Предложението в Сърбия да бъдат докарани 100 000 булки от Югоизточна Азия за ергените, особено за живеещите в изостанали селски райони, предизвика гняв, изненада и смях, коментира ДПА.

Министърът на труда и социалната политика Расим Ляич трябваше да се извини на обществеността след като държавният секретар в неговото министерство Желко Василевич заяви, че Сърбия ще има полза от "внасянето" на жени от Лаос, Мианмар, Камбоджа и Виетнам.

Броят на сърбите намалява с 30 000 всяка година, жените нямат интерес да раждат деца, а мъжете искат да емигрират на Запад вместо да се занимават със земеделие, затова спешно трябва да бъде направено нещо, каза Василевич.

"Там (в Азия - б.ред.) те живеят с два долара на ден. Тук за тях е икономически рай", заяви Василевич. Те са будисти и това е една мирна религия, подобна на сръбското православие, те традиционно са лоялни към държавата и трудолюбиви, добави той.

С оглед на наличието на 250 000 ергени в Сърбия, дом на 7,5 млн. души, бившият ветеран от войната подчерта специално, че "тези жени имат култ към децата и за пет години може да имаме 300 000 новородени".

Докато в Сърбия според преброяването от 2002 г. жените са със 135 000 повече от мъжете в групата от 15 до 60 години, проблемът с отрицателния прираст остава трън в очите на националистите.

В Косово, сръбската провинция, която обяви независимост през февруари, албанското мнозинство се възпроизвежда с най-голям темп в Европа.

За разлика от "разхайтените сръбски младежи, които не търсят нормални момичета, а се прехласват по силиконовите кукли за партита и показване", както написа в редакционен коментар вестник "Политика" в четвъртък, албанците нямат проблем с пустеещите села.

В Сърбия, "когато мъжете станат на 40 години, изведнъж се сещат за деца и започват да търсят момичета - машини за готвене и раждане на деца", пише авторът на коментара, социологът Слободан Антонич.

Антонич казва, че проектът на Василевич, изложен накратко на 15 страници и разработен подробно на 120 страници, е предизвикал оживени дебати в сръбските интернет форуми, в които момчетата подкрепят плана на Василевич като нещо, което ще научи арогантните сръбски момичета на урок.

В замяна жените се оплакват от "инфантилните момчета", които не се интересуват от брак и деца, затова може би с азиатските момичета ще можем да внесем и кубински момчета и всеки да получи урок, казва Антонич.

Междувременно Василевич, макар очевидно разочарован, заяви, че неговият проект не е усилие на министерството, а е негов собствен, добавяйки, че го оставя за по-добри времена.

Ляич заяви, че не може да дисциплинира своя подчинен заради сложното коалиционно споразумение (Василевич е член на Движението на ветераните, близко до участващата в правителството Социалистическа партия на Сърбия - бел. ред).

Неговата идея обаче отразява реален проблем, който тревожи не само сърбите, но и други в региона.

През 2004 г. един свещеник предупреди Хърватия, че не й достигат 103 000 неомъжени жени на възраст от 25 до 49 години и призова от Украйна да пристигнат жени, "за да покрият дефицита".

Работейки в по-малък мащаб и за печалба, Неделко Бабич, с прякор Гангстера, междувременно си спечели съмнителна слава, уреждайки сватби между млади хървати от изостанали райони по Адриатика и украински момичета. Той помогна за уреждането на 250 брака, от които досега са се родили 400 деца, съобщи вестник през 2007 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

България Преди 8 часа

Протестиращите носеха жълти сърца, защото това е бил любимият цвят на Николай Златков

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

България Преди 8 часа

Трима от обвиняемите са професионални шофьори

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

България Преди 8 часа

Продължават активни действия по разследването

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Свят Преди 9 часа

Иран е поискал освобождаването на 12 милиарда долара замразени средства веднага щом бъде подписано временно споразумение

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

България Преди 10 часа

Съдът връща Морфов на административната длъжност "главен режисьор"

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Свят Преди 10 часа

Стармър: Не е преувеличено да се каже, че живеем в най-опасния и непредвидим период в живота ни

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

България Преди 10 часа

Бурната река завлякла тялото на детето на близо 500 метра, където било открито безжизнено

Главният прокурор поиска екстрадицията на Мавродиев

Главният прокурор поиска екстрадицията на Мавродиев

България Преди 11 часа

Предстои в началото на следващата седмица молбата да бъде изпратена до сръбските власти

Пеевски: Отстранявам Ерджан Ебатин от партийния пост

Пеевски: Отстранявам Ерджан Ебатин от партийния пост

България Преди 11 часа

Пеевски: Няма да допусна спекулации за връзка на ДПС с Баба Алино

Евакуация на МКС, изтича въздух от „Звезда“

Евакуация на МКС, изтича въздух от „Звезда“

Свят Преди 12 часа

След нови течове „Роскосмос“ реши да продължи с по-обширна ремонтна операция в петък

Победителят срещу водещия: Дънди атакува Боби Турбото

Победителят срещу водещия: Дънди атакува Боби Турбото

Любопитно Преди 12 часа

От танци на пилон през техники за овладяване на притеснението - Дънди и Боби Турбото влизат в най-хаотичния блиц

Проклятието на Перу и голямото завръщане на една династия: Ще успее ли Кейко Фухимори от четвъртия опит?

Проклятието на Перу и голямото завръщане на една династия: Ще успее ли Кейко Фухимори от четвъртия опит?

Свят Преди 12 часа

След 8 президенти за 10 години и серия от зрелищни арести, Южна Америка е пред исторически балотаж. Избледняха ли спомените за диктатурата и ще се завърне ли в президентския дворец дъщерята на Алберто Фухимори?

Русия: Украйна наруши примирието край Запорожката АЕЦ

Русия: Украйна наруши примирието край Запорожката АЕЦ

Свят Преди 12 часа

В резултат на атаката петима военнослужещи са получили наранявания

Няма отстранени полицаи в Перник заради прокурорския син

Няма отстранени полицаи в Перник заради прокурорския син

България Преди 13 часа

Имало е теч на информация от ОДМВР – Перник през определени периоди

Украйна призна за дрона, избухнал в румънски води

Украйна призна за дрона, избухнал в румънски води

Свят Преди 13 часа

Украинските военни са предоставили цялата необходима информация на румънските си колеги