Б ългарският елит, процъфтяваш като столицата на страната си след мрачното десетилетие между 90-а и 2000-та година, вижда в ЕС трамплин за амбициите си, пише швейцарският всекидневник "Тан".
Амбицията на България е да убеди Брюксел, че влизането й в ЕС на 1 януари не е политическо подаяние, а резултат от стабилна географска и икономическа логика.
София, столицата с големите булеварди, покрити с жълти павета, скъпи почти колкото теглото си в злато, внесени в края на XIX в. от Виена, тъне в ексцентризъм и екстравагантност, за да накара хората да забравят всички закъснения в изграждането на инфраструктурата, както и нищожните си заплати от по 200-300 евро месечно, отбелязва изданието.
Българските работници, както и румънските им съседи, се опасяват, че с влизането в ЕС цените ще скочат и се гневят на ограниченията, които разтревожената от "социален дъмпинг" Западна Европа налага над свободата им на движение.
България обаче си въобразява, че е тигърът на нова Европа заради лесните пари от чуждите инвестиции и от прането на огромните средства, натрупани от организираната престъпност, както и благодарение на интензивния икономически растеж - 6% за 2006 г. и още толкова, очаквани през 2007 г.
Добавете към сегашния финансов кипеж европейските структурни фондове, до които скоро ще имаме достъп, и сметнете сами - парите ще потекат като реки, отбелязва българският архитект с френско гражданство Стефан Добрев, който е ангажиран с редица проекти в столицата и страната.
Вестникът цитира и Виктор Меламед, вносител на луксозни швейцарски часовници и наред с това почетен консул на Тайланд, да казва: "Българите никога не са били сами в историята си. Нашият начин на мислене ни кара да се присъединяваме към някого. Функционираме по-добре, когато намерим опора в лицето на по-силен и по-голям партньор".