О братното броене за България и Румъния започна и двете държави се подготвят да се присъединят към ЕС, но без фанфарите от 2004 г., пише френският в. "Монд".
Изданието припомня, че с утрешното разширяване на ЕС с още две държави съюзът ще има вече излаз и на Черно море, район, в който американците имат намерение да разположат военни бази, за да защитят източния фланг на НАТО и да укрепят силите си недалеч от близкоизточния политически театър.
Присъединяването на двете балкански държави към ЕС е осъществяването на едно голямо политическо решение на Брюксел и това ще бъде интеграция отгоре, отбелязва изданието.
Вестникът припомня, че двете държави вече са извършили и интеграция отдолу. След 2002 г., когато жителите им са получили правото на безвизов престой за определен срок в европейските държави, 2,5 млн. румънци и 1 млн. българи са заминали да работят легално или нелегално в страни от ЕС.
Милиардите евро, които тези хора изпращат всяка година в страните си, дават глътка кислород на икономиките на Румъния и България, припомня изданието и изброява икономическите и инфраструктурните постижения на двете балкански държави.
Изданието не пропуска да отбележи, че заплатите остават обаче сравнително ниски в двете нови членки.
В. "Монд" добавя, че българите и румънците ще донесат и нов полъх в задъхващата се от евроскептицизъм и мрачност Европа. Новата гледка на ЕС към Черно море е една икономическа и политическа история с успешен край за съюза, допълва изданието.
Вестникът заключава, че без перспектива за еврочленство и България, и Румъния е можело да се превърнат в авторитарни страни, подобни на Беларус. Перспективата изигра ролята на демократичен катализатор за тези две страни, пише изданието.
Агенция Франс прес публикува материал за родния град на бившия български диктатор Тодор Живков и описва как Правец ще отпразнува в новогодишната нощ еврочленството на България.
Френският в. "Фигаро" пише, че България разчита на членството в съюза, за да се развие. Изданието припомня, че все още много от новите спътници на България в европейския й път не бързат да отворят пазара си за български работници.
Вестникът изброява наложените от редица от старите държави членки на ЕС ограничения за българските работници.
В. "Фигаро" допълва, че България има пропуски, които трябва да запълни в съдебната си система и припомня, че европейските инстанции не веднъж да посочили с пръст София заради бавните реформи на съдебната й система.
Нови законови разпоредби бяха приети там, но злото както изглежда все още не е победено, отбелязва изданието и цитира френската министърка по европейските въпроси Катрин Колона, която при неотдавнашно посещение в София отбеляза, че "една държава, която има закони, не е задължително правова държава".
Френското издание отбелязва, че сега в България има нов главен прокурор, чиято почтеност никой не подлага на съмнение, но той среща трудности да извърши необходимите промени, за да оздрави съдилищата.
Мафиотските мрежи все още процъфтяват, арестите са редки, доста по-редки в сравнение с кървавите уреждания на сметки по улиците, измамите не могат да бъдат спрени, а начинът, по който се преплитат бизнес средите, политическата класа и бароните на организираната престъпност, все още е обезпокояващ, отбелязва вестникът.
Британският "Дейли телеграф" съобщава за търговия с фалшиви удостоверения за квалификация и дипломи в България.
Само за сумата от 470 британски лири българите в обхваната от престъпността българска столица София могат да си купят фалшива диплома или сертификат за владеене на чужд език, необходими им, за да получат разрешително за работа във Великобритания.
Вестникът разказва как негово подставено лице си е купило за 200 евро в София фалшив документ за езикова квалификация, върху който има печат на езиковата школа "Британика".
За 500 евро подставеното лице успява да си купи и фалшива диплома за медицинска сестра, удостоверяваща, че е преминат курс на обучение от две и половина години в Плевенския медицински институт.
На същото лице в София е било предложено да си купи и фалшива шофьорска книжка за тежкотоварно превозно средство, диплома за инженер и фалшиви препоръки от реномирани работодатели.
В друга статия в. "Телеграф" помества исторически справки за България и Румъния, като публикува важни факти от историята им от втората половина на XIX в. до присъединяването им към ЕС.
Италианското издание "Гадзета де суд" отбелязва, че равносметката от разширяването на ЕС може да бъде само положителна и припомня, че ЕС се превръща в зона на свободно движение на 500 млн. души, което предлага нови възможности за икономиката на съюза.
В поредица от статии по повод присъединяването на България и Румъния в към ЕС Би Би Си отбелязва, че двете източноевропейски нации са относително непознати за останалата част от Европа, що се отнася до тяхната култура.
Като пример за една от непознатите за европейците страни на българите Би Би Си посочва фолкпевеца Азис и българските изпълнители Румънеца и Енчев и Графа, които са сред най-популярните в страната.