Без Орешарски. Така "24 часа" с огромни букви съобщава вчерашното решение на СДС да оттегли своя кандидат от кметските избори в София. И противопоставя на син фон две снимки - Надежда Михайлова и Пламен Орешарски, доколкото решението било на синята лидерка.
Причината, пояснява часовият вестник: 20-минутна среща в четвъртък между Орешарски и хазартния бос Васил Божков в присъствието на председателя на Столичния общински съвет (СОС) Антоан Николов.

"Новинар" резюмира нещата така: "НИС оттегли Орешарски, Антоан Николов напуска синята партия". Изданието обаче пише за "политическо самоубийство на СДС".
"Стандарт" персонализира проблема във водещото си заглавие: "Орешарски вън, извика Надка".

"Труд" е още по-категоричен: "СДС се гръмна" (констатацията била на неназован политолог). Вестникът събира и различни гледни точки. Първо, хазартният бос Васил Божков, който казва: "Всички партийни лидери да изпратят неудобните им съпартийци на среща с мен, за да имат повод да се отърват от тях". Второ, самата Надежда Михайлова, която казва: "Останаха съмнения за безпринципни договорки между политици и бизнеса".

"Не съм извършил престъпление", заявява Орешарски пред "24 часа". Изданието пише и за една все по-налагаща се хипотеза: Михайлова щяла да бъде лансирана за столичен кмет. Това можело да има невероятен рекламен ефект в битката срещу Софиянски и Александров.
"Труд" дава и още хипотези - да бъде издигната кандидатурата на Иван Костов. Вестникът съобщава още, че срещу бизнесклуб "Възраждане" и Васил Божков имало атака от американския посланик Джеймс Пардю, който гледал на тях като на хора от тъмния бизнес.

Междувременно кабинетът скочи срещу президента, съобщава "Труд". Най-неочаквано вицепремиерът Шулева вчера се появи в парламента и атакува от трибуната Георги Първанов, пише изданието. Поводът за атаката - президентското вето върху кодекса за общественото осигуряване. "Ветото ще разклати доверието в пенсионната реформа. А България осъществи една от най-успешните пенсионни реформи в Европа", аргументира се Шулена. Тутакси левицата скочила да брани президента и да пита защо тогава пенсиите са по 50-60 лв., съобщава "Труд".

"Новинар" съзира още едно противопоставяне президент-парламент, този път заради лятната ваканция. "Президентът да мисли за своята работа, не да определя дневния ред на парламента", заявява Борислав Цеков, новоизбран зам.-председател на царската парламентарна група. Онзи ден държавният глава настоя депутати да приемат промени в конституцията през ваканцията, препоръчани им и от комисаря по разширяването Ферхойген, припомня изданието.

Впрочем, в интервюта в пресата Гюнтер Ферхойген доразвива тезата си. Пред "24 часа" той заявява: "ЕС няма да приключи преговорите с България при сериозни недостатъци във важни сектори. А съдебната система е такъв важен сектор. Как българските власти ще постигнат това - отбелязва еврокомисарят Ферхойген, - си е тяхна работа. Но ако това не стане в срок, шансовете ви да завършите преговорите през 2004 г. са много, много ограничени. София извърши впечатляващ напредък", заявява още Ферхойген, но признава:
"Ниските ви доходи тревожат и мен. Как може една страна да оцелее в общ пазар, когато брутният й вътрешен продукт е само 28% от БВП на държавите членки, а личните доходи са толкова ниски?".

А пред "Труд" Ферхойген допълва: "Решението ви да затворите по-рано 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ е на вашето правителство, то беше изненада и за мен и не беше предварително обсъждано с Брюксел".

Днешната преса обаче обсъжда кой е международният бандит, задържан в България. Според "24 часа" става дума за бос на Земунския клан, който разпреля трафика на твърди наркотици между Сърбия, Австрия и Швейцария. А именно за Ненад Миленкович, засечен във Варна след сателитно подслушване на разговорите му.

"Новинар" гадае дали не става дума за самия Милорад Лукович-Легия, търсен и за убийството на сръбския премиер Джинджич. Преди време, припомня "Новинар", сръбски медии съобщиха, че Легия е в България, но информацията беше опровергана.

"24 часа" се връща към нашенските дандании. И отново изплуват имената на Доктора и Самоковеца. Този път мощна бомба гръмнала в полунощ в елитната врачанска дискотека "Го плей клуб", собственост на Иван Тодоров-Доктора, който сега се издирва в чужбина.

Прокуратурата вчера е пояснила защо е оттеглила обвиненията срещу Самоковеца. Причината била, че основен свидетел оттеглил показанията си по обвинения от 1996 г. и твърди, че вече не си спомня нищо.

А "Стандарт" публикува в репортаж на броя си за това как пловдивски елтехник, обезсърчен от правосъдието и полицията, сам решил да брани градината си с капани с пирони и боздугани като истински Рамбо.
Внимавайте да не бутнете телчето, предупреждава бай Христо Найденов репортера. Изневиделица обаче изскача дъска с огромни пирони, която може да се забие в лицето на човека. Имало и клопки с пропадане и друго неприятни изненади, дори от наглед безобидна стойка за плажен чадър. Настъпиш ли капаните, свършен си, заканва се бай Христо на всички, дошли да крадат от производството в градината му край река Марица.
"Не съм терорист - казва той, - принуден съм да браня овошките, краставиците и гроздето си. Да дойде някой да ме помоли, ще му дам торба картофи, но от мен крадат, за да го продават на пазара."

И след всичко това: "Ура за Ботев". Такова "ура" според "Труд" прозвучало вчера в СУ, след като била изтеглена темата "Свободата като избор в поезията на Ботев". Според родители в творчеството на Ботев обаче "имало много капани". "Ботев е лесен, но не го знаем", вайкат се кандидат-студенти пред "24 часа". А те не го били чели, защото очаквали по-труден автор. Алтернативата на Ботев били Талев ("Железният светилник") и тема за Елин Пелин.
"Ботев е тъп комунист", отсича младеж на излизане. Лично той бил сглобил шест страници, но искал да пише за Талев, четем в репортажа на "24 часа". За последен път тема за Ботев се е падала на кандидатстудентски изпит през 1991 г., припомнят от Софийския университет. Тогава скъсаните били 46,6 на сто, което е все пак по-малко от 54% двойки при теми за Димчо Дебелянов.

"Пишете, но не публикувайте", това е малко необичайният съвет, който пък "Стандарт" дава на читателите си в редакционната си рубрика. Повод за този съвет е смъртта на венецуелски писател, умрял в пряко телевизионно предаване след обаждане на зрител, който го наругал, че не е никакъв писател. У нас това не може да стане, убеден е "Стандарт". Нашите писатели не се обиждат, ако им кажеш, че не са писатели. Те си го знаят. Искат само да са издатели - да се издават срещу някой лев от държавата. Дори не са и читатели, настоява "Стандарт", защото и самите не четат. Всичко това е общовалидно, убеден е "Стандарт", "с изключение на неколцина великани на духа и словото у нас, срещу които културата и министерството й пък водят война. При това - ден и нощ."
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

България Преди 17 минути

Караджов: И книжки трябва да се взимат!

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 49 минути

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 2 часа

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 3 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 3 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 4 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 4 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 5 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 6 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 6 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 6 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 6 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 6 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 7 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 7 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"

Инфлацията в България се ускорява

Инфлацията в България се ускорява

България Преди 7 часа

Натрупаната инфлация за последните пет години е 41,2%