Ле ерството в СДС. Темата, пред конференцията на синята партия, отдавна занимава медиите, но днес идва една важна новина - "Надежда Михайлова се кандидатира за лидер на СДС". За целта бившият външен министър е избрала в. "Демокрация", която публикува и нейното кратко политическо послание. В него Надежда Михайлова припомня, че демокрацията е преди всичко избор, че няма от какво да се срамува в четиригодишното управление, в което тя беше поела външната политика на България. И тъй като силна политика се прави от свободни хора, тя е решила да поема и своята политическа отговорност. В коментарната колонка на изданието Атанас Свиленов определя лидерството като "тежък кръст". "Също толкова тежък кръст е - отбелязва той - очистването на редиците от рушветчии и използвачи, от всички, които рушеха авторитета на СДС."

Новината явно обаче се е разчула из пресата. "24 часа" е помолил Надежда Михайлова за ексклузивно интервю. И излиза на първа страница със снимката й, под надслова: "Реших! Искам СДС". В интервюто си пред "24 часа" Надежда Михайлова настоява, че ще отвори прозорците в СДС, за да влезе свеж въздух. А на въпрос разговаря ли с другата Михайлова, тоест Екатерина Михайлова, Надежда Михайлова казва следното: "Да, вкъщи преди няколко вечери. Катя е чудесен човек, който дава всичко от себе си. Тя пое партията в тежък момент и огромна отговорност върху плещите си." Кандидатурата на Надежда Михайлова е водеща новина и за "Труд", който я определя като нормален и прям човек и пита: защо се страхуват от Надежда? Според "Труд" сините структури в страната се двоумели кой лидер да изберат, а що се отнасяло до Иван Костов, той щял да проговори чак на националната конференция, но едва ли щял да подкрепи Екатерина или Надежда Михайлова. "Труд" прави и проучване със свои читатели, които дават 47% доверие на Надежда Михайлова, пред 21% за Иван Костов, 11% за Екатерина Михайлова и 6% за Явор Дачков.

Впрочем Явор Дачков също е един от героите на днешната преса. "Демокрация" публикува с него интервю на цяла страница и го пита вярно ли е, че се готви да става политик и син лидер - нещо, което Дачков отрича със смях и твърди, че е показателно за това как се пише в България. Защото самият него го убеждавали в това хора, които го знаели от първа ръка. Но "първата ръка" в случая съм аз, казва Явор Дачков и обяснява, че си остава действащ журналист. В момента работи за радио "Дойче Веле" и периодично пише за вестници. "Новинар" също отделя доста място на участието на Дачков в предаването на Би Ти Ви "В десетката". "Царят връща комунизма" е тезата на Дачков, който в добавка определя Симеон като "интелектуално неадекватен". Затова в момента всички виждаме, твърди той, провала на една държава, в която разочаровани милиони хора ходят като болни по улиците. От шест месеца в България няма нов чужд инвеститор, а страната ни възобнови българо-иранските отношения седмица преди американският президент да включи Иран в оста на злото. След което "Новинар" се обръща за реакции към политиците. Алеко Кюркчиев от НДСВ е обиден, че оприличават царското движение с комунизма и твърди, че това била група от ярки индивидуалности. Кемал Еюп от ДПС признава, че НДСВ са демонстрирали по време на дебата странно единство. И признава, че в групата на НДСВ има хора и с леви, и с десни убеждения. Нещо, което било заложено още от лидера им. Но самият Еюп не бил съгласен, че НДСВ реабилитира комунизма. "Монитор" пък е узнал, че по поръчение на Стоян Ганев, Емил Кошлуков бил написал бележки на жълтата парламентарна група. Отличнички били Нина Чилова, Милена Милотинова и Явор Милушев, Нонка Матова, опънала се един-два пъти на председателя на парламента, имала четворка, а двойкаджия бил един от искрените монархисти в групата - Николай Бучков. Коментарът на "Монитор" е, че така е с еврореволюциите - първите падат в кърви, красивите личица печелят и неусетно юпитата стават първи.

А иначе - отбелязва "Монитор" във водещата си публикации - митничарите отново са №1 по корупция. В което няма новина, но пък имаме обстойно проучване на "Коалиция 2000".

А иначе страната е "пред сянката на стачката", се твърди в анализ в "Труд", който припомня думите на проф. Кръсто Петков, че доверието към управляващите е на санитарния минимум. И оттук нататък следва взрив. 31% от анкетираните от агенция "Медиана" смятат, че ако друг беше спечелил изборите, щеше да управлява по-добре. А над 50% смятат, че щяло да е същото. Интересно е, че и доверието към Симеон Сакскобурготски се стопява. 34% смятат, че друг щеше да управлява по-добре от него. И все още само 40% продължават да му гласуват доверие (спад с близо 20% за последните месеци).

В същото време икономическите новини наистина не са добри. Големи заводи могат да спрат работа заради високите цени на "Булгаргаз", твърди в. "Дневник". Торовите заводи, предприятия от стъкларската промишленост и циментовите заводи ще бъдат сериозно засегнати, твърди изданието. "Стандарт" от първа страница обявява, че е започната проверка срещу финансовия министър Милен Велчев заради пуснатата от него емисия еврооблигации.

"Труд" и "Дума" пък в обширни публикации се питат тръгват ли талибани към България. Съобщението е дошло от двудневен семинар, организиран от нашата агенция за бежанците.
Както виждате, пъстрота и шарения отвсякъде. Нищо, добре е, само да няма мълчание, настоява известният художник-аниматор Слав Бакалов в есе, публикувано в "Демокрация" и озаглавено "Изповед на един дърдорко". Не знам как е за другите, споделя Слав Бакалов, но за мен мълчанието си е направо инквизиця. Защото да бяха казали седмица-две - добре. Но цели 800 дни според художника било направо невъзможно. И той така се задъхвал сред общото мълчание. Отварял вестник - страниците му се виждали бели, пуснел рaдио - само музика, от телевизионния екран му се привиждали мъж и жена, които да движат беззвучно устни в горния край на екрана. Навсякъде мълчание и хора балони, съзира художника Слав Бакалов. И призовава: стига сме мълчали.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Весела Лечева и Стефка Костадинова

Стефка Костадинова даде пълномощно на Весела Лечева да управлява БОК

България Преди 46 минути

Двете проведоха кратка работна среща тази сутрин

Нов късмет за 4 зодии: Прогнозата до края на седмицата обещава обрат

Нов късмет за 4 зодии: Прогнозата до края на седмицата обещава обрат

Любопитно Преди 2 часа

Астрологичната прогноза до края на седмицата обещава нов етап от живота за няколко зодии. Те най-накрая ще си отдъхнат и ще почувстват истинско щастие

Петролът поевтинява: Пазарите реагират на паузата в Ормузкия проток

Петролът поевтинява: Пазарите реагират на паузата в Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Във вторник Тръмп неочаквано заяви, че за кратко ще постави на пауза операция за подпомагане на ескортирането на кораби през Ормузкия проток, позовавайки се на напредък към всеобхватно споразумение с Иран

Празник на българската армия

Ден на храбростта: Какво пожелаха политиците за 6 май

България Преди 5 часа

Политици отправиха своите поздравления по повод 6-ти май - Деня на храбростта и празник на Българската армия

Северна Корея промени конституцията си, сложи край на мечтата за обединение

Северна Корея промени конституцията си, сложи край на мечтата за обединение

Свят Преди 5 часа

Северна Корея е ревизирала конституцията си, за да определи територията си като граничеща с Южна Корея и да премахне препратките към обединение, узаконявайки стремежа на лидера Ким Чен Ун да третира двете Кореи като отделни държави

Трифонова от Hell’s Kitchen: Не смятам, че е редно да флиртувам с друг мъж по телевизията

Трифонова от Hell’s Kitchen: Не смятам, че е редно да флиртувам с друг мъж по телевизията

Любопитно Преди 5 часа

Тя признава, че е влязла в предаването почти на шега, без да очаква докъде може да стигне. Дори не е споделила с близките си за кастинга, докато не става ясно, че ще бъде част от формата

Засилен трафик към София на 6 май: Очакват се 120 хил. автомобила

Засилен трафик към София на 6 май: Очакват се 120 хил. автомобила

България Преди 6 часа

Най-интензивен трафик се очаква в следобедните и вечерните часове между 14:00 и 21:00 ч., съобщават от АПИ

Корабът MV Hondius

Смъртоносен вирус и три жертви в Атлантика: Какво се случва на борда на MV Hondius

Свят Преди 7 часа

Само преди едва месец те се впускаха в пътешествие за приключения към някои от най-отдалечените острови в света. Сега те се изолират в каютите си, блокирани на борда на кораб, закотвен в Атлантическия океан, предприемайки каквито мерки могат, за да се предпазят от огнище на смъртоносен вирус

Строги мерки за сигурност в София за 6 май, как се променя движението

Строги мерки за сигурност в София за 6 май, как се променя движението

България Преди 7 часа

Националната служба за охрана (НСО) обяви мерки за сигурност в столицата, а от Столичната община информираха за промени в движението

Контейнеровоз стои на котва в Ормузкия проток край бреговете на Иран

Тръмп постави „Проект свобода“ в Ормузкия проток на пауза: Очаква сделка с Иран

Свят Преди 8 часа

Иранските държавни медии го представиха като победа, заявявайки, че паузата показва, че Тръмп „се е оттеглил“ след „продължителни неуспехи“ да отвори отново жизненоважния воден път за световното корабоплаване

Снимката е архивна

След 50 години: Огнените „Порти на ада“ най-после изгасват – но добра новина ли е това?

Любопитно Преди 8 часа

Огненият кратер гори вече повече от половин век, подхранван от изтичащ от земните недра метан. И макар интензивността на пламъците да намалява, няма признаци те да угаснат напълно в близко бъдеще

Слънчево време с до 28° и следобедни гръмотевични бури

Слънчево време с до 28° и следобедни гръмотевични бури

България Преди 8 часа

Максималните температури ще бъдат предимно между 23° и 28°

Обичаи на Гергьовден - български традиции и вярвания

Обичаи на Гергьовден - български традиции и вярвания

Свят Преди 8 часа

История и символика на един от най-обичаните празници

Масови арести на полицаи по подозрения за изтезания в Лисабон

Масови арести на полицаи по подозрения за изтезания в Лисабон

Свят Преди 16 часа

Полицаи се хвалели с изтезанията в социалните мрежи

Унгария разследва „краля на пропагандата“ в режима на Орбан

Унгария разследва „краля на пропагандата“ в режима на Орбан

Свят Преди 17 часа

Разследването е по подозрения в присвояване и пране на пари

Зеленски за Русия: Абсолютен цинизъм

Зеленски за Русия: Абсолютен цинизъм

Свят Преди 18 часа

Зеленски: Русия би могла да прекрати огъня във всеки момент и това би сложило край на войната