С ветовните медии всеки ден доказват огромната си власт. Те съобщиха, че Израел е загубил войната с "Хизбула" миналото лято и почти целият свят им повярва. Скорошният доклад за слабото представяне на израелското правителство (несъмнен факт) в сблъсъка с "Хизбула" сякаш подкрепи тезата на медиите.

Но те все пак сгрешиха - Израел спечели войната, защото ислямистите изобщо не очакваха такъв мащабен отговор на провокацията им с отвличането и убийството на израелски войници.

В резултат загинаха 1200 невинни ливанци, голяма част от ливанската инфраструктура беше разрушена, и то най-вече в областите, където действа "Хизбула". Ливан загуби милиарди долари, ливанската демокрация понесе тежък удар, а мнозинството от ливанците намразиха шиитската организация. Опасенията им, че допускането й в управлението на страната ще доведе до големи беди, се оправдаха.

Има подозрения, че зад днешните проблеми с ислямистите в северната част на страната стои "Хизбула". Освен това радикалната организация загуби почти цялата си военна инфраструктура и сега не може да напада Израел, тъй като по границата са разположени френски и италиански войски. Това е огромна стратегическа загуба за "Хизбула", както и за покровителите й - Иран и Сирия.

Малко медии анализираха по този начин лятната война.

Друг пример за безапелационното управление на медиите над хората е скандалът с президента на Световната банка Пол Улфовиц, принудил го да напусне поста си.

Поради една или друга причина той съдействал приятелката му да напусне банката и да постъпи на работа в Държавния департамент, но с по-висока заплата. Причината - прекъсване на дългогодишната й и успешна кариера в Световната банка.

За всичко това има документация и съответно разрешение от ръководството на банката. Но враговете му решиха да го накажат за това, че беше архитект на свалянето на режима на Саддам Хюсеин.

Основните причини за атаката срещу Улфовиц са следните:

1. Антикорупционната му кампания при отпускане на заеми за третия свят. Хроничната корупция там е известна всекиму.

2. Яростният антисемитизъм/антиционизъм (Улфовиц е евреин) в по-голямата част от света и в Европа, където се намират страните - донори на банката.

3. Предишната позиция на Улфовиц в администрацията на президента Буш. Почти всички страни - донори на банката, не одобряват войната в Ирак и външната политика на САЩ.

4. Неприкритото желание на ЕС да сложи свой човек на ръководното място в Световната банка. Естествено за всичко това голяма част от световните медии мълчат.

Световните информационни средства упорито внушават, че хората са виновни за световното затопляне. Без съмнение има глобално затопляне и хората трябва да направят каквото могат срещу това. Но гласовете на мнозина, които считат, че затоплянето се дължи на естествен климатичен цикъл, се давят в мълчанието на медиите.

Откъде например идва името на ледения остров Гренландия (зелена земя)? Преди десет века, по време на затопляне като сегашното, викингъг Ерик Червенокосия първи доплавал до Гренландия и видял там зелени поля.

Има и друга теория - в обсерваторията "Пулково" в Петербург смятат, че глобалното затопляне на Земята е причинено от естествен 200-годишен цикъл в греенето на Слънцето.

Няма съмнение, че най-голямото пиршество и тържество на световните медии е войната в Ирак. Всеки ден оттам идват кървави доказателства за "загубената" война на Америка.

Засега медиите са прави в едно - Америка затъва в Ирак. Но това съвсем не значи, че войната е загубена, както считат водачът на мнозинството в американския Сенат Хари Рейд и десетки милиони американци.

САЩ, въпреки че са най-силната страна в света, досега не постигат решителна победа над терористите в Ирак, поради което медиите казват на хората, че войната е загубена.

Един от основните проблеми в Ирак е, че терористите самоубийци са мощно и необикновено оръжие, което изключително трудно може да бъде обезвредено. Венецът на творението с цената на собственото си унищожение унищожава всички беззащитни цели - където и когато поиска.

Само мюсюлманският свят може да спре напълно хората-бомби - с всеобщо и безусловно осъждане.

Но в социологическо проучване, поръчано от Университета в Мериленд за отношението в Египет, Пакистан, Индонезия и Мароко към САЩ и тероризма (www.pipa.org), е зададен следният въпрос: "Одобрявате ли терористични нападения срещу цивилни?"

Въпросът не уточнява дали цивилните са американци. Средно около 27% от мароканците, 21% от египтяните, 13% от пакистанците и 11% от индонезийците одобряват терористични атаки срещу цивилни, без да се уточнява тяхната националност (най-вероятно тези проценти биха били по-високи, ако цивилните са американци).

И така, като се има предвид, че общият брой на мюсюлманите в света е 1.4 млрд., се оказва, че около 250 милиона мюсюлмани сега одобряват терористични нападения срещу обикновени, невинни, нищо неподозиращи хора! Нито една световна медия не коментира този ужасен факт.

Преди години Маршъл Маклуън каза пророческото "В посредникът е посланието". Днес посредникът (медиите), вместо да разпространява информационните послания, ги създава и налага в ума на хората - най-голямата опасност е човекът и индустриалната му революция, защото причиняват световното затопляне, в Дарфур и Конго няма геноцид, защото ние не ви казваме това, Америка губи войната в Ирак, защото това ви казваме всеки ден.

Медиите са необходими и полезни, но само за информация. За да разбере света, човек трябва да използва това, което носи на раменете си.

-------------------
САЩ изпратиха в Ливан въоръжение за армията на страната, за да я подпомогнат в конфликта с ислямистката групировка, укрепила се в палестински бежански лагер в северния град Триполи, предаде Ройтерс.

На летището в Бейрут в петък и събота кацнаха общо 9 военнотранспортни самолета, изпратени от Вашингтон и арабските му съюзници. Бойците от "Фатах ал Ислам", които отказват да сложат оръжие и обещават да се бият до смърт, твърдят, че доставката включва и касетъчни бомби и невропаралитичен газ.

Ливанските военни отхвърлят подобни внушения и посочват, че мунициите и оръжието са конвенционални. Бейрут иска по-бързо да смаже съпротивата на "Фатах ал Ислам", които са ръководени от палестинци, но не се радват на сериозна подкрепа сред близо 400-те хиляди палестинци, живеещи в Ливан.

Краят на конфликта не се вижда, тъй като по силата на споразумение от 1969 г. ливанската армия няма право да навлиза в бежанските лагери на територията на страната. От началото на сблъсъците с ислямистите на 20 май досега са загинали 78 души - 33 войници, 27 ислямисти и 18 цивилни

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дейвид Крумхолц

Звезда от „Опенхаймер“ напуска Холивуд след 30 години в кино индустрията

Любопитно Преди 14 минути

Актьорът Дейвид Крумхолц обяви, че си взема неопределена почивка от киното след над 30 години в индустрията. Актьорът отправи остри критики към корпоратизирането на Холивуд, ниското заплащане и натиска върху творците да бъдат инфлуенсъри

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

България Преди 25 минути

Прокуратурата обяви подробности за кървавата драма - извършителят сам завел разследващите до тялото

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Свят Преди 1 час

Следователи от НАБУ са започнали да разследват Мудра по подозрения за пране на пари

Киберизмамите все по-често комбинират фалшив номер, убедителен глас и допълнителни съобщения, за да изглежда историята истинска.

Измамници звънят от номера на близки и банки: Как работи новата схема

Парите ни Преди 1 час

ГДБОП предупреждава за ръст на криптоизмамите, фишинга и гласовите имитации през август

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Любопитно Преди 1 час

42-ият президент на САЩ Бил Клинтън навършва 80 години. В момент, когато Америка търси своето бъдеще, ето равносметка на живота, политическите битки и характера на един от най-устойчивите лидери в съвременната история

Пилотите и стюардесите са изложени на най-висок риск от фатален рак заради радиация

Пилотите и стюардесите са изложени на най-висок риск от фатален рак заради радиация

Свят Преди 2 часа

Ново мащабно изследване на Харвард разкрива, че пилотите и стюардесите са изложени на по-висок риск от фатален рак, свързан с космическа радиация, отколкото хората, работещи с радиоактивни материали. Експерти призовават за строги мерки и прегледи

Итамар Бен Гвир

„Те дори не са хора“: Израелски министър иска да убиват по 40 души в Газа всяка нощ

Свят Преди 2 часа

Според него екзекуциите трябва да са: „Не само на тези, които представляват непосредствена заплаха. Там има хора, които не заслужават да живеят... “

Скандал между Париж и Техеран: Бити френски дипломати и спешно експулсиране

Скандал между Париж и Техеран: Бити френски дипломати и спешно експулсиране

Свят Преди 2 часа

Спорът датира от 19 юли, когато двама служители на френското посолство в Техеран, един от които културният аташе, бяха разпитвани в продължение на няколко часа и „бити“

Сандра Бълок показа порасналите си деца за първи път от години

Сандра Бълок показа порасналите си деца за първи път от години

Любопитно Преди 2 часа

Холивудската звезда Сандра Бълок сподели редки снимки с осиновените си деца Луис и Лейла от тяхната лятна ваканция. Актрисата, която преди две години се оттегли от киното, за да се посвети на семейството, се подготвя за завръщане на екрана

Хармонизираната инфлация в България се понижава за втори пореден месец, но остава сред най-високите в Европейския съюз.

България остава сред страните с най-висока инфлация в ЕС

Парите ни Преди 2 часа

Поскъпването у нас се забавя до 4,4%, но остава доста над средното за еврозоната

Туристически хеликоптер се разби в Кения, няма оцелели

Туристически хеликоптер се разби в Кения, няма оцелели

Свят Преди 3 часа

Според първоначалните данни няма оцелели при тежкия инцидент край Mount Ololokwe

Абровски: Правителството отпуска €170 млн. за фермерите и лаборатория за розовото масло

Абровски: Правителството отпуска €170 млн. за фермерите и лаборатория за розовото масло

България Преди 3 часа

Министерският съвет прие осигуряването на 170 млн. евро за компенсиране на високите цени на горивата и торовете за над 50 000 земеделци. Отпускат се и 500 000 евро за лаборатория към БАБХ, която да открива фалшификатите на розовото масло.

Пожарът до рафинерията на "Лукойл" в Плоещ, Румъния

Пожар до рафинерия на „Лукойл“ в Румъния: Има риск от експлозия

Свят Преди 3 часа

Пламъци са обхванали склад за разредители с площ от 1000 кв.м.

Август - месецът на огъня: Защо една искра може да изпепели всичко и как да се защитим

Август - месецът на огъня: Защо една искра може да изпепели всичко и как да се защитим

България Преди 3 часа

Продължителната суша, високите температури и небрежността правят август най-рисковия месец за пожари. Пожарните служби отчитат пик на сигналите. Ето кои са основните грешки и как да реагираме при приближаващ към дома ни огън

„Ние ще се оправим сами“: Полицай разкри смразяващите последните думи на Тупак в линейката

„Ние ще се оправим сами“: Полицай разкри смразяващите последните думи на Тупак в линейката

Свят Преди 3 часа

Бивш полицай проговоря в съда за последните минути на Тупак Шакур. Докато кърви в линейката, емблематичният рапър отказва да предаде убийците си с думите: „Ние ще се оправим сами“. Повече от 25 години по-късно процесът за смъртта му навлезе в нов етап