Вестниците в Европа днес поделят вниманието си между покушението срещу външната министърка на Швеция Ана Линд и годишнината от нападенията на 11 септември в САЩ. Френският "Монд" отбелязва, че нападението срещу Линд става в момент, когато Швеция изглежда готова да обърне гръб на еврото, ако се съди по множеството проучвания на общественото мнение.

Според вестника това предизвиква отчаяние в Брюксел, защото ако шведите отхвърлят еврото, значително намаляват шансовете за скорошни референдуми във Великобритания и в Дания, а освен това ратифицирането на европейската конституция ще се обремени с допълнителни усложнения .

Според Люксембургския "Тагеблат" Ана Линд е била смятана за най-вероятния приемник на Йоран Першон и като партиен лидер, и като премиер, а кампанията да се гласува в полза на еврото е била неразделно свързана с нейното лице.

Според френския "Монд" атентатите от 11 септември са предизвикали вълна от солидарност с Америка, за каквато няма исторически прецедент. Но само две години след това репутацията на САЩ е на най-ниската си точка за всички времена, а съчувствието изчезна, заменено от страх, че необмислените и безогледни действия могат още повече да влошат проблемите, пише "Монд".

Германският "Тагесшпигел" пише, че през двете години от атентатите насам германците са станали по-критични към САЩ. Антивоенната позиция на канцлера Шрьодер според вестника е израз на вдъхваща увереност традиционна политика.

Става въпрос за традицията да се води външна политика, ръководена от морала и международното право, а не от прагматизъм и пресметнат интерес. От 11 септември насам Германия стана по-европейска, по-антиамериканска и по-голистка, пише "Тагесшпигел".

"Ди Велт" също стига до извода, че антиамериканизмът в Германия расте, но не одобрява това. В Германия се възражда един особен тип самозалъгване, придружено с пълна неспособност да се оценяват външните фактори реалистично, пише вестникът. Появяват се признаци на старата германска тенденция да се преследват химери отвъд реалните възможности. След 11 септември Германия постепенно се отдалечава от Запада, заключава "Ди Велт".

Австрийският "Ди Пресе" не е сигурен във верността на твърдението, че светът се е променил с нападенията. Ако има промяна, според вестника тя е в това, че никога досега традицията да се оправдават по някакъв начин военните операции не е била погазвана по-бързо, отколкото в тази "война срещу тероризма".

Тоталната загуба на доверие в американския президент, а и не само в него, може да се окаже начало на много по-значителен исторически кръстопът, отколкото този, който светът смяташе, че вижда в пламъците на взривените самолети преди две години, пише "Ди Пресе".

Чешкият "Хосподаржске новини" предлага малко по-олекотен поглед към темата за тероризма. Вестникът смята, че всички чехи с изключение на един могат да спят спокойно. Тероризмът удря по символи, а с изключение на бившия президент Хавел Чехия няма кой знае какви достойни символи.

Вярно, че сме съюзник на САЩ, но доста хладен, а и от гледна точка на терористите нямаме нито сили, нито разузнаване, което да представлява заплаха за тях.

Освен това ислямските фундаменталисти гледаха на бивша Чехословакия като на спокоен оазис, където могат да се отпуснат и да кроят планове за бъдещи удари, докато се киснат в някой минерален извор. Те нямат интерес да разрушават този оазис, заключава успокоително "Хосподаржске новини".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отново протест с искане за оставката на Борислав Сарафов

Отново протест с искане за оставката на Борислав Сарафов

България Преди 12 минути

Той ще се проведе пред Съдебната палата в София

Гимнастика по пижама: 5 движения в леглото за сила и стабилна походка

Гимнастика по пижама: 5 движения в леглото за сила и стабилна походка

Любопитно Преди 55 минути

Тези упражнения не е необходимо да са с високо натоварване или да се извършват във фитнес зала, за да дадат резултати

„Никога не успявам“: 6 фрази, които саботират успеха ви всеки ден

„Никога не успявам“: 6 фрази, които саботират успеха ви всеки ден

Любопитно Преди 55 минути

Повечето хора не осъзнават, че саботират собствения си успех всеки ден

<p>Учени разчетоха &bdquo;невидима&ldquo; карта на небето, изгубена от векове</p>

Учени разчетоха най-древната звездна карта, скрита под манастирски текст

Любопитно Преди 56 минути

С помощта на рентгенови лъчи и ускорител на частици изследователи реконструират най-старата известна карта на звездното небе, скрита под средновековен ръкопис повече от две хилядолетия

.

Не правете тази грешка: Това е най-лошият момент да добавите сол към бульона

Любопитно Преди 1 час

Ако се чудите кое е най-доброто време за осоляване на бульона, четете в следващите редове

„Сляпо петно“ в науката: Океаните са с 30 см по-високи, отколкото сочеха изчисленията

„Сляпо петно“ в науката: Океаните са с 30 см по-високи, отколкото сочеха изчисленията

Любопитно Преди 1 час

Това е много по-често срещан проблем в страните от Глобалния юг, Тихия океан и Югоизточна Азия, а по-рядко в Европа и по атлантическото крайбрежие

Масирани удари в Техеран, десетки загинали

Масирани удари в Техеран, десетки загинали

Свят Преди 8 часа

През целия ден в иранската столица са чували експлозии

ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

България Преди 8 часа

Заявления се подават и по електронен път през сайта на ГД ГРАО

Тръмп: Мисля, че войната с Иран е почти приключила

Тръмп: Мисля, че войната с Иран е почти приключила

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Те нямат военноморски сили, нямат комуникации, нямат въздушни сили

Тръмп говори за Иран с Путин

Тръмп говори за Иран с Путин

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Мисля, че те направиха голяма грешка

Компания за изкуствен интелект съди Пентагона и администрацията на Тръмп

Компания за изкуствен интелект съди Пентагона и администрацията на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Пентагонът издаде обозначение за „риск за веригата на доставки“

Хванаха двама с "оръжия за масово унищожение" в Ню Йорк

Хванаха двама с "оръжия за масово унищожение" в Ню Йорк

Свят Преди 11 часа

Двамата са обвинени в предоставяне на материална подкрепа на терористична организация

Бенчев: Цената на петрола може до стигне до 150 долара

Бенчев: Цената на петрола може до стигне до 150 долара

Свят Преди 11 часа

Председателят на Управителния съвет на Българската петролна и газова асоциация опредли ситуацията като "абослютно невиждана"

РС Македония готви отговор за България

РС Македония готви отговор за България

Свят Преди 11 часа

Муцунски: Изненадан съм как България се отнася към наши граждани

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

Свят Преди 12 часа

Френският министър на финансите Ролан Лескюр заяви, че държавите от Г-7 „все още не са стигнали дотам“