л лгария поставя под въпрос ролята си в Ирак", обявява в днешния си брой излизащият в Париж вестник "Интернешънъл Хералд трибюн" по повод седмата жертва сред контингента ни - старши серж. Владимир Пашов.
В статията се припомня и за другите загинали българи в Ирак, включително двамата шофьори, обезглавени от групировката на Заркауи.

Натискът върху правителството се подсилва и от апела на социалистическата опозиция до края на януари рейнджърите да се приберат в родината, допълва "Хералд трибюн" и подчертава, че левицата води с 12 пункта в проучванията за изборите догодина.

С приближаването на парламентарния вот западни дипломати в София очакват призивите за изтегляне от Ирак да зачестят, отбелязва изданието.

Малко вероятно е сегашното правителство да реши да изтегли войниците си, чието изпращане бе обяснено с чисто прагматични, а не с морални подбуди, коментира обаче авторът Никълъс Ууд.

"След 45 години комунизъм страната се оказа една от най-проамерикански настроените в региона на Югоизточна Европа. Подкрепата за САЩ заема ключово място във външната политика на центристката коалиция, като най-противоречивото решение бе свързано с предоставянето на българското въздушно пространство на самолетите на НАТО, които през 1999 г. бомбардираха Югославия", разказва вестникът.

Според изданието близките контакти между българските оръжейни компании и Ирак непосредствено преди началото на войната през 2003 г. са застрашавали отношенията със САЩ и ограничили възможностите на София да маневрира.

Багдад дължи над 2 млрд. долара за оръжие, произведено от България за войната с Иран, напомня "Хералд трибюн", като прибавя и заключенията в доклада на ЦРУ от този месец, включително за милионите в иракски петрол, получени от БКП и наследилата я БСП.

Призивите за изтегляне на контингента обаче нарастват - от лятото насам две нови организации водят кампания в тази посока; приятелката на един от екзекутираните шофьори също се изказа в подкрепа на социалистите.

"Това не е начинът за борба с тероризма. Естествено че не можем да стоим настрана, но не това е начинът да сме част от международната общност", смята Людмила Алексова.

БСП освен това изказва и опасения, че рискът от терористично нападение срещу България нараства заради ролята й в Ирак - което преди войната изглеждаше невероятно, се казва още в статията.

В публикацията са цитирани лидерът на движение "Оборище" Тошо Пейков, който напомня решаващата роля на САЩ и Великобритания за членството ни в НАТО, както и политологът Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии в София (CLS-Sofia.org), според когото правителството е извлякло полза от схващането, че България е нямала друг избор, освен да подкрепи съюзниците си.

"Това не е коалиция на желаещите, а е по-скоро коалиция на неохотните. Обществото си дава сметка за това", казва експертът.

Българският протест срещу войната може да бъде видян на изборите, не и по улиците, а ако не е по улиците, това го обезсмисля, заключава Кръстев.

Материалът, илюстриран със снимка на пристигналия в София ковчег с тленните останки на Пашов, беше на уводно място в онлайн изданието на вестника.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Свят Преди 8 часа

Десетилетният конфликт в групата Нгого разкрива шокиращи паралели с човешкото насилие и хвърля нова светлина върху еволюционните корени на войната и социалните връзки

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Любопитно Преди 8 часа

Новият „Малкълм“ се оказа разочарование, което губи магията на оригинала. Вместо семеен хаос, зрителите получиха разпокъсан сюжет и ненужна сантименталност

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

Свят Преди 11 часа

Вицепрезидентът на САЩ отпътува за Исламабад за преговорите за прекратяване на огъня в Иран

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Любопитно Преди 11 часа

Какво се случва с тялото и съзнанието в момента на смъртта? От „предсмъртния хрип“ и физиологичните промени до разтърсващите разкази на оцелели за синкаво-бяла светлина и мир – науката и личният опит хвърлят светлина върху най-голямата мистерия

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Свят Преди 12 часа

Стефано Габана се оттегля от председателския пост в Dolce & Gabbana на фона на 450 млн. евро дългове и спад в луксозния сектор. Той запазва творческата си роля, докато управлението поема Алфонсо Долче в опит за финансова стабилизация

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

Свят Преди 13 часа

Близостта на Виктор Орбан с Доналд Тръмп се превръща в икономически риск за Унгария. На фона на инфлация и фалити, моделът „Фидес“ е пред изпитание, а опозицията залага на общественото изтощение преди решаващите парламентарни избори в страната

<p>Почина &bdquo;Кръстникът на хип-хопа&ldquo;</p>

Почина легендарният Африка Бамбатаа – „Кръстникът на хип-хопа“

Свят Преди 13 часа

Почина Африка Бамбатаа, „Кръстникът на хип-хопа“ и създател на хита „Planet Rock“. Пионерът, оформил рап културата през 80-те, си отиде на фона на музикално величие и тежки съдебни обвинения

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

България Преди 13 часа

На 7 април на 87-годишна възраст си отиде една от най-обичаните български народни певици

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

България Преди 14 часа

Вместо да се поставят печати в паспортите, всички данни, включително документите за пътуване и биометричната информация, ще се записват дигитално

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Свят Преди 14 часа

Нородом Сиамони ще се лекува в болница в Пекин, където му е била поставена диагнозата

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

България Преди 14 часа

В хода на полицейската акция, състояла се вчера, на пет места в региона са открити тетрадки и тефтери с ръкописно написани имена на хора и изписани цифри срещу тях

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

България Преди 14 часа

От МВР допълниха, че би трябвало към момента пътят да е почистен, а шофьорите са подписали двустранни протоколи

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

България Преди 14 часа

Трафикът е нормален на всички гранични преходи на границата с Гърция

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Любопитно Преди 15 часа

Когато забележите петно по белите си маратонки, преди да излезете навън, е изкушаващо просто да го избършете с влажна кърпичка, но това е много опасно за самите обувки

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

България Преди 15 часа

„Добре е, че водим достойна политика по отношение на евроинтеграцията и не унижаваме собствената си нация и държава“, каза вицепремиерът Александър Николоски относно позицията на премиера Християн Мицкоски, че е готов да чака десетилетия без конституционни промени, които са задължителни за евроинтеграцията

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Свят Преди 15 часа

Крехкото двуседмично примирие, което проправи пътя за разговорите, засега се спазва. Но масираните смъртоносни бомбардировки на Израел срещу „Хизбула“ и разногласията относно това дали Ливан е включен в примирието, все още могат да провалят срещите