Ця ят си дойде, безметежно усмихнатите хубавици от "Бонд" отлетяха, правителството се отчете в Интернет, а политиците ни си шият бели костюми. Митниците са отделна опера, а Мадлин Олбрайт - уникална семейна сага. Върхът на днешната преса, обаче, е интервюто с Розика Ботева в европейската притурка на "Демокрация" със заглавие: "Подписът на царя спира часовника в последния момент". Розика Ботева е начело на еврейската организация "Цион" отскоро, а в екипа на РФИ - България малко по-отдавна. При нас тя върши една от най-важните работи, осигурява масълцето върху франзелите ни, без да чувате гласа й в ефир. В ефира летят само онези кратки рекламни клипове, които тя е донесла в сакчето си. Затова интервюто на Розика Ботева в "Демокрация" си е събитие. А си струва да го прочетете, не само защото героинята ни е колежка, а защото става дума за едно важно историческо събитие - спасяването на българските евреи. Разговорът започва от сложните отношения между двете еврейски организации в България - "Шалом" и "Цион", минава през спомените за миналото, предадени от баба на внуче, спира се на темата за ционизма и необосновано приписваната му агресивна същност.
Колкото до спасяването на българските евреи, Розика Ботева е категорична, че именно подписът на цар Борис III, положен 4 часа преди потеглянето на ешелоните, спасява живота на хиляди невинни. Затова опитите за омаловажаване на неговата роля и обвиненията срещу него, че не е спасил евреите от Македония и Беломорска Тракия, са опити за изопачаване на историята и опетняване на България.

А България всъщност е една прекрасна страна, както казват хубавиците от "Бонд" в интервютата, дадени за "Труд" и "24 часа". От репортажите става ясно, че българският фолклор съвсем не е бил непознат на четирите момичета, които са имали състуденти, изпълняващи подобна музика и познават български класически музиканти. Независимо от това възторгът им от уникалните наши ритми и хармонии изглежда напълно неподправен. И в двата вестника "Бонд" са на 16-та страница - явно за да не стават обърквации. Или ако станат - никой да не разбере.

И така значи, "Бонд" отлетели около 16 ч. вчера, а малко преди това на летище София се приземил самолетът, с който си пристигна н.в. цар Симеон II. "Новинар", "24 часа" и "Демокрация" отбелязват това събитие с фотографии на първите си страници, "Труд" - по-навътре. В "часовете" заглавието е лаконично и ясно: "Тук съм!", а текстът върху снимката на н.в. гласи: "Имате пред вас човек врял и кипял. Това отговори Симеон II на въпрос, какво ще прави в политиката."
"Демокрация" ни информира, че от летището царят се отправил директно към резиденцията си във Врана, която наскоро бе ремонтирана, а програмата му още не била уточнена.
"Труд" е отразил завръщането на царя на 4-та страница, редом с информацията за партито на "ексклузивната" Венета Райкова. Към наученото от другата преса, тази информация добавя предположението, че КС щял да отреже Симеон II от надпреварата с Петър Стоянов за президентския пост и така щял да му отвори пътя за участие в парламентарните избори.

Широко обсъждана тема в днешните вастници е т.нар. ротация в митниците. С препратка към Алеко и Солунската митница започват "трудовите" разсъждения на 15-та страница. Още от надзаглавието разбираме, че "850 милиона долара търговски стокообмен се губят в отчетите". Анализът е направен въз основа на опита на бившия ревизор Емил Димитров, чието име се цитира многократно. Става дума за битката между бившите партийни другари, а сега - противници - Иван Костов и Христо Бисеров, за финансиране на предизборната кампания и за преразпределение на източниците за незаконно обогатяване. Това в най-общи линии е резюмето от материалите върху тази страница. Освен конкретиката, въплътена в кратката бележка за това, че разследвали племенника на Елена Костова - Григор Божидаров за внос на черна и бяла техника с фалшиви документи. Той е началник на митническото бюро "Европа", което е поделение на митницата на летището. Това разкритие било направено в Русе от лявата депутатка Емилия Масларова, а самият набеден и леля му не знаят за такова разследване. Неговият кратък коментар бил: "предизборни ходове".
"24 часа" е проснал на 12-та и 13-та страница "кратката" справка "Кой кой е сред уволнените митничари". Няма да ви я чета. Само малко от началото: "Наведнъж са уволнени всичките началници на всички районни митници. ... Махнати са по същия начин като Бакърджиев, Божков и компания - от раз, без обяснения". После се разглежда тезата за ротацията и административната реформа и се преминава към персоналните портрети и кратките служебни характеристики на отстранените. От всичко това остава някакво усещане за мистерия и финансова неяснота. По въпроса за казаното от Масларова, вече бившият шеф на столичната митническа дирекция Петко Петков заявил, че ще я съди.

Колкото до политическите маневри в навечерието на изборите, най-колоритна е 2-та страница на "Труд". От нея става ясно, че БСП ще търсят политически светци за депутати, а СДС започват разговори с БСДС, НДПС и БЗНС на Петко Илиев за бъдещето на коалицията ОДС. Кампанията на СДС щяла да започне едва месец преди изборите и съвсем нямало да бъде пищна. Според Екатерина Михайлова, това щяла да е национална кампания, тъй като изборите са парламентарни, а не местни. Колкото до изискванията към бъдещите кандидати за депутати на левицата, те трябвало да са с политически морал и отговорност, висок обществен авторитет, избираемост, конкурентноспособност, популярност, управленски и социален опит, реактивност и диалогичност. "Новата левица" щяла да промени името си и коалицията, която ще включва над 15 партии и ще бъде учредена утре или вдругиден на "Позитано" 20 ще се казва "Коалиция за България" или за по-кратко КБ. Чудя се, как не им е хрумнало да я нарекат "Коалиция за голяма България" - КГБ.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радиоактивни следи от Чернобил все още се откриват във Франция

Радиоактивни следи от Чернобил все още се откриват във Франция

Свят Преди 1 час

Доклад показва остатъчно замърсяване в почви, храни и пасища в няколко региона

<p>Какво се случи при визитата на Володин в Пхенян</p>

Председателят на руската Държавна дума присъства на военна церемония в Пхенян

Свят Преди 1 час

Обсъдени са сътрудничеството и военната подкрепа за Русия

<p>Буруджиева предупреди победителя на изборите за опасност от &quot;преяждане с власт&quot;</p>

Татяна Буруджиева предупреди победителя на изборите за опасност от "преяждане с власт"

България Преди 2 часа

По думите ѝ първият проблем, с който ще се срещне Радев в следващите месеци, са президентските избори

<p>След два месеца хаос небето над Техеран се отваря</p>

Възобновиха международните полети от Техеран

Свят Преди 2 часа

Самолети излетяха към Истанбул, Маскат и Медина след месеци прекъсване

<p>Майка уби двете си бебета&nbsp;и ги погреба в градината си</p>

Майка уби двете си бебета със "здрав разум" и ги погреба в градината си

Свят Преди 2 часа

Киара Петролини е осъдена на 24 години и три месеца затвор

Руски дрон падна в Румъния, НАТО вдигна изтребители

Руски дрон падна в Румъния, НАТО вдигна изтребители

Свят Преди 3 часа

В резултат на инцидента са били евакуирани над 200 души от района

<p>Обрат по делото &quot;Мадуро&quot;: Вашингтон прави отстъпка за съдебния процес</p>

САЩ се съгласиха Венецуела да плати на адвоката на Мадуро по делото за трафик на наркотици

Свят Преди 3 часа

Промяната в санкциите цели да не се провали делото

<p>След изборния провал: БСП гласува вот на доверие за Крум Зарков</p>

След изборния провал: БСП гласува вот на доверие за Крум Зарков

България Преди 3 часа

Социалистите се събраха, след като столетницата за първи път не успя да влезе в НС

Продължават спасителните операции след масираните атаки в Украйна

Продължават спасителните операции след масираните атаки в Украйна

Свят Преди 3 часа

Властите в Днепропетровск казаха, че при масираната атака срещу града са ранени повече от 30 души

<p>Какво каза Йотова за бъдещето на Европа</p>

Илияна Йотова отбеляза 21 години от подписването на договора за ЕС

България Преди 3 часа

Апел за диалог, дипломация и стабилност в ЕС

Доналд Тръмп

Законът за 60-те дни и войната на Доналд Тръмп: Какво ще се случи

Свят Преди 4 часа

Закон от времето след Виетнамската война поставя 60-дневен срок за използването на военна сила без одобрението на Конгреса. Войната в Иран, за която администрацията на Тръмп не потърси одобрение, достига този 60-дневен срок на 1 май

Столицата на Мали, Бамако

Мали под обстрел: Координирани атаки разтърсват столицата Бамако

Свят Преди 4 часа

Въоръжени групи са започнали координирани атаки в цялата територия на Мали. В изявление, публикувано в събота сутринта, от управляващата военна хунта съобщиха, че „сраженията продължават“

<p>От 1 до 34: Жените в новия парламент &ndash; пълна статистика по партии&nbsp;</p>

От 1 до 34: Жените в новия парламент – пълна статистика по партии

България Преди 5 часа

Около 24% от новите 240 народни представители ще бъдат жени. Това означава, че 57 от новоизбраните депутати са жени, а 183 – мъже

Младо момиче загина в катастрофа с тротинетка

Младо момиче загина в катастрофа с тротинетка

България Преди 6 часа

До фаталния инцидент се е стигнало, след като тротинетката се е сблъскала с микробус, по неизяснени до момента причини

Обесени в сянката на войната: Истории от коридора на смъртта в Иран

Обесени в сянката на войната: Истории от коридора на смъртта в Иран

Свят Преди 7 часа

През последния месец 16 мъже – осем политически затворници и осем протестиращи – бяха обесени в Иран. Имаше кратка пауза в държавните убийства, когато войната на Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху започна на 28 февруари, но нещо се промени след 18 март