Ес сейският дворец 2002. "Паризиен" брои от първа страница колко остава в президентската кампания и отчита сондажите и ексклузивните новини.

Една такава съзираме на първа страница на "Либерасион". Изданието публикува откъси от книгата на нашумелия съдия Алфен, който разследваше финансите на партията Сбор на републиката и дейността на Ширак. В тази връзка издателят "Деньоел" говори за кражба, както и в случая с предишна публикация на "Фигаро". Но както днес "Либерасион", така и вчера "Фигаро" твърдят, че в книгата няма нищо, което да потвърждава участието на Ширак в нелегалното финансиране на голистката формация. Това, което книгата на Алфен позволява да разберем, пише Армел Торавал, е до каква степен френското правосъдие е още зависимо от политиката. "Ла Монтань" съзира явната дистанция между Ширак и Жоспен: от едната страна е кандидатът-президент, който иска да избегне полемиките от едно друго време, а от другата - премиерът, които не иска да приеме нищо, което се конфронтира с идеите му.

Колкото до сондажите, "Юманите ебдо" твърди, че всичко ще се реши сред най-широките прослойки. Малко повече работници щели да гласуват за Жоспен, отколкото за Ширак, 23% срещу 21%, но сегашният президент взимал връх сред чиновниците - 23,5% срещу 21%. Сондаж "ССА-Юманите ебдо"...

Хамид Карзай пък вчера приключи посещението си във Франция. "Фигаро" публикува интервю с ръководителя на временното афганистанско правителство. В него той се надява на международна подкрепа и подчертава, че "създаването на национална армия е приоритет за афганистанския народ". А на въпрос на журналист, че все още в страната му няма сигурност, Карзай възразява: "Не е така. От падането на талибаните, има само един сблъсък между враждуващи лидери."

От "Монд" научаваме, че седем французи са идентифицирани сред задържаните в Гуантанамо. Изданието уточнява, че повечето от тях са известни на френската полиция от връзки с ислямистки среди преди световното по футбол в Париж през 1998 г.

"Паризиен" се връща към катастрофата на 12 ноември, два месеца след атентатите на 11 септември, когато еърбъс се стовари над нюйоркския квартал "Куинс". Според заключение на експертната комисия това е неразбираема пилотска грешка.

В Близкия Изток лагерите за бежанци са под израелски огън, настоява "Либерасион". Специален пратеник на изданието се опитва да види на място нещата и описва как, за да избегнат опасностите, войници взривяват вътрешни стени или преградни стени по малките улички. В това време повечето от търсените палестници са избягали от лагерите. "Паризиен" отбелязва, че Мери Робинсън, върховен комисар на ООН за човешките права, изразява възмущение от тези нахлувания, които не отчитат никакъв хуманитарен аспект.

И малко спорт... В "Монд" можете да прочетете интервю с френската съдийка във фигурното пързаляне Мари Рейн ла Гунь, която стана скандално известна с решенията си на олимпиадата в Солт Лейк Сити. Съдийката твърди, че не разбира защо е била превърната в мишена. И от друга страна се защитава с алгумента, че е била наказана, защото от години била против системата и е станала "чума" за нея.

Накрая приключваме с Айфеловата кула. От 1993 г. за посещенията на кулата функционира билетна система, която обаче често блокирала и продължавала да продава билети, които би трябвало да бъдат унищожени. Така вложените пари със сигурност са били отклонявани с користна цел. Защото, показала вътрешната анкета, щом е започнало разследването, блокирането на системата чудодейно спряло.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

България Преди 14 минути

Христо Широков е обвинен в престъпления по служба, търговия с влияние и принуда

Кричим изпраща Георги Кузев

Кричим изпраща Георги Кузев

България Преди 1 час

Митрополит Николай ще отслужи опелото и погребалната церемония

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

Свят Преди 1 час

Изтребители на Алианса унищожиха безпилотния апарат, а Финландия ограничи въздушния и морския трафик във Финския залив

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

България Преди 1 час

Имената на кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да са в ЦИК до 22 септември

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

Свят Преди 2 часа

Do Hiemon Box поддържа 15°C и е предназначена за работници, изложени на екстремни летни температури

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

Свят Преди 2 часа

Как популизмът, разпадът на статуквото и мажоритарната система във Великобритания проправиха пътя на Фараж кaто депутат – и защо амбициите му за „Даунинг стрийт“ са отново под въпрос

ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 9 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

България Преди 9 часа

Проверяващите откриха селище от палатки, каравани и автомобили, разположени в горския фонд

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 10 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Свят Преди 10 часа

Правителството искаше да намали възрастта, на която децата могат да бъдат изпратени в затвора, на 13 години

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 11 часа

Двама души са сериозно ранени

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Свят Преди 11 часа

В Русия Конър Кенеди е обявен за "чуждестранен наемник“

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 12 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Свят Преди 13 часа

Към момента няма информация за пострадали българи

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

DARA поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

България Преди 14 часа

DARA: Всички погледи са във вас в момента