Вт тниците коментират днес трагедията с 8-годишната Бела Стефанова, която бе премазана от катерушка в София в събота следобед. Момиченцето отишло да си играе на площадката пред дома си на ул. "Черковна" 42 заедно с най-добрата си приятелка. Малката Бела сама избрала да се качи на изкъртената катерушка. След като катерушката се срутила, Ели изпаднала в истерия и извикала майката на Бела, описва трагичната случка "Стандарт".

Малката Бела издъхнала в линейка на път към "Пирогов", добавя "Труд" и публикува черна хроника на инциденти със съоръженията за игра на детски площадки от юни 2000 г. насам.

Смъртта на Бела е настъпила след дълги минути на агония, установили съдебните медици при аутопсията. Металните съоръжения за игра на децата, които са по на 20 година, стоят между блоковете, обяснява пред "Монитор" изпълнителният директор на фирма "Озеленяване" Симеон Димчев. Проблемът е не кой е монтирал, а кой е извадил съоръжението, твърди пред същото издание главният секретар на общината. Той допълва, че поддръжката на детските площадки е задължение на районните кметове.

Според "Монитор" става ясно, че никой не може да каже колко са детските площадки в София. В Столичната община не са правили справка за броя им до момента. Две минути след трагедията полицаите били в двора, а веднага след тях дошъл и кметът Софиянски, пише "24 часа". Чия е детската площадка? До вчера не беше ясно кой е поръчал ремонта, нито изпълнителят му, разследва случая изданието. По данни на община "Оборище" теренът е отчужден, в процес на реституция, но все още общински. Според домоуправителите Геневи обаче пресата си измислила реституцията, отбелязва часовият вестник.

"Уточняваме кой владее земята?", твърди пред "Монитор" главният секретар на общината Асен Дюлгеров. Според живеещите на "Черковна" драмата в събота е заради крамоли между съкварталците. Фаталната катерушка е била монтирана в петък от трима цигани. В събота катерушката и останалите съоръжения за игра били извадени и замазани с рохък хоросан. Нямало и контражелеза, които да пречат на изваждането им.

Хората с по-големи деца искали площадката да е по-широка, родителите на по-малките искали катерушки, където децата да играят, обяснява "Монитор". Ако виновните бъдат открити, могат да бъдат съдени за убийство по непредпазливост, прави печалното заключение "Стандарт".

Днешните издания отдават дължимото внимание и на хуманната акция, с която започна Седмицата за борба с рака на гърдата. Съпругата на премиера Маргарита Гомес-Асебо поведе вчера в Южния парк крос за солидарност със страдащите от рак на гърдата. Кампанията за борба с болестта е част от инициативите в цял свят през октомври, а в България цели да набере средства за закупуването на съвременна апаратура за изследвания и за образователни брошури, отбелязва "Дневник".

Обидена съм на българските медии. Под това заглавие "Новинар" помества интервю с премиершата. Пред изданието съпругата на премиера отказва да говори за сватбата. Според нея глупостите, които се казват за сватбата, не си заслужават. Г-жа Маргарита Гомес не крие възмущението си, че се пишат толкова неща, които не са истински, и това не помага на България да се рекламира. А би помогнало, ако след сватбата има хубави снимки и гостите видят колко е хубаво тук и колко мили са хората, споделя премиершата.

По темата "медии" се изказва и премиерът. "Рано е да отхвърляме глобално проекта за нов медиен закон, той тепърва трябва да се представи и обсъди, отразява казаното от Симеон Сакскобургготски "24 часа". Трябва да се изслушат мненията и на други, както и на самата гилдия, препоръча премиерът завръщайки се от франкофонската среща в Бейрут, добавя изданието. Така както в Бейрут се говорило за "култура на диалога", и у нас "трябва диалог нормален, цивилизован, градивен, а не само да търсим противоречия и излишни дискусии", изтъква часовият вестник.

Преди да замине за Ливан, ексдържавният глава Желев, който също участва във франкофонската среща, каза, че България трябва да има министър на франкофонията, така както и в останалите държави от общността, пише "Дневник". Но според франкофони у нас идеята за специален министър е малко пресилена, отбелязва изданието. Практиката е зам.-министри да представят държавите си в организацията, а България не учавства в структурите на организацията, допълва изданието.

"Новинар" пък допълва медийната тема. Новият медиен закон скара президента и мнозинството, заявява вестникът. Държавният глава се оплакал публично, че законът се пишел на тъмно и съзнателно се криел. Опитите му да си го набави пък ударили на камък. Щом президентът не може да се сдобие с ценните страници на Иван Павлов от НДСВ, недоволните стонове на деветимата от СЕМ, които за първи път "пеят на един глас", че компетентната помощ им е пренебрегната, направо бледнеят, коментира ежедневникът.

Царистите са големи работохолици, с афинитет към медиите, заключава изданието. Афинитетът към медиите е широко разпространен, както установява "Монитор". Според депутати от опозицията, целта на новия проект е домогване до рекламните потоци на държавната телевизия. Асоциацията на радио- и телевизионните операторите също е против внасянето на новия медиен закон без публично обсъждане. "Ще поискаме оставката на председателя на парламентарната медийна комисия", заявяват от асоциацията.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Роботът Робърт превзе „Витошка” с танца на „Бангаранга”

Любопитно Преди 8 часа

Подкрепата за DARA преди големия финал на „Евровизия” дойде и от света на технологиите

Кола се вряза в пешеходци в Модена, има пострадали

Кола се вряза в пешеходци в Модена, има пострадали

Свят Преди 8 часа

Шофьорът е излязъл от разбилата се кола и е побягнал, като по пътя си е намушкал минувач, който се опитал да го спре

,

"Това е повече от Оскар": Удостоиха Джон Траволта с почетната награда „Златна палма“ в Кан

Любопитно Преди 8 часа

„Не мога да повярвам. Това е последното, което съм очаквал“, сподели звездата

,

Хиляди протестираха във Виена срещу участието на Израел в Евровизия

Свят Преди 9 часа

Протестиращите обвиниха организаторите на Евровизия в лицемерие за това, че са позволили на Израел да участва, след като Русия бе отстранена през 2022 г. заради инвазията в Украйна

,

Тайван: Kупуването на оръжие от Съединените щати е гаранция за стабилност в региона

Свят Преди 10 часа

Китайският президент настоя, че островната страна може да е повод за директна конфронтация

,

Лекарка предизвика смъртоносна катастрофа заради високите си токчета

Свят Преди 10 часа

Мнозина твърдят, че лекарката е загубила контрол над колата и е причинила катастрофата заради неудобните си обувки

,

Къде българите в чужбина могат да гледат финала на Евровизия 2026

Любопитно Преди 11 часа

На финала в събота DARA излиза на сцената под №12 с хита си „Bangaranga“. Поради лицензионни изисквания БНТ ще излъчва шоуто само у нас, но българите в чужбина могат да гледат онлайн в YouTube и да подкрепят страната ни чрез SMS или сайта на конкурса

,

Франция помага на Украйна в борбата срещу руските балистични ракети

Свят Преди 11 часа

Двамата държавници обсъдиха процеса по присъединяването на Украйна към Европейския съюз и отварянето на всички преговорни глави в близко бъдеще

Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

България Преди 11 часа

Според нея относно обществената квота във ВСС фундаменталният въпрос е дали да бъдат номинирани магистрати или юристи извън системата

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

Свят Преди 12 часа

През януари 2026 г. Вашингтон използва федералните обвинения срещу венецуелския президент Николас Мадуро като претекст за нахлуване и залавяне

о

Бумът на изкуствения интелект може да остави десетки хиляди домакинства без ток в САЩ

Свят Преди 12 часа

Компаниите инвестират стотици милиарди долари в технологии за изкуствен интелект, което предизвиква експлозивно търсене на центрове за данни с огромна консумация на електроенергия и вода

.

Путин разговаря с президента на ОАЕ за Близкия изток, Иран и Украйна

Свят Преди 12 часа

И двете страни отбелязаха значимостта на „продължаването на политико-дипломатическия процес“ за изработване на компромисни мирни споразумения

,

Поп иконата Джанет Джексън празнува 60-годишен юбилей

Любопитно Преди 12 часа

Творчеството на Джанет Джексън се простира до всички кътчета на съвременната поп култура

.

Трагедия в Банкок: Влак помете и запали автобус, 8 загинаха и над 30 са ранени

Свят Преди 13 часа

Пожарникари и спасители отцепиха мястото на сблъсъка, а следователите надничаха в изгорялата обвивка на автобуса

Междузвездни войни

Кой герой от „Междузвездни войни“ сте според зодията

Любопитно Преди 13 часа

Откакто през 1977 г. излезе първият филм, режисиран от Джордж Лукас и с участието на Марк Хамил, Харисън Форд и Кари Фишър, в последвалия почти половин век се роди цяла вселена на „Междузвездни войни“ с продължения, предистории, спин-офи, телевизионни сериали, видеоигри и др.

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

България Преди 13 часа

Прокуратурата е преценила, че няма основание за искане на постоянен арест