Авторитарният режим на Лукашенко е обект на международни критики и санкции във връзка със системните нарушения на човешките права, ограничаването на свободата на словото и множеството политически арести, а от миналата година ЕС е забранил издаването на входни визи за основните фигури на режима, аргументират се от СДС (SDS.bg).
Според тях Беларус остава последната държава в Европа, където не се спазват демократичните принципи, приети от всички останали страни за основополагащи.
Назначаването на наш посланик там е в пряко противоречие с духа на общата външна политика на ЕС, смята Младенов, според когото "личността на г-н Петко Ганчев сама по себе си е противоречива".
През 2002 г. от името на управляващото мнозинство той прие представителите на "Партията на сръбското единство", които в последствие бяха арестувани като политически вдъхновители на убийството на министър-председателя Зоран Джинджич, припомня говорителят на сините.
Това назначение показва желанието на българското правителство и президента Първанов да легитимират авторитарния режим в Беларус, смятат от "Раковски" 134.
Ако държавният глава не иска да бъде съучастник в подкопаването на световния авторитет на страната ни, да преразгледа решението за назначаването на Ганчев, който вкара България в международен скандал с подкрепата си за политическите вдъхновители на убийството на Джинджич, препоръчват сините.
В кулоарите на парламента новоназначеният дипломат окачестви казаното от Младенов като "измислица и търсене на сензации", информира БНР.
Той обясни, че е срещал с колега професор от Партията на сръбското единство, но са разговаряли не като политици, а като учени.