Ми ираната операция на полицията срещу прането на пари в южния курорт Марбея, при която бяха арестувани 41 души от поне пет националности, е основна тема за днешната испанска преса.

Предполага се, че бандата е изпрала повече от 300 млн. долара, получени от най-различни престъпни дейности.

Според вчерашната британска преса при полицейската операция са били конфискувани 251 недвижими имота, 42 коли, сред които няколко поршета и ролс-ройса, два самолета, яхта, предмети на изкуството и ювелирни изделия.

Сред арестуваните има руснаци, испанци, французи, алжирци, мароканци, финландци и украинци, но в основата на престъпната група е чилийски гражданин, който живее в Марбея.

С помощта на руснаци той и бандата му са източвали пари от руската петролна компания "ЮКОС", но без нейно знание.

Полицията е съобщила, че мрежата за изпиране на пари е толкова сложна, че ще трябва цяла година, за да бъде разплетена престъпната верига.

Излизащият в Барселона "Периодико" описва прането на пари като "нещо за което всички са говорили, но никой не е предприемал мерки".

Вестникът изказва предположение, че подобни банди действат също в пазара на недвижими имоти и в политиката, тъй като пипалата на мафията трябва да обхванат институциите, за да действа тя спокойно.

Организираната престъпност е голяма опасност за Испания и Европа, не само защото засяга сигурността на хората и тяхната собственост, но и цялото бъдеще на демократичната система, предупреждава и барселонският "Вангуардия".

"Сега е времето да се унищожат тези групи и хората, които ги прикриват пряко или косвено. Това несъмнено ще бъде в интерес на цялото общество", коментира изданието.

Според мадридския "Ел Мундо" свободното придвижване на капитали, глобализацията и новите технологии дават възможност за светкавичното прехвърляне на огромни суми пари.

Много трудно е да се контролират тези транзакции, но ако мафията е избрала Марбея и околностите като център за своята операция, това е така, защото се чувства безнаказана и недосегаема, убеден е вестникът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ресторантите вдигнаха цените с над 100%

Ресторантите вдигнаха цените с над 100%

България Преди 15 минути

Докато бизнесът се оплаква от „непосилни разходи“, данните показват нещо съвсем друго. Анализ на Адриан Николов от ИПИ разби аргументите на ресторантьорите за драстичното поскъпване

Огромна дупка "погълна" кола в Пловдив

Огромна дупка "погълна" кола в Пловдив

България Преди 28 минути

Инцидентът е станал на улица „Ландос“ в квартал „Изгрев“, където асфалтът пропаднал след спукване на водопровод

Борислав Михайлов

Ясно е кога и къде ще бъде последното сбогом с легендарния Борислав Михайлов

България Преди 35 минути

България се прощава с легендарния капитан на „Златното поколение“ Борислав Михайлов тази събота, 4 април. Опелото на бившия президент на БФС, който почина на 63-годишна възраст, ще бъде отслужено в столицата. Вижте подробности за часа и мястото

БАБХ затвори магазин заради тонове месо с изтекъл срок и без документи

БАБХ затвори магазин заради тонове месо с изтекъл срок и без документи

България Преди 42 минути

Цялото количество ще бъде унищожено в екарисаж

,

Проектът "Аве Мария" не отстъпва върха: Втора седмица е най-гледаният филм у нас

Любопитно Преди 48 минути

Проектът "Аве Мария" остава лидер в кината за втора седмица, следван от анимацията "Хопъри". В топ 10 влизат три нови премиери, докато ветеранът "Зоотрополис 2" продължава да трупа приходи. Общо над 40 000 зрители са посетили салоните у нас уикенда

Социалният министър: Няма да допуснем натиск върху уязвими групи преди изборите

Социалният министър: Няма да допуснем натиск върху уязвими групи преди изборите

България Преди 1 час

Хасан Адемов и и.д. главен секретар на МВР Георги Кандев са на посещение в Якоруда заради сигнали за използване на социалната система за политически натиск

2Bona: „Не правим музика по трендове“ – Тони и Кун за успеха, сцената и пътят без компромиси

2Bona: „Не правим музика по трендове“ – Тони и Кун за успеха, сцената и пътят без компромиси

Любопитно Преди 1 час

Пред Мари-Никол двамата разказват за приятелството си, за началото в музиката, за големите концерти и за философията, която стои зад всичко, което правят

Как САЩ искаше да купи Куба: Дългата история на конфликтите

Как САЩ искаше да купи Куба: Дългата история на конфликтите

Свят Преди 1 час

Доналд Тръмп не е първият американски президент с амбиции да превземе Куба. Още през 1848 г.

<p>Израел прие закон за смъртно наказание</p>

Израел прие закон за смъртно наказание - международно възмущение и призиви към Съвета за сигурност

Свят Преди 1 час

С приетия текст на закона смъртното наказание, чрез обесване, става „дефолтна“ присъда за палестинци, признати за виновни в убийства

Операция „Ниски цени“: Полша обяви мащабни мерки срещу петролния шок в Европа

Операция „Ниски цени“: Полша обяви мащабни мерки срещу петролния шок в Европа

Свят Преди 1 час

Спешният пакет от мерки, наречен символично CPN (Ceny Paliwa Niżej – „Цени на горивата по-ниско“), влиза в сила с амбицията да защити семейните бюджети от глобалния инфлационен пожар

Съдийската колегия на ВСС и проваленият кандидат за шеф на Русенския съд

Съдийската колегия на ВСС и проваленият кандидат за шеф на Русенския съд

България Преди 1 час

Конфликт, критики и въпросителни около процеса за избор на административен ръководител

Жесток побой над украинец в Слънчев бряг, двама са задържани

Жесток побой над украинец в Слънчев бряг, двама са задържани

България Преди 1 час

Пострадалият е открит в тежко състояние с окървавено лице и силен оток на дясното око

Идва ли краят на евтините нощувки? Нови правила "гонят" половината хазяи от Airbnb

Идва ли краят на евтините нощувки? Нови правила "гонят" половината хазяи от Airbnb

България Преди 1 час

От 20 май в ЕС влиза в сила нов регламент за краткосрочните наеми, който задължава платформи като Airbnb и Booking да докладват всички обяви и да премахват нерегистрираните

Арестуваха мъж за кражба на чанта с 15 000 евро

Арестуваха мъж за кражба на чанта с 15 000 евро

България Преди 1 час

Повдигнати са му обвинения

,

Жива котка вместо шапка: Пътник изуми летище с невиждан „трик“ за пътуване

Любопитно Преди 1 час

Видеото, заснето на терминал в САЩ, предизвика вълна от коментари заради невъзмутимото поведение на животното и необичайния начин на придвижване на неговия стопанин