Мр ридският вестник "Ел Паис" публикува разказите на очевидци и пострадали от атентатите във влаковете, информира Българската редакция на Би Би Си. "Онези, които можеха да вървят, излязоха и тръгнаха по релсите - разказва 28-годишен испанец. - Останах да помогна на ранените. Държах в ръцете си момиче, но го загубихме... тя почина в ръцете ми."

Навсякъде имаше ранени и кръв, части от човешки тела, хора, затиснати от разрушените вагони, разказва друг мъж пред вестника. "Беше касапница - възкликва местен жител. - Една от вратите на влака се оказа в средата на стаята ми."

Това е най-големият ужас, който съм преживявала, казва медицинска сестра. "Това, което ме шокира най-много - цитира швейцарският вестник "Трибюн дьо Жьонев" думите на друга медицинска сестра, - бяха мобилните телефони на мъртвите, които не спираха да звънят."

Ако влакът беше пристигнал навреме, гарата нямаше да издържи на взривната вълна и тогава мъртвите щяха да са стотици, посочва полицай пред същия вестник.

В редакционна статия мадридският "Ел мундо" пише: "Вчера Мадрид беше Манхатън". Под заглавие "Нашият 11 септември" вестникът посочва: "Същите покрусени лица, същата спонтанна солидарност... същото недоумение в очите на жителите на града, потънал в скръб." Няма думи, с които да се осъди такова чудовищно злодеяние, възкликва "Ел мундо".

Вестникът се спира и на версиите за извършителите, като обръща внимание на две различни изявления на вътрешния министър Анхел Асебес, преди и след като бяха намерени седем детонатори и запис със стихове от Корана в откраднат микробус в предградие на столицата. Няма ни най-малко съмнение, че ЕТА е отговорна, е казал сутринта Асебес, но часове по-късно е обявил, че е наредил на силите за сигурност да работят и по друга версия.

Под заглавие "Терористичен ад в Мадрид" "Ел паис" е склонен по-скоро да приеме, че зад бомбените експлозии стои ЕТА."Това е начинът, по който терористите ни напомнят за своето съществуване, както и че са способни на всичко и че техните потенциални жертви трябва да убедят правителството да изпълни исканията им", пише вестникът. Според "Ел паис" целта е да бъде сломена "политическата воля на правителството, на съдиите и на обществото като цяло".

Барселонският "Вангуардия" отбелязва, че неяснотата около извършителите не облекчава с нищо скръбта и всъщност внася "допълнителен елемент на страх". Ако е ЕТА, тогава "тя е приела нова стратегия на терора, съвършено различна от онази, на която със съжаление сме свикнали".

Ако са виновни свързани с "Ал Кайда" ислямски екстремисти, това означава, че "сме изправени пред нова заплаха в нашата страна, независимо че тя виси над целия западен свят, както и над онези арабски страни, които са съюзници на САЩ", допълва изданието.

Вчера прехвърлихме познатите граници на ужаса с толкова отвратителна касапница, която бележи вододел, пише "Ел периодико". Вестникът призовава властите да устаняват самоличността на извършителите, защото "всяка зряла страна има право да знае дали тази лудост идва от обичайните убийци, дали е свързана с иракската война и дали има връзка между ЕТА и "Ал Кайда".

Ако атаките са дело на ЕТА, "значи сме свидетели на радикална промяна в стратегията на групировката, която много испанци смятаха, че е на път да изчезне", пише в Париж "Монд". Баската групировка "е убила близо 850 души от началото на кампанията си през 1968 г., но никой отделен атентат досега не е причинявал смъртта на толкова много хора", напомня вестникът.

В допълнение "Монд" посочва, че ЕТА обикновено предупреждава силите за сигурност, за да намали броя на жертвите. При най-кървавото си нападение, когато 21 души са били убити в супермаркет в Барселона през 1987 г., ЕТА се е извинила за жертвите.

Друг парижки вестник, "Либерасион", също не е склонен да види ръката на ЕТА в атентатите в Мадрид, макар да отбелязва, че неизбежно наум първо идва баската групировка. "Тя вече е поела отговорност за над 800 убийства, неотдавна за пореден път отхвърли идеята за примирие и винаги е обичала да демонстрира презрение към изборния процес с атаки в навечерието на избори", припомня изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Мъжът с „обърнати колене“: История за необикновена любов и сила на духа

Любопитно Преди 10 минути

32-годишният Херсон от Колумбия ражда с рядко състояние, при което коленете му са свити назад. Въпреки болката и риска да загуби способността си да ходи, той не спира да танцува, подкрепян от любимата си жена

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

България Преди 24 минути

Христо Широков е обвинен в престъпления по служба, търговия с влияние и принуда

Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Свят Преди 1 час

Три вагона са излезли от релсите край гара Люис, пътниците са евакуирани

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

Свят Преди 1 час

Изтребители на Алианса унищожиха безпилотния апарат, а Финландия ограничи въздушния и морския трафик във Финския залив

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

България Преди 2 часа

Имената на кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да са в ЦИК до 22 септември

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

Свят Преди 2 часа

Do Hiemon Box поддържа 15°C и е предназначена за работници, изложени на екстремни летни температури

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

Свят Преди 2 часа

Как популизмът, разпадът на статуквото и мажоритарната система във Великобритания проправиха пътя на Фараж кaто депутат – и защо амбициите му за „Даунинг стрийт“ са отново под въпрос

Еднократна помощ за ученици от първи до четвърти клас: Кой има право и как се кандидатства

Еднократна помощ за ученици от първи до четвърти клас: Кой има право и как се кандидатства

България Преди 2 часа

Подкрепата е предназначена за семейства с деца, записани в първи, втори, трети и четвърти клас, като размерът ѝ се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет

ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 9 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

България Преди 9 часа

Проверяващите откриха селище от палатки, каравани и автомобили, разположени в горския фонд

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 10 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Свят Преди 10 часа

Правителството искаше да намали възрастта, на която децата могат да бъдат изпратени в затвора, на 13 години

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 11 часа

Двама души са сериозно ранени

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Свят Преди 11 часа

В Русия Конър Кенеди е обявен за "чуждестранен наемник“

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 12 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час