Ве ещата тема в пресата днес можеше да бъде отгатната и от емисиите новини снощи - клетвата на либийския лидер Муамар Кадафи относно присъдите на българките.

Намираме я в няколко челни заглавия - на "Сега" ("Кълна се в Аллах, няма да ги пусна!"), на "Стандарт" (с подзаглавие, че според БиБиСи има грешка в превода) и на "24 часа", който пита: "Пуска ли ги Кадафи, или се колебае?", а в подзаглавието си уточнява, че думите "Кълна се в Аллах, че няма да освободя българките" са такива според "Ройтерс" и "Франс прес", а експерти смятат, че преводът е грешен.

Георги Милков, автор на уводната статия в часовия вестник, дава и точният превод: "Кълна се в Аллах, че всички европейски и западни лидери, които идват в Триполи искат от мен да освободя българите, да ги качат на самолета и да ги върнат в България."

Клетвата да не пуска българките е опровергана от официални либийски източници като грешка в превода.

И "Труд" цитира думите на либийския лидер Кадафи, без да ги опровергава, като добавя, че клетвата е била чута от генералния секретар на ООН Кофи Анан, еврокомисаря по външната политика Хавиер Солана и испанския премиер Сапатеро.

Вестникът добавя и нападките, които Кадафи е отправил към Запада, защото се чувствал обиден.

Българското външно министерство в момента прави опити да получи от либийските власти цялата реч на либийския лидер, за да види какво точно е казано там.

Кадафи решава изборите в България - това е гледната точка на "Новинар".

"Кълна се в Аллах, че няма да ги освободя, българките са инжектирали либийски деца с вируса на СПИН", е казал Кадафи напълно убедено. При това се очаква произнасянето на присъдата да съвпадне с предизборния период в България и да се отрази пряко на вота.

След като вчера от печата стана ясно, че Световната банка разследва за корупция агенция, подчинена на министър Церовски, днес "Труд" излиза с водещо заглавие на много сходна тема: "Корупция в "Тракия" (с надзаглавие "Трансперънси интернешънъл" подозира:" - бел.ред.).

Концесията на магистралата оставя съмнения за корупция и облагодетелстване в особено големи размери на високопоставени политици - това се казва в доклад на антикорупционната организация, оповестен няколко часа след като шефът на транспортната комисия в парламента съобщи, че договорът с концесионера на аутобана ще бъде сключен до петък.

"Труд" не познава по-високопоставени политици от премиера Сакскобургготски и министър Церовски, които да имат отношение към концесията на магистрала "Тракия", пише изданието.

"Магистрала към ада", коментира Георги Шарабов отново в "Труд" стъпването на министър Церовски на широкия аутобан към международната слава и добавя: "Дано в устрема си към международна слава министърът не забрави да качи в колата и своя началник - премиера."

"Труд" публикува и интервю с Огнян Минчев, председател на "Трансперанси интернешънъл - България", който казва: "Целим се над министъра", и добавя, че организацията още няма отговор по запитването си за договора от министерството, но подписването на договора само утежнява положението на правителството.

Плащаме 24 лв. пътна такса от София до Бургас, държавата дава 100 млн. евро компенсация на концесионера на "Тракия" - това пише по темата "Стандарт".

Компенсацията е за първите 10 години от 35-годишния договор и е заради недостига на трафик по трасето, обяснява вестникът.

И другата водеща тема в пресата днес: "Хванаха дипломат-наркотрафикант" - чело на "Телеграф". А на първа страница на "Монитор" виждаме снимка на главния секретар на МВР Бойко Борисов, облегнат на колата на дипломата, в която е била дрогата.

Става дума за 120 кг амфетамин на стойност 23 млн. долара, намерени в колата на втория човек в монголското посолство. С него са пътували и двама българи.

Операцията по залавянето е съвместна - НСБОП, Европол и американската служба срещу дрогата, научаваме от "Сега".

Още от печата - евентуална визита на български депутати в Ирак може да се случи през април, съобщава "Новинар", а "Сега" добавя и информацията, че властта мисли дали да опростим дълга на Ирак.

"Новинар" пише и за скандала, който НДСВ забъркали при приемането на първо четене от парламента на избирателния закон - оказало се, че половин час преди депутатите да одобрят три варианта на проекта, внесени от СДС, БСП и НДСВ, управляващите внесли в деловодството обобщен вариант на законопроекта.

Обяснението било, че приемането на закона е належащо, а скандалът бил потушен, след като обобщеният вариант бил оттеглен.

Пак предизборно - от "Сега" научаваме, че Софиянски отказва да е депутат, дори да бъде избран.

Мисля, че най-вероятно е да остана кмет, защото обичам работата си и имам неща за довършване, казал Стефан Софиянски.

"Балонът се надува, надувайте, другари" - анализ на Георги Господинов, предизборен, в "Дневник".

Основното от него - в продължение на цяло десетилетие БСП беше уникална партия, сега се е превърнала в обикновен плагиат на Симеон Сакскобургготски, но без неговите способности да акумулира периферен електорат.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво каза Европа след срещата в Аляска</p>

Какво каза Европа след срещата в Аляска

Свят Преди 1 час

Група от няколко европейски лидери съвместно се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия

Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 2 часа

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>След жп инцидента край Симеоновград: Машинистите обвиниха състоянието на релсовия път</p>

След жп инцидента край Симеоновград: Машинистите обвиниха състоянието на релсовия път

България Преди 4 часа

От пожарната уверяват, че опасност от ново възпламеняване към момента няма

<p>Ще остане ли в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ</p>

Бургаският съд решава дали да остави в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ

България Преди 4 часа

МВР започва вътрешна проверка, след твърдения на близки на пострадалите, че случаят се прикрива, тъй като родителите на виновния шофьор работят в полицията

Наводнение в Пакистан

Смъртоносни наводнения убиха стотици хора в Пакистан, Кашмир и Непал

Свят Преди 4 часа

Внезапни наводнения, предизвикани от проливни дъждове првърнаха пътища в реки, разрушиха сгради и сееха смърт

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Свят Преди 5 часа

Mного лекари се затрудняват да разпознаят симптомите ѝ

<p>След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси</p>

След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси

България Преди 5 часа

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш“, категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 6 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 7 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 7 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

<p>Тръмп: <strong><span style="color:#ff0000;">Ние сме №1, Русия е №2 в света</span></strong> и това е голяма работа</p>

Доналд Тръмп: Ние сме №1, Русия е №2 в света и това е голяма работа

Свят Преди 8 часа

Американският президент заяви, че ако трябва да постави оценка на срещата, би ѝ дал 10-ка

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 8 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 8 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 9 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 14 часа

На мястото е обявено извънредно положение