Над 10 000 учители протестираха пред сградата на Министерския съвет, включително и представители от провинцията. Те скандираха "Победа" и "Оставка". (Вж. фоторепортаж)

От КНСБ съобщиха, че президентът Георги Първанов кани националния стачен комитет и лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" на среща на 4 октомври.

На среща с председателя на парламента просветинят министър Даниел Вълчев каза, че очаква тази седмица да започнат реални преговори.

Конфедеративният съвет на "Подкрепа" настоява за незабавно стартиране на преговори по стачните искания на учителите. От синдиката искат отделяне на 5% от БВП за системата на средното образование, въвеждане на програмното бюджетиране за всички публични системи, в това число - и за средното образование и поетапно увеличаване на заплатите на работещите в системата на средното образование, считано от 1 октомври 2007 г.

Предприетите ефективни стачни действия имат социален, а не политически характер, категорични са от "Подкрепа". Според тях са необходими спешни и ефективни реформи в системата на средното образование и въвеждане на европейски условия за протичането на нормален учебен процес.

Никола Николов, говорител на Единния стачен комитет, преподавател в Английската гимназия заяви, че те продължават да чакат преговори с министъра на образованието и науката Даниел Вълчев.

Днес са го чакали до 42-ро училище, но той не е дошъл. Николов прочете отново покана към министъра за преговори. В демократичните общества правителството кани стачкуващите, защото когато стачкуващите започват да канят правителството вече е страшно, допълни Николов.

Той съобщи, че поради идването в България на президента на Франция Никола Саркози, когото всички те много уважават като президент на една от световните демокрации, утре и на 4 октомври протестните учителски митинги ще бъдат от 16,00 ч. пред Народния театър.

Протестиращите получиха уверение, че Крум Крумов, председател на синдикат Образование от КТ "Подкрепа" за подкрепата от Европейската конфедерация на синдикатите.

Днес аз председателствах Тристранната комисия поради липса на вицеприемиер, съобщи на протестиращите учители д-р Желязко Христов, президент на КНСБ.

На тази среща се е решило веднага на учителите да им бъде изплатено 10-процентното увеличение на заплатите от 1 юли т.г. за летните месеци, тъй като те не са имали право да ги получат, защото в този период са били в отпуска.

Той е разказал на социалните партньори са социалното напрежение в страната и по-конкретно за националния протест на учителите. Социалните партньори са призовали правителството за незабавни преговори.

Д-р Желязков каза, че на срещата с президента Първанов ще отиде със заместника си Пламен Димитров, който по специалност е макроикономист, тъй като министърът на финансите Пламен Орешарски е казал, че няма макроикономист от синдикатите, с когото да преговаря.

В страната

Русе - Без да искат разрешение русенските учители блокираха на десет места пет кръстовища и булеварди. Въпреки това в районите, където те протестираха имаше полицейски екипи.

Учителите прехвърлиха ефективния протест на улиците за 15 минути, за да уверят обществеността, че втора седмица стачкуват. Блокадите бяха подкрепени в повечето случаи от русенци, но шофьорите на такситата и на градския транспорт се изнервиха и започнаха да викат срещу учителите.

На едно от кръстовищата преподавателите не пуснаха дори автомобила на жена, която каза че ги е подкрепила с подпис и пари в стачния фонд.

Учителите разпространиха текст от Захари Стоянов, в който пише "Ужасно! Пази боже от робска тълпа, тежко и горко на такъв народ, който биде като стадо, който има търпение повече от волското".

Шумен - 500 стачкуващи учители днес издигнаха каменна пирамида пред сградата на Регионалния инспекторат по образование (РИО) в Шумен, за да "тежи на съвестта на управниците".

Възгласите им "Оставка, оставка" не бяха чути и никой от РИО не слезе да разговаря с тях. "Само преди три месеца Даниел Вълчев обеща 25 процента увеличение на заплатите от 1 октомври като каза, че в бюджета има пари за това. Сега твърди, че няма средства. Кога лъжете, господин министър - сега или преди?", попита говорителят на Общия стачен комитет Светлозар Георгиев.

Плевен - Близо 1000 протестиращи учители блокираха централната улица "Димитър Константинов" пред сградата на РИО в Плевен за около половин час. Протестът предизвика задръстване в центъра на града.

Те връчиха петиция с исканията си на Диана Йорданова от РИО, която замества временно началничката му Анни Петкова. Документът е подкрепен с подписите на над 3 хиляди родители на ученици.

В четвъртък учителите ще имат граждански протест и отново ще блокират възлови улици в града.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хари Кейн за Меси и Мбапе: Конкуренцията ми помага да надхвърлям границите си

Хари Кейн за Меси и Мбапе: Конкуренцията ми помага да надхвърлям границите си

Свят Преди 1 минута

Нападателят на Англия вкара два гола срещу Хърватия и се включи в битката за голмайстор на Мондиал 2026

<p>Балистични ракети летяха&nbsp;към Киев, взривове разтърсиха града</p>

Руски ракетен удар по Киев тази нощ, има жертва в Суми

Свят Преди 48 минути

Украйна съобщава за нова мащабна въздушна атака и призовава за укритие

.

Мошеникът, който стана герой в Германия

Любопитно Преди 1 час

Преди 120 години се ражда един мит - това е историята на "Капитанът от Кьопеник"

<p>Тръмп обяви от Версай: Споразумението с Иран е подписано</p>

Доналд Тръмп обяви от Версай: Споразумението с Иран е подписано

Свят Преди 1 час

Френският президент Еманюел Макрон приветства документа като „момент на мир“ и стъпка към стабилизиране на региона

Тези 4 храни помагат да защитите кожата си от слънцето

Тези 4 храни помагат да защитите кожата си от слънцето

Любопитно Преди 1 час

Въпреки че никоя храна не може да замести слънцезащитния крем, някои храни съдържат антиоксиданти и вещества, които помагат на кожата да устои по-добре на UV лъчението

,

От розови пясъци до арктически заливи: Най-добрите скрити плажове на Европа

Любопитно Преди 1 час

Международно жури оцени местата въз основа на безупречното качество на водата и красотата им

Учени разгадаха 50-годишна мистерия: Нашата черна дупка не е „счупена“, просто духа слаб бриз

Учени разгадаха 50-годишна мистерия: Нашата черна дупка не е „счупена“, просто духа слаб бриз

Любопитно Преди 1 час

Учените доказаха, че законите на физиката важат и за нашия галактически център, а мистериозното „мълчание“ на обекта се дължало на временен тих период

18 юни: Вълшебникът на белия лист, който угасна на 24

18 юни: Вълшебникът на белия лист, който угасна на 24

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Времето ни изненадва: Слънчево утро и мощни бури с градушки след обяд

Времето ни изненадва: Слънчево утро и мощни бури с градушки след обяд

България Преди 1 час

Неустойчивото време ще се задържи и в петък, но синоптиците вече прогнозират кога точно през уикенда слънцето окончателно ще се завърне, а термометрите ще скочат до 33 градуса

Докладчикът за Северна Македония: Не съм съгласен, но мнозинството реши така

Докладчикът за Северна Македония: Не съм съгласен, но мнозинството реши така

Свят Преди 9 часа

Вайц заяви, че не е подкрепял „тези няколко члена да бъдат част от доклада”

Техеран: САЩ и Иран може да подпишат на ниво президенти

Техеран: САЩ и Иран може да подпишат на ниво президенти

Свят Преди 9 часа

Подобна церемония по подписването на споразумението би представлявала значително укрепване на дипломатическите отношения

Тръмп защити споразумението с Иран

Тръмп защити споразумението с Иран

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Това, което не бих искал да видя, е икономическа катастрофа

Стратегическия петролен резерв на САЩ падна до рекордно ниско ниво

Стратегическия петролен резерв на САЩ падна до рекордно ниско ниво

Свят Преди 10 часа

Тръмп използва резерва, за да минимизира щетите от войната с Иран

<p>ЕС може да ограничи защитата на украинските бежанци</p>

Фон дер Лайен: ЕС може да ограничи защитата на украинските бежанци

Свят Преди 11 часа

Предложените мерки биха могли да отнемат статута на защита, от който се ползват мъжете в боеспособна възраст