Б ългария, която очаква членство в ЕС от догодина, може би ще въведе единната европейска валута още през 2010-а, т.е. преди Полша, Чехия и Унгария, пише австрийският вестник "Дер Щандарт", позовавайки се на публикуван наскоро доклад "Банк Аустрия Кредитанщалт" (BA-CA.com).
Кандидатките за членство от Югоизточна Европа като цяло демонстрират добро развитие, а Румъния и Хърватия може би ще се присъединят към еврозоната още през 2012 г., смятат анализаторите на банката.
Положителна е оценката за Словения, по отношение на която експертите не изпитват съмнение, че еврото ще бъде въведено от 1 януари 2007 г.
Затова пък Литва, която кандидатства за приемането на общата европейска валута заедно с Любляна, едва ли ще успее, тъй като инфлацията там е много висока.
В средата на май Еврокомисията и Европейската централна банка ще публикуват своите оценки, които ще имат основно значение за решенията на Съвета на финансовите министри на страните членки в началото следващия месец и заключенията на Европейския съвет в края на юни.
Словения отговаря на всички критерии за прием в еврозоната. Новите задължения са под 3% от брутния вътрешен продукт. Страната остава под нивото на допустимото задлъжняване на обществения сектор от 60% от БВП, а обменните курсове са стабилни.
Литва обаче не покрива на строгия маастрихтски критерий за ръста на инфлацията, която в момента е с 0,4% по-висока от средната стойност за страните от еврозоната. Съществуват и съмнения доколко стабилността на цените ще бъде трайно задържана на сегашното ниво.
Инфлацията в Естония, която първоначално също имаше намерение да въведе еврото в началото на 2007-а, но впоследствие се отказа, също е висока.
Според преценката на "Банк Аустрия Кредитанщалт" на Естония и Литва вероятно ще се наложи да почакат по-дълго време, докато успеят станат готови за присъединяване към еврозоната - главно поради високата динамика на стопански ръст и свързания с него инфлационен натиск.
След като предвиденият за Латвия срок въвеждане на еврото - до 2008 г., вече не изглежда реалистичен, също поради неблагоприятното развитие на инфлационните процеси, в трите балтийски държави това би могло да стане възможно най-рано през 2009 г.
Вероятно по същото време и Словакия ще е готова влезе в еврозоната. От 2005 г. насам страната е включена в механизма за управление на обменните курсове.
В по-големите нови членки на ЕС като Полша, Чехия и Унгария през текущото десетилетие все още няма да има разплащания в евро, прогнозира главната икономистка на "Банк Аустрия Кредитанщалт" Мариане Кагер.
В Чехия, която вече е изпълнила критериите за въвеждането на единната валута, не желаят да се откажат от самостоятелната си валутна и парична политика. Същото се отнася и до Полша.
В Унгария основната пречка за въвеждането на еврото е липсата на голям напредък в санирането на обществените бюджети.
В Полша и Унгария са си поставили за цел да въведат еврото през 2012 година, а Чехия вероятно ще се справи с тази задача година по-рано.