Разнообразни теми, без да има една доминираща, занимават европейската преса - спирането на тока в Италия, сливането между Ер Франс и KLM, предстоящата реч на британския премиер Тони Блеър пред партийната конференция на лейбъристите във вторник.

Женевският "Трибюн дьо Женев" отхвърля твърденията, че спирането на тока в Италия се дължи на авария в Швейцария. "Идеята, че прекъсването на електрозахранването в цяла Италия се дължи на паднало върху електрически жици дърво близо до езерото на Люцерн, направо ни кара да онемеем" - пише швейцарският вестник.

Според изданието причина за аварията е липсата на комуникация и сътрудничество между отделните електропреносители и италианската зависимост от вносен ток. Според друго швейцарско издание - "Льо Тан", прекъсването на тока в Италия показва недостатъчно производство на електричество в Европа.

Полетът на една обединена компания - така може да бъде дефинирана друга широко отразена тема в европейската преса. "Ер Франс влиза в клуба на небесните гиганти", пише в голямо заглавие на първа страница френският вестник "Фигаро".

"Тази сутрин се очаква Ер Франс и KLM да обявят подробности за сливането, което ще прекрои цялата транспортна система в Европа и света", коментира изданието. "Либерасион", също води с тази тема, определяйки сделката като стъпка към създаването на "Световна компания".

В редакционен коментар изданието предупреждава срещу прекалена национална гордост от осъществяването на плана, който, според "Либерасион", не е лишен от рискове. "Холандската компания има големи дългове и е възможно един ден да се стигне до закриване на работни места", прогнозира вестникът, добавяйки, че за Ер Франс все пак би било по-лошо, ако бездействаше.

"Имайки предвид факта, че световната авиация преживя толкова сливания през последните 10 години, трябва да си водещ в тенденцията, ако не искаш да станеш нейна жертва", оптимистично коментира сделката "Либерасион".

Съдбоносната реч на Блеър - така гледат на речта на британския министър-председател пред партийната конференция на лейбъристите испански и шведски вестници.

Излизащият в Барселона "Ла Вангуардия" пише: "Борнмут, малък град в Южна Англия, е сцена на решителна партийна конференция, на която предварително се знае, че ще се решава бъдещето на Тони Блеър и на кандидатурата му за фаворит на Лейбъристката партия за парламентарните избори през 2005-та година."

Изданието информира още, че Блеър идва на годишната партийна конференция сред недоволно обществено мнение и 41% от партийните членове твърдо решени да не му позволят да ги представлява на изборите.

Излизащият в Малмьо шведски вестник "Сидсвенска Дагбладет" пише, че речта на Блеър "може да очертае бъдещата политическа кариера на премиера". Изданието прогнозира, че способността на Блеър да бъде прекрасен оратор тогава, когато това наистина се налага, гарантира невероятна изява.

Въпросът, според вестника, е дали това ще е достатъчно за премиера, за да се справи с възмущението, доминиращо конференцията и да възстанови доверието в себе си, поставено под въпрос едновременно сред партийните функционери и сред избирателите.

Някои шведски вестници днес призовават за реформа на местната полиция. "Дагенс Нихетер" пише, че най-потресаващото нещо с убийството на външния министър Ана Линд е, че то въобще се е случило. "Как може министърът на външните работи на Швеция да бъде убита в оживен магазин в центъра на Стокхолм, в делничен ден, в края на кампания за референдум?", пита се вестникът.

Изданието продължава: "Тя беше не просто шведски външен министър, а водеща фигура в кампанията за референдума, по време на която се употребяваха думи като "предателство", загуба на "самоопределение" и т.н.

Съществуваше, разбира се, и международна заплаха, тъй като Ана Линд изразяваше категорични позиции за проблемите на Балканите, в Близкия Изток и Африка", припомня "Дигенс Нихетер".

Вестникът разкрива, че сътрудниците на Ана Линд се притеснявали от липсата на сигурност, като някои от тях правели опит лично да предпазват Линд, но "отговорът на полицията бил, че няма заплахи и следователно не е необходима лична охрана".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран е изстрелял 5761 ракети и дронове

Иран е изстрелял 5761 ракети и дронове

Свят Преди 33 минути

Иранските сили са насочили 1119 ракети към цели в съседни страни и 300 ракети по израелска територия

Турция унищожи морски дрон, направен в САЩ

Турция унищожи морски дрон, направен в САЩ

Свят Преди 1 час

Цивилни граждани са забелязали апарата

Украйна атакува Москва и голяма част от Русия

Украйна атакува Москва и голяма част от Русия

Свят Преди 4 часа

Дронове са успели да достигнат Уфа, където са атакували нефтопреработвателни предприятия

Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Свят Преди 5 часа

До 24 март българите зад граница могат да заявят желание да гласуват извън страната

Русия за удара по уранови инсталации в Иран: Грубо нарушение на международното право

Русия за удара по уранови инсталации в Иран: Грубо нарушение на международното право

Свят Преди 6 часа

Иран уведоми Международната агенция за атомна енергия

<p>МВнР с предупреждение към българите в ОАЕ</p>

МВнР предупреждава за неблагоприятни метеорологични условия в ОАЕ до 27 март

България Преди 6 часа

Очакват се обилни валежи, гръмотевици и силни пориви на вятъра, като са възможни и градушки

Кац: Израел и САЩ ще засилят значително атаките си срещу Иран

Кац: Израел и САЩ ще засилят значително атаките си срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Израел е решен да продължи кампанията си срещу властовата структура на Иран

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Свят Преди 6 часа

Не е ясно колко близо са се приближили ракетите до базата, която се намира на около 4000 километра от Иран

Най-силната магнитна буря за последните два месеца обхвана Земята

Най-силната магнитна буря за последните два месеца обхвана Земята

Свят Преди 6 часа

Учени прогнозират, че геомагнитната ситуация ще се нормализира напълно на 24 март

Нарендра Моди, министър-председател на Индия 23966 Kanal3 64009

Моди осъди атаките в Близкия изток в разговор с президента на Иран

Свят Преди 7 часа

Индийският премиер подчерта отворените морски маршрути

<p>Украйна отблъсна масирана атака</p>

Украйна отблъсна масирана атака, свали 148 руски дрона

Свят Преди 7 часа

Атаката беше отблъсната от авиацията, противовъздушните ракетни части, системите за електронна война и мобилните огневи групи на украинските сили за отбрана

<p>МВнР с позиция за Ормузкия проток</p>

МВнР: България се асоциира със съвместната декларация на европейски и други страни за Ормузкия проток

България Преди 8 часа

Страната приветства мерките за безопасно корабоплаване и стабилизиране на пазарите

Глобиха Димитър Бербатов за неправилно съхранение на оръжие

Глобиха Димитър Бербатов за неправилно съхранение на оръжие

България Преди 8 часа

Актът е връчен след проверка на МВР заради видеоклип с оставен без надзор пистолет в автомобил

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Пари Преди 8 часа

Царевицата, фуражната пшеница и суровата захар поскъпват на международните пазари, докато ССБ отчита спокойна търговия

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Свят Преди 9 часа

Съединените щати ще бъдат представлявани от специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и зетя на президента Доналд Тръмп - Джаред Къшнър