И т тново "войната в снимки". Пънкарите във Варна се заели да изразят отношението си към нея, убеждаваме се от снимката на първа страница на "24 часа". От вътрешните страници на изданието снимките на протестите съседстват с други - на ранени иракски деца.

Такава снимка в рубриката си "Лицата на войната" публикува и "Труд". Надписът е лаконичен - 29 март, Централен Ирак. Снимката, която е запечатала погледа на иракско момиченце, загубило майка си след престрелка между местни и американски войници, е дело на "Ройтерс".

Не липсват и коментари. Дали "Кинтекс" е въоръжавал Саддам с хеликоптери, пита "24 часа". Повод за питането е публикация в руското издание "Москоу таймс", в която военният експерт Павел Фелгенхауер настоява, че през 1995-96 г. българската компания "Кинтекс" е внесла 20 хеликоптера "Ми-24" в пълно нарушение на ембаргото. Според Фелгенхауер българската компания вкарала хеликоптерите на части в контейнери, а после са пращани руски специалисти да ги сглобяват.

И сега няколко военни прогнози. Отново от страниците на "24 часа" военният експерт Пламен Василев е категоричен: "Блицкриг ли? Забравете". Още на третия ден от иракската война е ясно, че тя няма до покрие предварителните срокове, пише авторът. Американците имат предимство по въздуха и в разузнаването. Иракчаните са заложили на стационарно-подвижната отбрана: укрепени бункери обстрелват противника, а тилът и фланговете имат мобилен характер, обяснява Пламен Василев.

Ако последният бой е в Багдад, там предимство има отбраняващият се, защитниците са по-добре прикрити, авиацията не действа, четем в анализа на "24 часа". За справка военният експерт Пламен Василев припомня, че само за осем месеца жертвите при битката за Сталинград са 480 000, а ранените - 650 000.

И още една препечатка в "24 часа". Тя е от вестник "Нюз" и в нея се казва, че с проточването на войната в Ирак настъпва промяна в съюзниците. Така например българският премиер Сакскобургготски вече казва, че не вижда правни основания за експулсирането на иракски дипломати от България, пише "Нюз".

"Труд" пък разказва за шегите с войната. Разкрит е шегаджия, подлудил монтанско село с фалшиви призовки за мобилизация. Историята се разиграла в с. Славотин, където първо 34-годишният Стефан Малев получил подобна заповед от местната поща, а после и двама 80-годишни старци. В селото настъпила паника, от местното РПУ обаче пристигнали полицаи и хванали шегаджията, заплашван заради насаждане на психоза с до две години затвор или с поправителен труд.

А инак, при това съвсем не на шега, продължаваме да изкачат и най-тревожните пластове от миналото ни. "В лапите сме на Възродителния процес", "Християните - вън от Родопите" - тези лозунги от вчерашен митинг в Корница извеждат по страниците си "24 часа" и "Труд". Защото човекът, който е отправил тези призиви - Реджеб Молла Ахмед, е зам.-областен управител на Пазарджик и го е направил в присъствието на целия ръководен актив на ДПС.

Молла Ахмед още е заявил, че не признава Конституцията, в която пише, че българският е официален език. "Нашият език е турският и си го искаме", е казал той. След което е завършил с думите, че "в Родопите се разпространява християнско слово и че християните трябва да бъдат изгонени вън от Родопите". Зам.-областният управител на Пазарджик се е просълзил накрая с думите, че не може турците в Родопите да са по-малко, отколкото през 1912 г.

"Това е недоразумение. ДПС не може да приемем тези думи", заявява пред "24 часа" Ахмед Доган. "Може ли да снемете политическото си доверие от г-н Молла Ахмед?", пита "Труд". "Това го решава ДПС, не го решавам аз", отвръща Доган.

От вчера е станало ясно и че ДПС е дало ултиматум на вицепремиера Василев да докладва до 31 март за сделката с "Булгартабак", пише още "Труд". Трябвало да се сложи край на "тютюневата трагедия", преди да се произнесе Конституционния съд.

"Стандарт" от първа страница публикува проучване на агенция "Скала" - според 55% от анкетираните сделката с "Булгартабак" е далавера. От първа страница на "Труд" виждаме снимки от вчерашния митинг на тютюноработници, танцували в центъра на София "последен валс" с чучелото на вицепремиера Николай Василев. "24 часа" съобщава, че тютюноработници започват ефективна стачка.

"24 часа" обаче пита и друго - след решението на съдиите от ВАС относно III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" дали някой от управляващите ще подаде оставка. Въпрос, който вече са задали вчера и Екатерина Михайлова от ОДС, и Любен Корнезов от БСП.

Запитана от "24 часа", министърът на евроинтеграцията Кунева е заявила, че правителството ще излезе със становище в понеделник.

"Труд" цитира пък един висш магистрат - председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров, че вътрешният министър е безхаберен и публикува списък на тежки убийства и бомбени взривове. "24 часа" извежда във водещото си заглавие последната кървава нашенска драма: "Млад мъж прободен 7 пъти с нож в Сливен заради спор за паркирана кола".

Има много неща, които не знаем или не искаме да знаем за себе си, пише "Труд". И публикува на цяла страница красноречиви снимки, озаглавени "Некрасива България" - боклуци, занемара, скитници, които спят върху смет в центъра на Пловдив или Варна. И накрая - снимка от трънското с. Банкя, случайно открито от фоторепортер на "Труд" и направо засипано от боклуци, сред които стърчи само един надпис - "Екопътека".

На този фон "Стандарт" показва как на летище София (вече поочистено от боклуците) каца "Мис Свят 2001" Агбани Дарего , искрено учудена, че имало фраза: "Красотата ще спаси света", поради което пита: "Така ли казват у вас?".

В съседство, на последна страница на "Стандарт", виждаме как шефът на полицията ген. Василев естетически украсява лицето на дама в хепънинг в Клуба на полицая. А "Труд" улавя министъра на културата Абрашев да празнува 67-ия си рожден ден в компанията на съпругата си Люлина, и то къде - в столичния ресторант "Люлин", сред изпълнения на гайда, пиано и на певци в шевици. Животът си тече тихо...

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

България Преди 14 минути

Христо Широков е обвинен в престъпления по служба, търговия с влияние и принуда

Кричим изпраща Георги Кузев

Кричим изпраща Георги Кузев

България Преди 1 час

Митрополит Николай ще отслужи опелото и погребалната церемония

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

Свят Преди 1 час

Изтребители на Алианса унищожиха безпилотния апарат, а Финландия ограничи въздушния и морския трафик във Финския залив

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

България Преди 1 час

Имената на кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да са в ЦИК до 22 септември

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

Свят Преди 2 часа

Do Hiemon Box поддържа 15°C и е предназначена за работници, изложени на екстремни летни температури

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

Свят Преди 2 часа

Как популизмът, разпадът на статуквото и мажоритарната система във Великобритания проправиха пътя на Фараж кaто депутат – и защо амбициите му за „Даунинг стрийт“ са отново под въпрос

ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 9 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

България Преди 9 часа

Проверяващите откриха селище от палатки, каравани и автомобили, разположени в горския фонд

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 10 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Свят Преди 10 часа

Правителството искаше да намали възрастта, на която децата могат да бъдат изпратени в затвора, на 13 години

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 11 часа

Двама души са сериозно ранени

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Свят Преди 11 часа

В Русия Конър Кенеди е обявен за "чуждестранен наемник“

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 12 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Свят Преди 13 часа

Към момента няма информация за пострадали българи

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 14 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента