"Поен" публикува на цели пет страници "дневник на кандидатите", под надслова "Президентска академия", което все пак било по-добре от телевизионното предаване "Лофт стори 2".
"Нувел Обсерватьор" решава да прекара програмите на Жоспен и Ширак през погледа на 60 млн. избиратели и се съсредоточава в основното: несигурност, заетост, данъци, пенсии. На лявата страница е Жоспен, на дясната - Ширак, а под нея пише "Какво мислят за това". Седмичникът "Нотр тан" специално разпитва двамата кандидати по повод на пенсионерите. "Нувел Обсерватьор" се спира на една лична трагедия, потресла Франция: тази на един линчуван баща, опитал се да защити сина си от рекет.
"Експрес" отново отделя място на насилието в училищата и публикува статия за закона на мълчанието, който тегне над жертвите на агресията.
Според "Поен" телевизионния дуел в новата президентска кампания Ширак-Жоспен ще е много по-важен от този през 1995 г. Победата на Ширак, според известния коментатор Ален Дюамел, навремето е изглеждала почти сигурна, но пет години съжителство с Жоспен във властта днес я правят далеч по несигурна. И за да приключим с прогнозите, "Журнал дьо диманш" цитира данни според които процентите на Ширак-Жоспен са 50 на 50. А новината е, че Жан Мари Льо Пен излиза трети и качва изненадващото позициите си с 5 пункта.
А сега към международните сюжети. Журналист от "Нувел Обсерватьор" е сред посетилите базата Гуантанамо, където държат арестуваните членове на Ал Кайда. "Видяхме 300 металически клетки, четем в репортажа и около 300 мъже в тях, изложени на палещото слънце. Майорът, който ни съпровождаше при посещението каза: "Припомням ви, че това са задържани, а не военнопленници. Те нямат такъв статут, но отскоро им е дадено правото да пращат по 1 писмо и две картички месечно, както повелява Женевската конвенция. И освен това имат правото на две разходки от четвърт час седмично". След което изданието дава думата на Беатрис Межеван- Рожжо от Международния Червен кръст, посетила лагера: "Задържането на тези хора се обуславя от мерки за сигурност. Това са опасни хора, към които се приспособява съществуващата затворническа система".
Според "Журнал дьо диманш" било въпрос на време не дали САЩ ще ударят Ирак, а кога. Бомби били натоварени на самолетите, а елитни американски части вече били на път към Персийския залив.
Писателите също са по първите страници на седмичниците. Това е следствие от парижкия Салон на книгата. "Поен" дава думата на италианските писатели, които са в опозиция на Берлускони и представя петте най-известни писатели на Апенинския полуостров. "Курие ентарнасиоанл" пък верен на привичката си да препечатва най-доброто публикува статия на японския нобелист Кензабуро Ое срещу империализма и статия на американския писател Джон Ъпдайк, в която той разказва как е преживял 11 септември. Освен това научаваме от изданието, че Ширак и Жоспен също са очаквани в Салона на книгата, но този пък като автори. Дали и това е политика...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!