С поред бившия премиер Иван Костов бомбата, поставена пред дома му преди няколко години, и разпитът му пред следовател по убийството на Милчо Бонев-Бай Миле са свързани.

Пред Софийския градски съд (СГС) той определи това като "опит да ми се затвори устата, за да не соча пороците в работата на МВР и съдебната система".

Състав на СГС даде ход на делото за убийството на един от основателите на СИК. Иван Костов бе последният разпитван като редовно призован. Той се яви със закъснение поради ангажимент в Народното събрание.

Повод за разпита му е негово интервю, дадено през 2004 г. дни след убийството. В него той казва, че благодарение на връзките си с МВР и министерството на финансите Бай Миле е контролирал контрабандните канали на горива в нарушение на югоембаргото.

Преди него като редовни призовани се явиха четирима свидетели: Георги Божилов, Мадлена Маринова, Николай Стоянов, Божидар Стоицев.

На въпроса от кого е направен споменатия опит Костов посъветва журналистите да питат Бойко Борисов. "Той остави впечатление, че ще каже кой хвърли бомбата."

По думите на Костов един от желаещите той да си мълчи е бившият прокурор Никола Филчев, но той далеч не бил единственият подразнен от интервюто.

Помолен да бъде по-конкретен - дали все пак поръчителите или властта се е опитала да го сплаши, Костов отговори, че визира властта.

Пред съда той заяви, че много от тезите в даденото от него интервю са политическо изявление и не познава подсъдимите по делото, нито конкретни факти по него.

Според лидера на ДСБ за да функционира един канал на гориво по времето на югоембаргото, той е трябвало да бъде покровителстван от чиновници на много високо ниво, като например шеф или зам.-шеф на гранична полиция.

Свидетелят Георги Божилов, който в момента е търговски представител за алкохол в "Сис-индъстри" заяви, че бил разпитван в софийско градско управление и на "Майор Векилски" от Ботьо Ботев.

Ботев заплашвал родителите му, когато Георги Божилов не отговарял на неговите телефонни обаждания. Свидетелят се е срещал с Ботьо Ботев и в кафене на Цариградско шосе зад "Мосю Бриколаж".

Той постоянно искаше нещо конкретно, но аз не знаех нищо, заяви Божилов. Относно разликите в следствието той обясни, че Ботьо Ботев му е диктувал какво да пише.

Георги Божилов заяви още, че не познава добре Тихомир Дочев-Мравката, знаел го само от заведенията и че се занимала с търговия на дрехи.

Божилов смята, че Ботьо Ботев се опитал да разпита във въпросното кафене и Георги Рангелов-Жоро Пъпката, който обаче в същия ден в 6 ч. сутринта е бил убит.

Младен Михалев-Маджо не се яви на делото. По данни на полицията той е в България от 11 януари и не е напускал страната.

Маджо отново се оказа нередовно призован. На единия посочен по делото адрес - бул. "Пушкин" 106, се намира автокъща, а на другия - в кв. Гоце Делчев той не живее от пет години.

Не се яви в съда като свидетел и Венцислав Стефанов, президент на ФК "Славия", който се оказа в командировка в Кипър.

Милчо Бонев, по-известен като Бай Миле, бе сред основателите на бившата групировка СИК. Той бе убит в ресторант - градина "Славия" в едноименния спортен комплекс на 30 юли 2004 г. Заедно с него загинаха петима от бодигардовете му.

Други двама - Емил Илиев Стоянов, 33-годишен, и Александър Методиев Ананиев, 44-годишен, бяха тежко ранени.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 17 минути

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 36 минути

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Володимир Зеленски

Зеленски ще подаде оставка след мирното споразумение с Русия, твърди украински депутат

Свят Преди 1 час

Тръмп няколко пъти настоя за оставката на украинския президент, като дори заяви, че "Зеленски е диктатор без избори"

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 час

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 2 часа

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 2 часа

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 2 часа

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 2 часа

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие