Ли ия търси сделка.

Джамахирията поиска парични компенсации, има три условия за живота на българските сестри, извеждат "Монитор" и "Виж".

Според "Сега" това по същество е нова сделка, защото вече имаме три ясни условия: "Всички заразени деца да бъдат лекувани в специализирани центрове в Европа; да бъде построена специализирана болница в Либия; да бъдат изплатени справедливи обезщетения".

"Франс прес" не уточнява кой трябва да плати, но поне за първите две условия вероятно се визира ЕС, отбелязва вестникът.

"Стандарт" цитира становището на МВнР по предложенията:

"Прави впечатление, че напоследък има раздвижване в диалога, макар и задочен, между либийската, българската и европейската страна за решаването на този случай. Това е добър знак, но нашата позиция е съвсем ясна и остава непроменена - нашите сънародници са невинни и не може да се плащат компенсации за невинност", казва говорителката на ведомствата Гергана Грънчарова.

"Най-големият пазарлък на XXI век" - така определя предложението Гергана Григорова, роднина на медицинската сестра Валя Сирополу, пред местното радио, допълва "Стандарт".

Либия вече се пазари и с ЕС, коментира "Монитор" и отбелязва: "След като в продължение на четири години Либия се пазари с външния министър на България и преговаря с него по редица предложения за компенсации под формата на помощи, вчера стана ясно, че е започнала да изнудва и представителите на ЕС, който се ангажира да бъде посредник в процеса.

"Монитор" припомня и как досега да вървели преговорите: с Джамахирията водихме разговори за опрощаване на дълга, за строеж на детска болница за 50 млн. долара, а от семействата бяха внесени роднински искове за 10,7 млн. долара обезщетение на дете, каквито са сумите за жертвите от атентата над Локърби.

"24 часа" формулира българската позиция, позовавайки се на правителствен източник: "Болница в Либия? Можем да строим, пари не даваме".

"Труд" определя развоя на преговорите като "нов шантаж на либийците" и публикува анализ от журналиста Иван Гарелов, който призовава да излезем със "слово срещу безсилието".

"Проблемът за преговорите бе прехвърлен на Европа, но нека не забравяме, че още не сме част от ЕС и това не може да не се отрази на преговорите между европейски ръководители и Кадафи", смята тв водещият и настоява за следния изход: "Щом не можем да задължим европейските лидери за по-твърда позиция срещу Либия, това много по-лесно може да направи общественото мнение в самите европейски страни. Да го привлечем за нашата кауза чрез български журналисти, интелектуалци, писатели, чрез техните контакти на Запад."

И ето една от инициативите: коледни картички от цял свят за петте осъдени български сестри в Либия вече се получават през последните дни на адреса на наши сънародници, живеещи в Лондон, съобщава "Новинар".

На техния призив са откликнали стотици хора от Канада до Австралия, казва Нишан Джингозян, който е един от организаторите на инициативата.

Всеки българин, който е съпричастен със съдбата на петте сестри, може да изпраща коледни картички на интернет адрес NishanD.org.

А в същото време пресата продължава да осмисля резултатите от завършилата в София среща на ОССЕ.

На нея стана ясно, че Украйна стои между Русия и Запада, подчертава Чавдар Киселинчев от страниците на "Монитор"

Според него макар и противници в битката за Киев, Буш и Путин не могат да си позволят пълен разрив в отношенията.

Срещата на ОССЕ не откри нова Студена война, настоява политологът Огнян Минчев в "Труд".

Русия вече разбра, че не може да спре разширяването на НАТО, сега започва да си дава сметка за процесите в периферията - Украйна, Грузия и Молдова, смята политологът и се пита дали някой ден Москва няма да пожелае да се присъедини към общоевропейския процес.

На малко по-различно мнение е журналистът Иво Инджев, който от страниците на "24 часа" задава въпроса: "САЩ и Русия се карат, третият печели ли?".

Третият е България. Предупреждението на Иво Инджев -чак да се вживяваме в ролята на посредник, би било проява на комплекс.

"24 часа" потвърждава идеята с колаж,на който Сергей Лвров и Колин Пауъл се фехтуват, а ролята на секундант е отредена на поручик Паси.

Очакваме една или две бази на САЩ за 2000-3000 войници, извежда "Дума". Решението е на Държавния департамент.

Според военния министър Николай Свинаров това ще бъдат малки бази, които няма да имат връзка с базите в Германия.

В тях ще се извършва ротация на военнослужещите, но американците са тези, които трябва да решат за какво да ги използват и какви въоръжения ще бъдат позиционирани там.

В очакване на зимата: Минаваме на изкуствен сняг, извежда "24 часа".

Заради доброто декемврийско време зимните курорти в Банско, Боровец и Пампорово са заредили оръдия за сняг.

В Пампорово мислят дори да правят молебен за сняг, сезонът им се открива в събота

Френски инвеститори имат интерес към "СуперБоровец", пише часовият вестник.

Директорът на "Франс неж ентернасионал" Жерар Бувие е посетил Самоков и Боровец вчера.

Според френските инвеститори такъв суперкурорт има място, но най-важно е постройките да са в хармония с околната среда.

Едва след това следвало да се обърне внимание на пистите и влековете, защото 40% от туристите не са скиори.

Делегация на френски социалисти пък е на обиколка в България, четем в "Труд".

А евродепутатката Катрин Ги-Кун вчера е заявила, че най-вероятната дата за подписване на присъединителния договор на България е 9 май догодина.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 7 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 8 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 9 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 9 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 10 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 10 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 10 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 10 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 10 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 11 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 11 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 11 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 12 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 12 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 12 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 12 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20