С редната инфлация 9,4% през миналата година, вместо препоръчителните 3,2%, е единият от неизпълнени критерии, заради които Европейската централна банка смята, че не сме готови да въведем еврото, сочи доклад на институцията. На второ място е обменният курс.

Вчера Генералния съвет на ЕЦБ е прие "Доклад за сближаване 2008". Това е регулярен документ, който се разработва и публикува веднъж на две години за оценка на икономическия напредък и хармонизацията на правната рамка на страните членки на ЕС, които все още не са въвели еврото като своя национална валута.

Докладът оценява напредъка на Швеция, Словакия, Полша, Унгария, Чехия, Литва, Латвия, Естония, България и Румъния. Нашата страна присъства за първи път.

България не отговаря на два от критериите за приемане на еврото, е отбелязано в доклада. В него се припомня, че през 2003 г. инфлацията е била 2,3% и е достигнала до 7,6% през 2006 и 2007 г.

Прогнозата е, че високите нива на инфлацията ще се запазят до около 10% през тази година. При добро развитие на икономиката е възможно инфлацията да спадне до 6% догодина.

Докладът има за цел да оцени напредъка на страните и да представи оценката на ЕЦБ за готовността на тези от тях, които са заявили намерение за въвеждане на еврото. В този смисъл, най-подробно е разгледана Словакия предвид желанието й да въведе единната европейска валута от 1 януари 2009 г.

Смята се, че държавите от ЕС, които не отговарят на критериите за конвергенция от Маастрихт за приемането на еврото като нациионална валута, са с "дерогация".

Критериите се състоят от четири насочени към постигането на стабилност икономически условия, измерени със състоянието на държавния бюджет, ценовата стабилност, стабилността на валутния курс и конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти.

Националното законодателство по паричните въпроси също трябва да е в съответствие с договора за ЕС. Цитиран е еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Хоакин Алмуния, който казва:

"Днешният доклад показва, че другите държави членки "с дерогация" имат добър напредък за приемането на еврото, макар и осъществяван с различни темпове. Насърчавам всички страни да продължат и интензифицират усилията си, тъй като е ясно, че това е в техен интерес в дългосрочен план".

В частта си за България докладът е разработен, като e отчетена предоставената информация от българска страна на всички равнища.

Документът представя динамиката на най-важните макроикономически показатели за периода от членството на страната в ЕС до март 2008 г. , както и ретроспекция на показателите, свързани с Маастрихтстките критерии (инфлация, бюджетен дефицит към БВП, държавен дълг към БВП и дългосрочни лихвени проценти).

Подчертано е значението на прилагането на достатъчно строга фискална политика за намаляване на инфлационния натиск и макроикономическите диспропорции, с оглед създаването на среда, спомагаща за устойчиво сближаване.

Направени са и конкретни препоръки за извършване на структурни реформи, както и за правната интеграция на БНБ в евросистемата.

"Доклад за сближаване 2008" е публикуван на сайта на Европейската централна банка. Аналогичен доклад се очаква да приеме и Европейската комисия.

От БНБ обръщат внимание, че тези два доклада нямат нищо общо с аналогичните доклади на Европейската комисия по мониторинга за изпълнението на договора за членство на България в Европейския съюз.

– Скъпа, защо плачеш? – Гледам тъжен филм… за една жена, която няма какво да облече.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха тялото на загинал при експлозията в бар в Мадрид

Откриха тялото на загинал при експлозията в бар в Мадрид

Свят Преди 53 минути

Испанската полиция все още разследва причините за инцидента

Масовите протести в Непал: Броят на убитите достигна 72, ранените са над 2 000

Масовите протести в Непал: Броят на убитите достигна 72, ранените са над 2 000

Свят Преди 1 час

Страната бе разтърсена от най-тежките безредици за последните десетилетия

Екшън в Хитрино: Неправоспособен шофьор предизвика хаос и катастрофа

Екшън в Хитрино: Неправоспособен шофьор предизвика хаос и катастрофа

България Преди 2 часа

Водачът е суетил полицейска проверка, не е спрял и на знак "Стоп"

Борисов: Какво предлагат ПП-ДБ? Да се прегърнат с "Възраждане"

Борисов: Какво предлагат ПП-ДБ? Да се прегърнат с "Възраждане"

България Преди 2 часа

"Възраждане" протестират срещу европейския ни път, отбеляза лидерът на ГЕРБ

Желязков: Докато кабинетът се ползва с доверието на избирателите си, ще продължава да работи

Желязков: Докато кабинетът се ползва с доверието на избирателите си, ще продължава да работи

България Преди 3 часа

По думите на премиера това правителство е сериозен тест, че пътят на България към Европа се подкрепя от партии и вдясно, и вляво

Поп-фолк певицата Анелия разкри защо е приключила последната ѝ връзка

Поп-фолк певицата Анелия разкри защо е приключила последната ѝ връзка

Любопитно Преди 3 часа

Тя открехна нова страница в разговора си с Мариян Станков – Мон Дьо

Напрежение в Лондон: Насилие и арести белязаха антимигрантски протест (ВИДЕО/СНИМКИ)

Напрежение в Лондон: Насилие и арести белязаха антимигрантски протест (ВИДЕО/СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Повече от 110 000 души излязоха по улиците на британската столица

<p>Северна Корея заплаши с <strong>&quot;лоши последици&quot;</strong> САЩ, Япония и Южна Корея</p>

Северна Корея заплаши с "лоши последици" САЩ, Япония и Южна Корея заради ученията

Свят Преди 6 часа

"Ако враждебните сили продължат да демонстрират мощта си по този начин, Северна Корея ще предприеме по-осезаеми и решителни контрамерки"

Кръстова гора в Родопите

Небето се отваря за желания – тайната сила на Кръстовден

Любопитно Преди 6 часа

Голям празник е днес, вижте кой има имен ден

<p>Официално: Пуснаха в&nbsp;експлоатация цялата АМ &quot;Европа&quot;</p>

Официално: Пуснаха в експлоатация цялата АМ "Европа"

България Преди 6 часа

Общата дължина на трасето е 63 км

Павел Николов: Не можех да си позволя пристрастие като водещ

Павел Николов: Не можех да си позволя пристрастие като водещ

Любопитно Преди 6 часа

Вторият епизод на сезон 3 на подкаста „След Игрите“ събра в студиото трима интересни госта

Педагожката Мартина Луканова напусна първа “Игри на волята” 7

Педагожката Мартина Луканова напусна първа “Игри на волята” 7

Любопитно Преди 6 часа

Тя даде ексклузивно интервю в официалния подкаст “След Игрите”

Украйна ще има нужда от поне 120 млрд. долара за отбрана през 2026 г.

Украйна ще има нужда от поне 120 млрд. долара за отбрана през 2026 г.

Свят Преди 7 часа

Това заяви министърът на отбраната Денис Шмигал

Забравете за умората: 3 упражнения, които ще ви дадат прилив на енергия за целия ден

Забравете за умората: 3 упражнения, които ще ви дадат прилив на енергия за целия ден

Любопитно Преди 7 часа

Кросфитът се превърна в една от най-актуалните тенденции във фитнес света и не е чудно защо

"Всичко или нищо": Съдебната битка на Меган Маркъл със сестра ѝ за клевета е решаваща

"Всичко или нищо": Съдебната битка на Меган Маркъл със сестра ѝ за клевета е решаваща

Любопитно Преди 7 часа

Саманта Маркъл заведе иск срещу Меган през март 2022 г. в Тампа, Флорида, но го загуби