Каквото и да ни говорят от "Гражданска защита" обаче и както и да се опитват да ни успокояват - видяхме какво стана в Европа, категоричен е вестникът. Затова ако искаме да ограничим жертвите и щетите, трябва не да се успокояваме, а да хвърлим всички необходими усилия и пари, за да вдигнем дигите. И най-вече - да кажат на населението там какво действително се случва и какво да очаква.
А иначе какво друго се случва в страната? Ами случва се това, което става години наред, когато едно правителство се разклати - възникват престрелки. Трябва да се отбележи, че разкритието е не на някой вестник, а на самия Бойко Борисов. Е, разбира се с бързото уточнение, че сега кабинетът не е дестабилизиран, но се правят опити това да стане. И реакцията е по всичките водещи заглавия на вестниците - погват лидери на групировки, МВР удари 797 наркосборища и излови 502-ма души, отбелязва "Труд". В безпрецедентна акция в цялата страна прибраха Руснака, Роко, Кела, Галев и още 502-ма, прави опит за поименно изброяване на по-едрите риби "24 часа". 500 дилъри на дрога задържани в цялата страна, приглася "Дума". А "Пари" уточнява причините за ставащото - столична екшънсерия вдигна целия състав на МВР на крак, според експерти причините за бойните действия трябва да се търсят в неуредени сметки в наркопазара и приватизацията на "Булгартабак".
И при всичко случило се депутатите мълчат като риби, недоумява "Стандарт". Или бързат да успокоят, както прави Пламен Панайотов, шефът на НДСВ пред "Труд" - няма гангстерска война. Каквото и да говорят обаче, държавата ни пак заприлича на бойно поле, убеден е "Стандарт". Колкото до виновниците, които клатели кабинета - ами депутатите го клатят, отсича вестникът. Защото вместо да си вършат работата и да разгледат промените в Наказателния кодекс за бързо и ефикасно правосъдие например, народните избраници стегнаха куфарите си и отидоха на море. А дали ще ги приемат поне наесен - все още не се знае. А пък и, както уточнява вестникът, това също все пак е въпрос на интереси.
Чии интереси защитава пък Здравната каса? По всичко личи, че определено не на гражданите, както е убедена пресата. Здравната каса заплашва с недостиг на лекарства, предупреждава "Дневник". Парите за здраве не стигат, само Христос е нахранил бедните с две риби, пък се оправдава шефът на касата професор Генчо Начев в интервю за "Труд". Каквото и да се говори обаче реалността е ясна - здравеопазването се качи на 3-то място сред най-тежите проблеми на хората. Това показва проучване на МБМД, публикувано в "24 часа". И така сега се налага усещането, че в последните години едничката цел на правителствата е била не да гарантират възпроизводството и развитието на нацията, а просто да угодят на частни и групови интереси.
И резултатите не закъсняха - във френски туристически справочник за положението у нас пише: "Див, краен либерализъм". Или, както превежда на по-простичък език вестникът - джунгла, проблеми отвсякъде, закрила отникъде.
Всеки пети е недоволен от здравето си, но не ходи на лекар, продължава със здравната статистика "Новинар". Българинът не обича да спортува, а се заседява пред чашката, притеснено допълва вестникът.
Е, като се изключат причините, това може и да не е чак толкова лошо. Оказва се, че по последни проучвания на учени от Канада колкото по-често човек посяга към чашката, толкова по-богат ставал, тръби "Труд". Причината за странната връзка може би се дължи на големия стрес при високоплатените длъжности, който на своя страна подканвал хората по-често да посягат към алкохола. Каквато и да е причината обаче, призовава вестникът, пийте редовно, за да забогатеете.