"Има нов НПК, следствието ще довършва 35 000 дела", информира "24 часа". Законът ще влезе в сила 6 месеца след публикуването му в "Държавен вестник", реши парламентът. Дотогава следователите ще довършват образуваните при тях дела. Председателят на правната комисия Янаки Стоилов призова изпълнителната и съдебната власт да използват това време за подготовка за прилагането на НПК.

"Всички пред бога", пише "24 часа". Свещ за здраве по случай Петковден запалили четирима кандидати за кмет на София вчера: Татяна Дончева, Милен Велчев с цялото си семейство, Бойко Борисов и Минко Герджиков.

"Герджиков ваксинира учителите", съобщава "24 часа". Да ваксинира учителите и да осигури система за развитие на кариерата, квалификацията и мотивирането на добрите преподаватели обещал вчера Минко Герджиков на среща със Синдиката на българските учители.

Венцислав Димитров иска общините да изготвят специален закон за гробищните паркове и погребалната дейност. Според него само така кметството ще се пребори с проблемите на чистотата, кражбите, вандализма и рекета на частни погребални агенции.

"Велчев ще е добър кмет", е мнението на министъра на администрацията Николай Василев в интервю за "Труд". "Той е безспорен професионалист, добър финансист, сериозен управленец с опит. За разлика от повечето си опоненти той е прекарал значителна част от живота си в поне 6 световни
града. Той знае как изглежда модерният град и може да работи за
модернизацията на София", казва министърът.

"Софийският бизнес подкрепи Татяна Дончева", съобщава "Дума" за среща на лявата претендентка с шефове на фирми. Според нея посланието й за борба с корупцията привлича вниманието на софиянци.

"Ще има ли София червена кметица с източен диалект?", се опитва да прогнозира "Сега". "Потомствените софиянци от трето или четвърто поколение са по-малко от половината. Поради което не би било изненада, ако една волева и енергична тревненка с хаплив език, политически опит и чувство за хумор привлече повече гласове от някой суховат кореняк софиянец", пише авторът.

Анализът в "24 часа" е под заглавие "Кой квартал за кого". Коментира се изследване на теренисти от Центъра за социални практики свързано с предизборните настроения. Според проучването в София съществуват паралелно два града. Единият е на улегналата градска среда, с оформени традиции. Другият е безформена и без видими перспективи жизнена пустиня. В улегналата градска среда хората са по-склонни да обсъждат
изборите, да следят кампанията и да се замислят кой от кандидатите би могъл да се справи като кмет. В крайните квартали търсят човека със секирата, който да реши нещата със замах.

"Предизборно безвремие", е коментарът в "Труд" за очакванията на чиновниците от Столична община към новия кмет. Отбелязва се, той няма да има време да се занимава със служителите, а ще се учи на администрация.

"1/3 от електората на управляващите разочаровани от неизпълнените обещание", пише "Сега". Данните са от октомврийското национално представително проучване на НЦИОМ.

39% от електората на НДСВ не биха повторили вота си, ако партията
не изпълнява обещанията си отпреди изборите. По същата причина
30 % от електората на БСП не биха гласували пак за социалистите, както и 26% от избирателите на Ахмед Доган.

"Бунтът на пешките в БСП", е озаглавен анализ в "Монитор". Коментират се настроенията в червените редици месец и половина преди 46-ия конгрес на БСП. Подчертава се, че след като партийните постове са раздадени и уговорени, напрежението на "Позитано" 20 достигна връхната си точка и вече има едно неструктурирано, но ясно доловимо разделение. Само лидерът Станишев засега е със сигурни шансове да остане начело на
червените, докато участват в управлението на страната.

На същата тема е и коментар на Валерия Велева в "Труд". Тя прогнозира дълбока криза в БСП и остро критично настроена група, която се формира около К. Паскалев - бивш министър при Сакскобургготски и помощник на президента Първанов.

"Министрите да кажат защо вдигат цените", призовава същият Паскалев. В интервю за "Стандарт" той обяснява конфликта между министри и депутати от БСП на последното заседание на парламентарната група: "Реакцията е обусловена от едно-единствено нещо - липсата на достатъчно ясна аргументация и мотивация за приемането на по-високи цени в сферата на енергетиката и ставките в Закона за акцизите. Или с други думи - отсъствието на цялостна политика по отношение на данъците, цените и доходите на населението за 2006 г."

"НДСВ - между лидерско движение и политическа партия", е коментарът в "Капитал". Изследване на агенция "Алфа рисърч" посочва, че на НДСВ тепърва предстои да се утвърждава като субект с устойчиво електорално влияние. Към момента общественотомнение откроява две основни слабости на жълтата партия: наличието на вътрешни противоречия между отделни нейни представители и липсата на ясни идеи за развитието на страната.

"Държавата сваля цени на ток и газ", съобщава "Стандарт". Цените на тока и природния газ могат да бъдат намалени догодина. Това ще стане, ако държавният бюджет се лиши от част от средствата, постъпващи от енергийните компании. Министерството на икономиката и енергетиката подготвя пакет от мерки за намалявене ефекта от шоковото поскъпване на горивата. Те бяха представени от министър Румен Овчаров.

"Овчаров към "Лукойл": Намалете бензина", цитира "24 часа" призива на правителството. "Не можем да изстискваме даржавните компании, а частните да реализират нереална за страната печалба", аргументира се министърът. Той казва, че заради скока на петрола бензинът у нас е скочил с 35%, докато в страните от ЕС с 11-19%.

"Иван Костов: С тези цени ни чака "Станишева зима", цитира "24 часа" изявлението на бившия премиер. Правителството е ограничено в действията си за намаляване ефекта от високите цени на горивата и електроенергията, оправдал се Станишев вчера в парламента.

 "Септември наду инфлация", отбелязва "Труд". Рекордно поскъпване на живота от началото на тази година отчете Националният статистически институт. Цените са се вдигнали с 1.4% през миналия месец и с 3.3% от началото на тази година. Почти сигурно е, че заложената в бюджета годишна инфлация от 4 % за 2005 г. ще бъде надхвърлена.

"Няма осъден за корупция представител на властта", под това заглавие "24 часа" информира за посещението на еврокомисаря по разширяването Оли Рен у нас. Според него датата 1 януари 2007 г.е напълно постижима, но трябвало да се положат усилия. Ще дадем на България и Румъния още 6 месеца, за да се подготвят. Сега излизате на финалната права и не трябва да се отпускате, предупреди комисарят.

 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 1 час

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 3 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 5 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 6 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа