Простреляха член на Конгреса на САЩ на улицата
Габриел Гифърдс, член на долната камара на Конгреса на САЩ от Демократическата партия, беше тежко простреляна от въоръжен нападател   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Габриел Гифърдс, член на долната камара на Конгреса на САЩ, беше простреляна от въоръжен нападател в Тусон, щата Аризона.

Стрелецът откри безразборен огън с полуавтоматично оръжие по време на нейна публична проява пред супермаркет, предаде АФП, цитирайки американско радио и местната шерифска служба.

Гифърдс е простреляна в главата почти от упор.

Куршумът е влязъл и излязъл, минавайки през мозъка й. Лекарите засега не могат да гарантират възстановяването й, но са оптимисти.

Данните за състоянието на 40-годишната Гифърдс бяха противоречиви. Първоначално водещите медии съобщиха, че е починала. По-късно Националното обществено радио съобщи, че е жива, била е откарана в болница по въздух и е подложена на операция.

Варираше и броят на другите жертви. По последни данни

убитите са шестима, а ранените – 13.

Това съобщи говорител на противопожарната служба в града, цитиран от Ройтерс.

Той потвърди, че сред загиналите е 9-годишно момиче. Преди това местните власти в Аризона съобщиха, че е бил убит и федерален съдия. 

Властите не назоваха имената на жертвите, но казаха, че две от тях още не са идентифицирани.

Срещата, по време на която стана инцидента, била част от поредица мероприятията, провеждани под мотото "Конгреса и във вашия квартал".

На събитието не е имало охрана, затова нападателят е успял да стигне толкова близо до Гифърдс. Предполага се, че тя е целта на нападението, а другите жертви са били убити при опита на нападателя да избяга.

Стрелецът подходил към Гифърдс отзад

и произвел най-малко 20 изстрела по нея и околните, съобщи електронната медиа Ем Ес Ен Би Си, позоваваща се на официални лица и очевидци.

Друг свидетел, работещ от другата страна на улицата, каза за тв канал "Фокс нюз", че е чул около 15 последователни изстрела.

Нападателят се опитал да избяга, но е бил задържан от присъстващи и бил отведен в ареста. Според очевидци, той е на видима възраст около 20 години.

Пред Си Ен Ен член на Камарата на представителите от Ню Йорк разкри, че по офиса на Гифърдс преди време е стреляно и че тя е получавала смъртни заплахи.

Президентът Барак Обама осъди стрелбата

като "неописуема трагедия" и "безчувствен" акт на насилие, предаде АФП.

Габриел Гифърдс е от Демократическата партия и бе избрана за член на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ от щата Аризона през 2007 г.

Тя е първата жена еврейка в Американския Конгрес. Родена е в Тусон. Дядо й е богат производител на автомобилни гуми в Аризона.

Завършила е "Скриптс колидж" и след това получава Фулбрайтова стипендия. В университета "Корнел" получава магистърска степен за градоустройство.

След дипломирането си работи в счетоводна къща в Ню Йорк, но по-късно се завръща в родната Аризона.

В началото на политическата си кариера тя подкрепя Републиканската партия, но по-късно става активен член на демократите.

Тя бе най-младата жена избрана в Сената на Аризона, първата еврейка и третата жена в Американския Конгрес във Вашингтон.

Женена е за астронавта Марк Кели, който бе командир на совалката "Дискавъри" и "Индевър".

Гифърдс бе критикувана за това, че застана зад плана на Барак Обама за здравна реформа и на мерките му за стимулиране на икономиката. По ирония на съдбата тя стана жертва на собствената си подкрепа на правото на американците да притежават оръжие, отбелязва ДПА.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Диана Блажева е големият победител в The Floor

Любопитно Преди 7 часа

Тя превзе играта и спечели наградата от 30 000 евро

"Кървава баня" в Мексико месец преди Световното по футбол: Десет загинаха при масова стрелба

"Кървава баня" в Мексико месец преди Световното по футбол: Десет загинаха при масова стрелба

Свят Преди 8 часа

Въоръжени мъже откриха огън в къща на 200 км от столицата, сред жертвите има жени и дете

Загадка под океана: Учените откриха тайната структура под Бермудските острови

Загадка под океана: Учените откриха тайната структура под Бермудските острови

Любопитно Преди 9 часа

Това откритие може най-после да обясни истинската научна загадка на региона

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

България Преди 9 часа

Темата коментираха Ива Митева и Вежди Рашидов

,

Тръмп и президентът на Южна Корея обсъдиха съдбоносната среща САЩ-Китай

Свят Преди 10 часа

Двамата лидери също така са обсъдили гладкото прилагане на двустранното търговско споразумение, подписано миналата година

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Свят Преди 10 часа

Днес Нетаняху потвърди, че израелските сили понастоящем контролират 60% от територията на Газа

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Свят Преди 11 часа

Френските магистрати се стремят да разследват евентуални престъпления, извършени във Франция или с участието на френски извършители, които са улеснили престъпленията му

,

Евакуират 30 000 души в германски град заради невзривена бомба от Втората световна война

Свят Преди 11 часа

В момента пожарникари проверяват дали всички хора са напуснали зоната за евакуация, чиито радиус е 1,5 км

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Любопитно Преди 12 часа

Десетки българи ще окупират Терминал 2 на летище „Васил Левски“, за да я поздравят

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

България Преди 12 часа

Това обяви общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

България Преди 13 часа

Пострадалият е ловял риба в района на бившия полигон в квартал „Огоста“

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Свят Преди 13 часа

Властите в Абу Даби уверяват, че няма пострадали и опасност от радиация, след като пламъците обхванаха генератор извън периметъра на АЕЦ „Барака“

,

Катастрофа между два украински камиона затвори Прохода на Републиката

България Преди 13 часа

Екипи на полицията регулират движението

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

България Преди 14 часа

Това посочва съдебномедицинската експертиза