С тотици химически оръжия, открити в Ирак, са били произведени преди войната в Залива през 1991 г. и вероятно са били прекалено остарели, за да бъдат използвани по предназначение, става ясно от доклад на американското военно разузнаване.
Двама републиканци - сенаторът Рик Санторум и конгресменът Питър Хьокстра, разпространиха резюме на документа, според който коалиционните сили са намерили около
500 муниции с иприт и зарин в Ирак и е възможно да намерят още
Служителите на разузнаването отбелязват, че няма доказателства след 1991 г. да са били произвеждани нови боеприпаси, съдържащи химически агенти.
Откритите муниции вероятно са били предназначени за химически атаки по време на войната срещу Иран през 80-те години, предположи Дейвид Кей, ръководителят на екипа от американски инспектори, които издирваха оръжия за масово унищожение в Ирак през 2003 и 2004 г.
Американски официален представител призна, че въпросните оръжия отпреди войната в Залива не са представлявали заплаха за американските военни при инвазията на Ирак през 2003 г.
Те не са били част от каквато и да била програма
на тогавашния иракски президент Саддам Хюсеин и са били открити поотделно или, най-много, по няколко наведнъж.
Няма доказателства бунтовници да са намерили химически оръжия, отбелязва АП. Служител на разузнаването обаче предупреди, че иракските бунтовници правят самоделни конвенционални оръжия, така че биха могли да проявят същата изобретателност и за приготвянето на химически.
През октомври 2003 г. след тримесечната работа на екипа му Дейвид Кей заключи, че в Ирак няма оръжия за масово поразяване. Открити бяха обаче солидни доказателства, че иракската страна е имала планове да произвежда химически и биологически оръжия.