Р азкривайки злоупотребите на членовете на т. нар. "митническа мафия", сръбската полиция е установила, че арестуваният миналата седмица от нея Фарук Кадрич, по прякор Фаре, е развил широка мрежа за контрабанда на наркотици, текстил и различна техника като лидер на организирана престъпна група от Нови Пазар.

В мрежата са участвали над 50 души, действали и в България, научил сръбският вестник "Политика".

Престъпната група включвала различни хора - от корумпирани полицаи и митничари до съдии и други представители на държавните органи. При необходимост Кадрич "задействал" в бизнеса и братята си Енес, Фак и Рамиз, както и братовчед си Кадрия Кадрич.

Контрабандната верига тръгвала от Турция и през Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина стигала до други европейски страни, разказва изданието.

Фаре, който е известен на полицията като един от най-големите наркотрафиканти, се включил в бизнеса с дрога преди десетина години, когато се сдружил с турчина Сабахудин Чокджан, известен като Сабахко.

Турската полиция обаче заловила голямо количество техни наркотици и разбила разработения от тях път за контрабанда, след което двамата завинаги напуснали Истанбул, съответно и България.

След арестуването на брат му Енес Кадрич в края на миналата година в Истанбул, когато са заловени 150 кг хероин, Фере променил начина на наркотрафик.

Той започнал да прекарва текстила и техниката, в които укривал наркотиците, с камиони през Косово. Камионите били с българска, македонска и босненска регистрация.

Българските камиони са собственост на един от началниците на митницата в Свиленград, а другите на вуйчото на наркобоса Наил Качапор, който живее в Скопие.

Камионите на Кадрич са били товарени в турския квартал Йени капия, като на определен паркинг седмично пристигали 3-5 от тях. Шофьорите често били сменяни.

Главен надзорник и организатор на товареното на паркинга бил българинът Емил. Довереният шофьор на Кадрич, с чийто камион най-често е бил превозван хероин, бил мъж с босненско гражданство по прякор Ходжа.
За стоката, товарена в Турция, са били подготвяни документи на българска фирма.

Чрез заобиколен граничен пункт, на който няма рентген, натоварените камиони влизали в България и се насочвали към главния склад на Кадрич в Илиянци.

Там хероинът бил претоварван и след това транспортиран с други превозни средства в Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Хърватия.

Благодарение на връзките в митниците стоката на Кадрич е преминавала почти безпрепятствено през ГКПП "Градина" ("Калотина" от българска страна) и "Връшка чука".

По данни на полицията семейство Кадрич са много силни, влиятелни и богати. Фарук Кадрич беше арестуван миналата седмица при мащабна операция на сръбската полиция като един от членовете на организирана престъпна група, наричана от медиите "митническа мафия".

Бандата, която действала няколко години, е ощетила сръбската държава с над 5 млн. евро, декларирайки, че вносната стока преминава транзит през Сърбия. Всъщност стоката била разтоварвана в нелегални складове в цялата страна.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 1 час

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

България Преди 2 часа

Трафикът се осъществява по обходен маршрут по път II-18 на Софийския околовръстен път и се регулира от пътна полиция

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 3 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 3 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 4 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 4 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 4 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 4 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 4 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 5 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 5 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 5 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява