Ду утати от групата на зелените в Европейския парламент (Greens-efa.org) са връчили в понеделник на българския премиер писмо, в което настояват да се разкрие истината за съдбата на изчезналите 14 български моряци от потъналия край Босфора кораб "Хера", а в сряда подобно писмо е получил и турският външен министър Абдула Гюл.

В интервю пред Владимир Каракашов от Българската редакция на Би Би Си съпредседателката на парламентарната група на зелените Моника Фрасони (MonicaFrassoni.it), която също е подписала писмото, съобщи, че въпросът е повдигнат и пред Европейската комисия и Съвета на министрите.

- На какви факти се основава въпросът ви?
- Фактът, на който се облягаме, е липсата на информация.
Основаваме се и на факта, че има съществени противоречия и липсва прозрачност за съдбата на тези хора.
Ние твърдим, че българските власти не искат да публикуват информацията, която нормално би била публикувана, ако наистина ставаше дума за кораб, потънал в морето заради лошо време.

Вероятно вие знаете тези противоречия по-добре от мен - става дума за това, че много съобщения не са публикувани, че на руския (?!) екипаж не е било разрешено да говори, че петимата намерени - трима българи и двама украинци, най-вероятно са убити, че пробойната в потъналия кораб не е възможно да е била направена, ако става дума само за буря, и т.н.

Ние, разбира се, не твърдим, че тези хора са живи, нито че не са живи - просто не знаем.

Това, за което настояваме, е всички факти да бъдат известни на засегнатите хора.

- В прессъобщението по повод писмото до Абдула Гюл посочвате, че българските власти досега не са проявили заинтересуваност към съдбата на своите сънародници. Дали вашата група е влизала в контакт с българските власти?
- Не сме контактували с тях, защото наши партньори са властите в ЕС, които в момента водят преговори с България.

Ние връчихме писмо на българския министър-председател в понеделник, когато той беше в Брюксел.

Това е единственият официален контакт на европейските зелени с българските власти.

- Вярвате ли, че е възможно инцидент с такива мащаби, в който се предполага, че участват граждани на поне четири държави, да бъде укрит така успешно? Може ли хора да бъдат задържани тайно близо девет месеца и никой да не разбере?
- Напълно възможно е. Мога да кажа, че в моята родина Италия в миналото са ставали неща, които остават неразгадани тайни.

Не казвам, че така е станало, казвам само, че е възможно. Хора могат да бъдат скрити, дори ако около тях има голям медиен интерес.

Вижте Гуантанамо - там има хора, но не знаем точната им самоличност.

Не бих искала да спекулирам около съдбата на 14-те моряци, ние не твърдим, че точно така е станало, ние не правим декларация, а задаваме въпрос.

- Ако този ваш въпрос остане без отговор, какво смятате да предприемете по-нататък?
- Мисля, че ще е трудно да оставим нещата така. Разбира се, ние не сме следователи и няма да отидем сами да издирваме изчезналите моряци.

Но сме убедени, че ще се постигне резултат с натиск от страна на ЕС и със съдействието на председателя на Европейската комисия г-н Проди.

Ние го помолихме да постави този въпрос пред българските власти, така че най-малкото да бъде възможно да знаем всичко, което знаят и те.

Същото се надяваме и по отношение на турските власти.

Разбира се, ще продължим да следим въпроса и да привличаме вниманието на медиите, което е най-силното ни оръжие, но се надяваме властите в двете страни да ни отговорят.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Болсонаро е арестуван, след като разтопил с поялник електронната си гривна

Болсонаро е арестуван, след като разтопил с поялник електронната си гривна

Свят Преди 2 часа

Адвокатите на бившия бразилски президент обаче отричат тези твърдения

Заради дронове: Спряха трафика на летището в Айндховен

Заради дронове: Спряха трафика на летището в Айндховен

Свят Преди 2 часа

От въоръжените сили на Нидерландия съобщиха, че са използвали оръжие срещу тях

Мирният план за Украйна: Британският премиер разговаря със Зеленски, а след това и с Тръмп

Мирният план за Украйна: Британският премиер разговаря със Зеленски, а след това и с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Това съобщи днес говорител на британското правителство

Домашен хляб без месене: Проста рецепта, която всеки може да приготви

Домашен хляб без месене: Проста рецепта, която всеки може да приготви

Любопитно Преди 12 часа

Хлябът в плик за печене, се получава пухкав, ароматен и с хрупкава коричка

Протестиращи в Сърбия искат отговорност за нападенията срещу студенти

Протестиращи в Сърбия искат отговорност за нападенията срещу студенти

Свят Преди 12 часа

Трагедията на гарата в северния град Нови Сад на 1 ноември 2024 г. предизвика до голяма степен мирно национално протестно движение, водено от университетски студенти и преподаватели

Газа и Израел се обвиняват взаимно за неспазване на примирието

Газа и Израел се обвиняват взаимно за неспазване на примирието

Свят Преди 13 часа

Израел и Хамас се споразумяха за посредническото на САЩ прекратяване на огъня, което влезе в сила на 10 октомври

.

Тръмп: Предложеният план за мир в Украйна не е окончателен

Свят Преди 13 часа

„Войната трябва да приключи по един или друг начин“, заяви Тръмп пред репортери

,

Вендинг автоматите в риск преди въвеждането на еврото

България Преди 14 часа

Съгласно закона устройствата на самообслужване, които приемат плащания в брой, трябва да работят само с евро

сватба

146-сантиметрова булка се качи на стол, за да каже „Да“ на 190-сантиметровия си младоженец

Любопитно Преди 14 часа

Тъй като жената е значително по-ниска, хората често бъркали мъжа с по-големия ѝ брат или настойник

,

Зеленски нареди одит на украинския отбранителен сектор

Свят Преди 14 часа

Миндич и друг заподозрян, също укриващ се, Александър Цукерман, бяха добавени днес към списъка на издирваните от Украйна лица, съобщи министерството на вътрешните работи

Силен снеговалеж изненада Босна и Херцеговина

Силен снеговалеж изненада Босна и Херцеговина

Свят Преди 15 часа

В понеделник се очаква слънчево време с постепенно заоблачаване през деня

Борисов: Приветствам усилията на САЩ и на Тръмп за справедлив мир в Украйна

Борисов: Приветствам усилията на САЩ и на Тръмп за справедлив мир в Украйна

България Преди 15 часа

Това написа лидерът на ГЕРБ в профила си във фейсбук