Ии изащият в Малмьо "Сюдсвенска дахбладет" поглежда към процеса срещу мъжа, подозиран за убийството на шведската външна министърка Ана Линд, информира Българската редакция на Би Би Си. Вестникът спекулира, че тя е подкрепила бомбардировките на НАТО в сръбската криза през 1999 г. и "може да е предизвикала омраза и чувство за отмъщение" у Михайло Михайлович, чиито родители са от бивша Югославия.
"Възможно ли е обаче Линд да е станала жертва, защото е политик и известно лице, а не защото е поддържала определена гледна точка и е подкрепяла определена политика? По всичко изглежда, че въпросът "Кой уби Ана Линд", ще намери отговора си в стокхолмския градски съд. По-малко сигурно е, че ще има ясен отговор на въпроса "защо", пише шведското издание.

Швейцарският "Льо темп" пише, че 40-процентовият спад в акциите на водещата световна агенция за подбор на персонал "Адеко" е знак за нервност около надеждите за икономическо възстановяване. Според вестника предишни скандали с "Енрон" и "Пармалат" само донякъде обясняват реакциите на фондовите пазари, след като швейцарската компания обяви, че има проблеми със счетоводството и други слабости.
"Льо темп" смята, че част от проблема е в това, че "Адеко" и други компании обявяват резултатите си четири пъти в годината, но те са разбираеми за анализитори и журналисти, които трудно вникват надълбоко зад числата.

Няколко немски вестника коментират предложенията за премахването на задължителната военна служба. Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" всички признаци сочат, че преобразуването на въоръжените сили на страната в професионална армия са само въпрос на време. "Берлинер цайтунг" обаче предупреждава, че по-малка и професионална армия, както я представя военният министър, може да се окаже недостатъчно подготвена да се справи с новите задачи, пред които е изправена. Според вестника планираните разходи за оръжия и машини ще бъдат намалени с до 26 млрд. евро.
Плановиците на въоръжените сили държат на оборудване, което в най-добрия случай с голямо желание биха поискали най-известните военни музеи, пише "Берлинер цайтунг".

На същото мнение е и "Ди велт", според който съкращенията ще изпратят германските мисии в чужбина без достатъчно защита срещу нападатели или мини.

Френският "Льо монд" пита 40 водещи компании за плановете им за инвестиции през годината и заключава от отговорите, че във френската икономика оптимизмът се е завърнал. Вестникът обаче предупреждава, че най-големите френски фирми са вече международни играчи и ще инвестират предимно в чужбина.
"Не се заблуждавайте - компаниите, които дават работа не са компаниите, представени на фондовата борса, а малките и средни предприятия, както и занаятчиите", смята "Льо монд". Вестникът се опасява, че ръстът на европейската икономика ще пострада от продължаващ спад на долара спрямо еврото.

Испанската преса коментира данните, че легалните емигранти в страната са нараснали с почти 1/4 за година, или три пъти за осем години, и са надхвърлили 1,5 млн. души. Водещото заглавие на "Ел паис" е "Испания легализира по 1000 имигранти на ден". Според вестника ниската раждаемост и удължената продължителност на живота показват, че страната има нужда от млади работници, като бъдещето на Испания зависи от интеграцията на тези нови испанци. "Ел мундо" изчислява, че зад официалните цифри прозира, че в страната има и около 1 млн. нелегално пребиваващи.

Немският "Берлинер цайтунг" се съгласява с организаторите на събудилата противоречиви отзиви изложба за крайнолявата терористична организация "Фракция "Червена армия", които се отказаха да искат 100 000 евро държавна субсидия. Според вестника всеки ще има право да произнесе собствената си присъда за изложбата, но чак когато тя се открие - догодина. Дотогава най-справедливо било да се изчака.

Руският правителствен вестник "Росийская газета" пише, че външната политика на страната печели от световната нестабилност, най-малкото защото заради това растат цените на петрола. Според изданието годината няма да е от лесните за руско-американските отношения. "Срещаме обективни разногласия, особено заради американската намеса в делата на Грузия, Украйна и други държави от ОНД, която се смята за предизвикателство срещу легитимното руско влияние", пише "Росийская газета".

"Независимая газета", която е контролирана от бизнесмена Борис Березовски, пък пише, че "през последните години Китай е показал изключително високи нива на ръст на брутния вътрешен продукт (БВП), който се е увеличил 20 пъти за 20 години".
"Историческият опит показва, че никъде промени от ранга на промените в Китай не са преминали без социални катаклизми", смята вестникът, който предрича, че страната може да се разцепи и това ще изпрати безкраен поток бежанци към Русия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 3 минути

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 9 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 10 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 10 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 10 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 11 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 12 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 12 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

<p>След опустошителните земетресения: Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ</p>

След опустошителните земетресения: Илияна Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ

България Преди 13 часа

България поднесе съболезнования за стотиците жертви и хилядите пострадали

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Свят Преди 13 часа

DNA разкри схема в хазартния сектор и разследва и политически фигури

<p>ВМС&nbsp;унищожиха дрейфащ&nbsp;дрон край Кранево</p>

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево

България Преди 13 часа

Военните са действали по заповед на командването заради риск за безопасността

<p>Какво се случва с българското участие в Обединения институт за ядрени изследвания в&nbsp;Русия</p>

Дебат в НС за българското членство в Обединения институт за ядрени изследвания в Русия

България Преди 13 часа

Замразено членство, натрупани задължения и 26 български учени в центъра на научно-политически дебат

,

Сватба няма да има: Брад Пит попари слуховете за брак с Инес де Рамон

Любопитно Преди 14 часа

Напук на слуховете за годеж, Брад Пит няма намерение да се жени за Инес де Рамон. Въпреки че семейството му я обожава и я смята за част от фамилията, актьорът предпочита спокойствието пред нов брак след тежкия развод с Анджелина Джоли