Законът урежда придобиването и загубването на адвокатски права, упражняването и организацията на адвокатската професия, както и учредяването и прекратяването на адвокатски сдружения.
В текстовете е записано, че всеки дееспособен български гражданин може да стане адвокат, ако отговаря на съответните условия - юридическо образование и правоспособност, две години юридически стаж, полагане на предвиден от закона изпит, да притежава необходимите нравствени и професионални качества.
Не може да стане адвокат човек, който е бил осъден (като пълнолетен) на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер, както и лице, заставено под запрещение или страдащо от душевна болест, представляваща трайна пречка за упражняване на адвокатската професия.
Според текстовете в закона адвокатът има право на възнаграждение за своя труд, но размерът се определя в договор между адвоката и клиента, като той трябва да бъде справедлив и обоснован. Възнаграждението не може да бъде по-ниско от предвиденото в наредбата на Висшия адвокатски съвет.
Народните представители и преподавателите по правни науки във висшите училища се вписват и упражняват адвокатската професия, без да напускат работата или длъжността, гласи още законът.
Така освен на депутатската си заплата по трудов договор народните представители имат право и на доходи от хонорар или по граждански правоотношения.
Адвокатът временно преустановява упражняването на професията си, когато бъде избран на длъжност, несъвместима с адвокатската, при повдигане на обвинение, поради болест или друга основателна причина.
Прието бе още, че адвокатът не може да привлича клиенти чрез използването на посредници. Въведе се задължението защитникът да влиза на заседание, облечен в тога.
Залата прие, че той не може да се откаже от поетата защита, освен ако стане невъзможно да изпълнява задълженията си по независещи от него причини.
Разговорите между адвокат и негови клиенти не могат да се подслушват и записват. Ако е налице евентуален запис, той не може да се използва за доказателство и подлежи на незабавно унищожаване.
Кореспонденцията между клиент и адвокат, включително и по електронен път, е неприкосновена.