Ва арел в пламъци, Бояна - с курбан. Кой както се уреди. Или какъвто му е светията. Очевидно св. Пантелеймон пази от пожари, защото досега боянчани не са пищели на огън. А за курбана послучай вчерашния празник научаваме от в. "Новинар", където подробно е описано варенето на 8-те агнета, 6 от които е дарил председателят на столичния парламент Антоан Николов - кореняк боянчанин. От същия вестник научаваме, че във Вакарел са изгорели над 65 къщи и съществуват подозрения за умишлен палеж. Какви са мотивите? Саботират правителството, според една от собственичките на къщи в селото. Целта била да се запали военното поделение. Освен Вакарел вчера са горели стърнища и горски масиви в Бургаско и Ямболско, като сериозните пожари са били 21 според в. "Труд".

В цялата суматоха обаче се оказа, че бил свършил и политическият сезон, в края на който падна и заместник-председателят на Народното събрание Благовест Сендов. Събитието е отразено подобаващо в цялата преса, но незабравимо ще остане заглавието на първа страница във в. "Дума". То е: "БОРИС III ОТСТРАНИ СЕНДОВ". В "24 часа" самият бивш зам. казва: "Прекрасно се чувствам. Даже можете да ме поздравите". Правим го.

"Зелени карти и за у нас". Това е челното заглавие на "24 часа", под което е разгърната информация от вчерашното заседание на Министерския съвет, на което е било обсъждано предложението да се въведат зелени карти за живеещите в чужбина българи и да се разработи програма за тяхното завръщане в родината. Темата е челна и за "Новинар", "Демокрация", "Стандарт", а "Труд", освен другото, й е посветил и днешната си "Позиция", изразена от Бойко Пангелов.
"За да има обаче успех инициативата - пише журналистът, правителството предварително трябва да си отговори на следните въпроси: - с какво ще направи България привлекателна било за "новите" емигранти, било за емигрантите трето поколение, след като в Щатите или Австрия получават поне 2000 - 3000 долара заплата, а тук я вземат 200-300, я не. Колкото и да са квалифицирани. И защо всъщност, както казват от пресцентъра на МС, се предполага, че завръщането им ще повлияе положително върху прираста на населението. Особено второто в известен смисъл обижда българите в България". И "24 часа" по същата тема: "Замисълът е обречен, ако се изроди в копиране на някогашния злополучен социалистически експеримент за облагородяване на пустеещите Странджа - Сакар".

На анализи и прогнози в края на поредния политически сезон са посветени цели страници в днешната преса. "Реваншът на уволнените министри" е заглавието на анализа на Севда Диновска във в. "Труд", който обстойно разглежда процесите в управляващата партия и предвижда извънредна национална конференция на СДС преди изборите. В същия вестник намираме и пространно интервю на Ана Заркова с бившия вътрешен министър Богомил Бонев, който още в заглавието заявява: "Очаквам да стават още жестоки престъпления".

Друго интервю, което вероятно би привлякло читателското любопитство е публикувано в "24 часа". То е с д-р Константин Тренчев, който предвижда социални сблъсъци наесен, като захладнее времето и е под заглавие: "Политици, дайте съвет как се печелят имоти и пари".

И като стана дума за пари, се вторачваме в страниците, посветени на лятната ваканция. На политиците, имам предвид. "Стоянов на плаж в Кемер - рая за дебели портфейли". "Лъскат яхта за Костов". "Те на ваканция - царят на оглед". Всичко това е в "24 часа". Според "Новинар" обаче: "Депутатите на море, Стоянов на пост през ваканцията". Зачитам се, за да разбера като какъв ще е този пост, в смисъл - без блажно или в смисъл - при нозе. Разбирам, че е второто, според формулировката на премиера Костов, изречена пред журналистите на вчерашното градинско парти в МС. Депутатите да отивали на море и да отмаряли, без да мислят за политика, но президентът щял да бъде на своя пост. Така е. Кой както се уреди.
Поглеждайки в "Демокрация", разбираме, че "Октай стяга куфари за Италия, Мозер лети за Вашингтон", а "Минипарламент отново се оформя на луксозния Слънчев бряг".
Докато повечето вестници гледат напред към веселата лятна ваканция на отговорните за благоденствието на нацията личности, "Дума" се вглежда носталгично в миналото и отделя цяла страница за интервю с Георги Гергов - коменданта на мавзолея на Г. Димитров.

Има още три основни теми, валидни за цялата днешна преса. Това са поскъпването на тока за битови нужди от 1 август с 4%, бламирането на кметовете на Димитровград и Долна Митрополия и предстоящата визита на щефа на ЦРУ Джордж Тенет в България.

Останалото е кино и футбол. Кино - в смисъл премиерните филми, които тръгват от днес по екраните, а те са: "Гангстери, секс и гилзи", "Флинтстоун 2: Да живее Рок Вегас" и "Треска за шоу".
И футбол - най-вече отзвуците от героичното 0:1, което направиха "сините" в Истанбул онзи ден.

Краткият виц в "24 часа" кореспондира със състоянието на здравната реформа. Пациент след катастрофа:
- Докторе, в болница ли съм?
- Отчасти.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедията във Венецуела: Броят на загиналите при земетресенията надхвърли 1400 души

Трагедията във Венецуела: Броят на загиналите при земетресенията надхвърли 1400 души

Свят Преди 1 час

Милиони хора са без питейна вода и подслон, докато първите американски хуманитарни полети кацат в Каракас на фона на растящ обществен гняв

Над 10 000 души излязоха на първия „Прайд“ в Будапеща след падането на Орбан

Над 10 000 души излязоха на първия „Прайд“ в Будапеща след падането на Орбан

Свят Преди 1 час

След години на рестрикции и опити за пълна забрана, унгарската столица марширува свободно под знамената на дъгата и Европейския съюз

Чудо сред руините: Спасиха 18-дневно бебе, прекарало 32 часа под развалините във Венецуела

Чудо сред руините: Спасиха 18-дневно бебе, прекарало 32 часа под развалините във Венецуела

Свят Преди 3 часа

Венецуелският град Ла Гуайра стана свидетел на истинско чудо, след като спасители извадиха живо и напълно невредимо 18-дневно бебе. То е прекарало цели 32 часа под останките от срутена сграда след двете опустошителни земетресения в страната

Как да заблудите мозъка си и да заспите бързо в летните жеги

Как да заблудите мозъка си и да заспите бързо в летните жеги

Любопитно Преди 3 часа

Когато спалнята се превърне във фурна, тялото ни губи способността да се охлажда само. Експерти разкриват как един напълно безплатен и инстинктивен метод действа като „естествен радиатор“ за мозъка

Европа под червен код: Екстремна гореща вълна чупи температурни рекорди в Германия и Франция

Европа под червен код: Екстремна гореща вълна чупи температурни рекорди в Германия и Франция

Свят Преди 3 часа

Германия отчете невижданите 41,5 градуса, а Дания преживя най-горещия си ден от 152 години насам на фона на блокиран транспорт и колапс в социалните домове

БАБХ спря близо 5 тона опасни храни при проверки в страната

БАБХ спря близо 5 тона опасни храни при проверки в страната

Теми в развитие Преди 4 часа

Установени са нарушения, свързани с изтекъл срок на годност, некоректно етикетиране, липса на документи за проследимост и несъответствия при съхранението и производствените процеси

Огнен ад в Гърция: Жители на Агиос Василеос са в готовност за евакуация

Огнен ад в Гърция: Жители на Агиос Василеос са в готовност за евакуация

Свят Преди 5 часа

Заради непосредствената заплаха за населените места, гръцките власти активираха системата за спешни известия чрез телефон 112, призовавайки жителите към максимална бдителност и готовност за евакуация

Инфарктен момент: Хари Стайлс се задави с вода и се срина на сцената заради жегата в Лондон

Инфарктен момент: Хари Стайлс се задави с вода и се срина на сцената заради жегата в Лондон

Свят Преди 5 часа

Поп идолиът Хари Стайлс предизвика истинска паника на стадион „Уембли“, след като се задави с вода по средата на изпълнението си и се срина на земята. Инцидентът се случи в най-горещия юнски ден в Англия, при изпепеляващи температури от 37,5°C.

Шофьорът, причинил катастрофата в Мездра с две жертви, остава в ареста

Шофьорът, причинил катастрофата в Мездра с две жертви, остава в ареста

България Преди 6 часа

Предвиденото от закона наказание за това престъпление е минимум 10 години лишаване от свобода

Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Ябълковозеленият цвят е хитът на лято 2026

Любопитно Преди 6 часа

„Този ​​нюанс добавя енергия към облекло, което с него е едновременно модерно и непринудено. Той е смел, без да е прекалено ярък“, казват експертите

Феноменален пробив: Никола Цолов влезе в топ 10 след инцидент в Австрия

Феноменален пробив: Никола Цолов влезе в топ 10 след инцидент в Австрия

България Преди 6 часа

Българският лъв преодоля удар от Дюрксен в първата обиколка и сътвори зрелищен възход, докато Бенет измъкна победата от Монтоя в последен драматичен тур

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

Златна нужда: До 5 евро за тоалетна в първото ни „евро“ лято

България Преди 6 часа

От 50 цента пред НДК до шокиращите 10 лева в Боровец – проверката на NOVA по маршрута София – Варна разкрива хаос с цените и хигиената

Какви здравни документи да вземем за почивката си?

Какви здравни документи да вземем за почивката си?

България Преди 6 часа

Когато почиваме в България, не е задължително да носим специални документи, но синята здравноосигурителна книжка е добре да бъде в багажа ни

Тежка катастрофа на бул. "България" в София, има пострадала жена

Тежка катастрофа на бул. "България" в София, има пострадала жена

България Преди 7 часа

По първоначални данни единият автомобил е отнел предимство на другия

Южна Корея вдигна изтребители заради руски и китайски самолети

Южна Корея вдигна изтребители заради руски и китайски самолети

Свят Преди 7 часа

Обединеният комитет на началник-щабовете в Сеул заяви, че китайски и руски самолети са влезли и след това излезли от зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Южна Корея над Японско море и южно от полуострова

Гълъб Донев: Проектобюджетът за 2026 г. е бюджет на реалността

Гълъб Донев: Проектобюджетът за 2026 г. е бюджет на реалността

България Преди 7 часа

По думите му това не е бюджетът, който хората очакват, като добави, че това, което ще заложат като политики, хората ще видят в следващия бюджет за 2027 г.