П ожизнена пенсия 200 лв. му беше отпусната едва през 2002 г. при управлението на Симеон Сакскобургготски, т.е над 16 години след освобождаването му от италианския затвор.

Многобройните разследвания и публикации вече повече от 25 години не разкриват достоверни доказателства за истината за заговора срещу папа Йоан Павел Втори.

Остана обаче най-основателното съмнение - че съветското ръководство, начело с Л. Брежнев и Ю. Андропов е имало интерес да премахне папата заради огромното му влияние върху антикомунистическите настроения в Полша.

Името на България се оказа замесено в аферата може би заради тесните връзки на комунистическия режим и неговите спецслужби с трафика на наркотици и оръжие, както и заради връзките му с леви и десни турски екстремисти в този контрабанден бизнес.

На 7 декември 1995 г. по време на аудиенция на президента Желю Желев, папа Йоан Павел Втори за първи път заяви, че България няма вина за престъплението, извършено от Агджа.

На въпрос на президента Желев:"Вярвате ли, че българският народ може да има нещо общо с атентата срещу Вас?", папата отговори: "Намеквате за т.нар. българска следа? Вината е винаги лична. Тази следа трябва да бъде изтрита. И надявам се по този въпрос да говорим, когато пристигна в България."

В интервю от 9 октомври 1996 г. в италианския вестник "Кориере дела сера" Агджа заяви, че на 13 май 1981 г. е стрелял срещу папата по свое решение, а агенти на италианските тайни служби са му внушили версията за т.нар. "българска следа".

Пред журналиста Марко Незе, Агджа декларира: "Българската следа" е измислица на тайните служби. Сега, когато папата страда в болницата, мога да го кажа - всичко беше една машинация."

По искане от юли 1997 г. на министъра на вътрешните работи Богомил Бонев и на министъра на външните работи Надежда Михайлова към германските тайни служби по повод публикации в германската преса за разкрития на Щази за "българска следа" в атентата срещу папата, през септември 1997 г. в МВР беше получена папка с копия на кореспонденции между Щази и бившата Държавна сигурност. Там не се съдържат факти за "българската следа".

След първия месец от брака: – Скъпи, защо мълчиш? – Пестя аргументи за следващия скандал.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дронове удариха рафинерия в сибирския град Тюмен

Дронове удариха рафинерия в сибирския град Тюмен

Свят Преди 1 минута

Властите съобщават, че изпратените на място спасителни екипи са предотвратили експлозия

Бързо, по-бързо, SEPA Instant: нова ера на банковите преводи

Бързо, по-бързо, SEPA Instant: нова ера на банковите преводи

Любопитно Преди 2 минути

Клиентите на Пощенска банка могат да се възползват от услугата както в дигиталните канали, така и в клоновете на банката

Ключова капитанска битка променя хода на Войната на племената в “Игри на волята”

Ключова капитанска битка променя хода на Войната на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 37 минути

Още един от Победителите влиза в голямата игра

БДЧР не е съгласувала строежи в коритото на река Дращела в Елените

БДЧР не е съгласувала строежи в коритото на река Дращела в Елените

България Преди 38 минути

Проверката на място е установила, че тя преминава през цялата територия на вилното селище, като коритото е покрито почти изцяло

Даниел Митов: СО допусна София да потъне в боклук

Даниел Митов: СО допусна София да потъне в боклук

България Преди 46 минути

Той отбелязва, че МВР е било въвлечено в тази кампания чрез внушения, че полицията не разследва палежа на камиони от юли

ТЕЦ "Бобов дол" трябва да плати 270 000 лева заради замърсяване

ТЕЦ "Бобов дол" трябва да плати 270 000 лева заради замърсяване

България Преди 56 минути

"Дружеството е извършител на множество други нарушения", пише в съдебното решение

Вицепрезидентът връчи наградите за „Кмет на годината“

Вицепрезидентът връчи наградите за „Кмет на годината“

България Преди 1 час

Всички общини трябва да бъдат равнопоставени, заяви Илияна Йотова на церемонията по връчване на наградите в националния конкурс „Кмет на годината“

7-те най-големи секс мита в историята

7-те най-големи секс мита в историята

Любопитно Преди 1 час

Да си го признаем - когато мислим за история, думата „сексуално просветление“ рядко ни идва наум

Вълчев за агресията в детска градина в Каблешково: Трудно е да докажем имало ли е насилие

Вълчев за агресията в детска градина в Каблешково: Трудно е да докажем имало ли е насилие

България Преди 1 час

Министърът допълни, че ще изчакат проверката на прокуратурата, защото по думите му, не бива да се произнасят присъди, преди да има достатъчно доказателства

ВСС пита съдиите във ВАС дали някой иска да бъде и.ф. председател на съда

ВСС пита съдиите във ВАС дали някой иска да бъде и.ф. председател на съда

България Преди 1 час

ВСС поиска от Народното събрание тълкуване на закона за ВАС

<p>Скалата коментира провала на последния си филм</p>

Дуейн "Скалата" Джонсън коментира финансовия провал на последния си филм

Любопитно Преди 1 час

Филмът „The Smashing Machine“ събра само 5,9 милиона долара в американския боксофис, което е най-слабият дебют в кариерата на Джонсън

<p>Кой пали камионите за отпадъци&nbsp;в София?</p>

ДБ настоява министърът на МВР да изиска информацията за разследването за палежите на камиони за отпадъци в София

България Преди 1 час

Подкрепа за кмета Васил Терзиев изрази и коалиционният им партньор - "Продължаваме промяната"

Газа под обстрел навръх годишнината от атаката на "Хамас" срещу Израел

Газа под обстрел навръх годишнината от атаката на "Хамас" срещу Израел

Свят Преди 1 час

Източник на Ройтерс от "Хамас" е казал, че групата е поискала ясен график за изтеглянето на Израел и гаранции, че войната ще приключи

„Как да убия приятеля си по време на час“ - дете е арестувано след въпрос към ChatGPT

„Как да убия приятеля си по време на час“ - дете е арестувано след въпрос към ChatGPT

Свят Преди 2 часа

Дигиталните действия имат реални последствия в света – и че обучението в дигитална отговорност вече е толкова важно, колкото и традиционното образование

<p>След потопа: КАБ призовават за пълен одит на устройствените планове в рисковите зони</p>

Камарата на архитектите в България: Потопът по Черноморието е резултат от безконтролното застрояване

България Преди 2 часа

Не можем да подминем и факта, че всички тези строежи са получили положителни становища от МОСВ, обявиха от КАБ