО заяви, че европейските съюзници са ключови за сигурността на Съединените щати и призова за повече инвестиции в отбраната