Н еделчо Беронов постави ултиматум на Бойко Борисов, обявява "Дневник" и цитира десния кандидат за президент: "Докато Бойко Борисов не каже дали ще застане зад Георги Първанов за втори президентски мандат, няма да поискам неговата подкрепа".

Така Беронов отговори вчера на изявлението на столичния кмет, че досега нито веднъж не го е потърсил за разговор около вота.

Стоя зад Първанов, щом Бойко не играе, казва пред "Стандарт" кметът на Каварна Цонко Цонев, който е един от 173-мата градоначалници, обявили се за втори мандат на сегашния държавен глава. Според него столичният кмет няма да се кандидатира за вота наесен.

ГЕРБ трябва да издигне Бойко Борисов за президент, казва в интервю за "Монитор" кметът на Сливен и член на ГЕРБ Йордан Лечков. Ако Борисов откаже, ще номинираме друг или ще кажем на симпатизантите си да гласуват по съвест, допълва той.

Вдясно все още броят Борисов за десен,

коментира "Сега". Въпреки че знакови кметове на ГЕРБ като Цонко Цонев (Каварна) и Георги Манолов (Свиленград) подкрепиха Георги Първанов, СДС все още се надява на съдействие от Бойко Борисов за вота през октомври, пише изданието.

Подобен извод прави и "Труд": "И СДС опитва да привлече Бойко Борисов". Изданието цитира лидера на партията Петър Стоянов, според когото подкрепата на ГЕРБ и Борисов за десния кандидат- президент Неделчо Беронов ще се отрази благоприятно и тази възможност трябва да се търси до последния ден.

Пред "24 часа" лидерът на ДСБ Иван Костов твърди, че Борисов не им е противник, но ако държи да е - да се кандидатира. Според Костов само Неделчо Беронов може да бие Първанов на втори тур.

Ще стана президент още от първия тур, категоричен е в интервю за "24 часа" ген. Любен Петров. Той допълва, че кандидата му за вицепрезидент ще е актрисата Нели Топалова.

На първата си страница "Труд" предава предложението на финансовия министър Пламен Орешарски необлагаемият минимум догодина да бъде 200 лв. Сумата е с 20 лева по-голяма от досегашните 180 лв.

Вчера министър Орешарски направи отчет за дейността на ръководеното от него министерство за изминалата година. Темата е водеща и в "Земя".

Ведомства и общини пак с дефицит,

констатира "Сега". От изказване на Орешарски става ясно, че влошаването на дефицита по текущата сметка ще прескочи летвата от 12% и ще остави бюджета на министерства и общини недофинансирано и тази година.

Държавата има достатъчно пари да се превърне в Кувейт на Балканите, като премахне данъците за населението и фирмите, пише на първа страница "Монитор" и пояснява, че около това мнение са се обединили експерти след отчета на финансовия министър.

В арабската държава хората не само не плащат налози, а и правителството им прави парични подаръци за отглеждане на дете или по празнични поводи.

Парите за бедствията не стигат, алармира "24 часа", като цитира министърът на бедствията и авариите Емел Етем. Вчера тя представи отчет за работата на ръководеното от нея ведомствопрез първата година от създаването му.

"Сега" допълва, че министърката е удължила с една година срока на договорите за фургоните, в които пострадалите от миналогодишните наводнения бяха настанени.

Първият пряк сблъсък на БСП

с новата й вътрешнопартийна опозиция ще стане тази събота, когато червеният пленум ще обсъжда икономическата политика на управляващите, прогнозира "Сега".

Очаквало се на този пленум новото ляво крило да критикува ръководството и кабинета. Обвиненията срещу правителството са, че води дясна политика и защитава корпоративни интереси, уточнява всекидневникът.

"Дневник" пише, че ръководството на БСП се готви единодушно да защити зам.-председателя на партията и министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров от критиките на вътрешната опозиция на предстоящия пленум.

Не можеш да провеждаш истинско, стабилно, мощно ляво управление в бедна държава, твърди в интервю за "Дума" зам.-председателят на Изпълнителното бюро на партията Димитър Дъбов.

Според него ако има компромиси в правителството на тройната коалиция, те са само в идеологическата област.

От уводната си страница "24 часа" разказва, че инспекторатът на МВР е започнал от вчера мащабна проверка на всички наказателни постановления за заловени шофьори с над 1,2 промила в столичния КАТ.

Тя е заради шефката на звеното "Административно-наказателна дейност" в КАТ-София, Илияна Стоименова. Стоименова е отстранена от длъжност до приключване на проверката.

Освен това ще се разследват и всички парафирани от нея документи за отнемане на точки при катастрофи. Шефката е сред четиримата уличени служители на КАТ-София заради групата на Нестор Несторов (син на уволнения началник на КАТ Илия Илиев).

Антимафиотите я засекли, че "изчиства" актове за алкохол и отнемане на наказателни точки срещу заплащане.

"Парламентарната Антимафия се заема със Соломон Паси", е заглавие в "Новинар". Комисията за борба с корупцията в парламента може да започне разследване за начина, по който миналото правителство е похарчило 20 млн. лева по линия на информационната стратегия за присъединяване на България към ЕС.

Разследването за БЧК приключва до 30 дни,

обявява "Сега". Главният прокурор Борис Велчев е дал указания до края на септември да приключи разследването срещу председателя на организацията Христо Григоров.

Седем месеца след като Григоров беше обвинен за злоупотреби с особено големи размери, а разследването с него още се бави, БЧК изпрати писмо до премиера Сергей Станишев и до главния прокурор. В него се настоява за скорошно решение по делото.

В анализ "Сега" разсъждава върху това кой ще заема поста на българския еврокомисар. "Две дами в сблъсък за поста", пише в заглавие изданието и под него помества снимките на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева и посланичката ни във Франция Ирина Бокова.

Ако те не успеят, за поста може да се класира и външният министър Ивайло Калфин, коментира всекидневникът и лансира идеята, че ако е вярно, че БСП и НДСВ вече са спазарили поста на българския еврокомисар срещу узаконяването на "царските имоти", лесно може да се отгатне кой ще представя България.

От първа страница "Стандарт" съобщава, че бившият столичен кмет Стефан Софиянски и ексшефът на София-област Олимпи Кътев ще бъдат привикани в Софийската градска прокуратура заради реституираните с тяхната "лична благословия" имоти на Симеон Сакскобургготски.

Утре тръгват две следствени дела.

Едното е за връщането на двореца "Врана" с подписа на Софиянски. Другото е реституцията без нотариални актове на дворците "Бистрица" и "Ситняково" и хижа "Саръгьол" с подписа на Кътев.

В интервю за "Труд" депутатът от ДПС Христо Бисеров говори за царската реституция. "Имотът "Врана" - придобит с измама", извежда в заглавие изданието.

Външна политика

"ООН не иска фрегатата ни "Дръзки" в Ливан", съобщава в заглавие "Сега" и уточнява, че преговарящите от ООН са отговорили отрицателно на предложението България да изпрати фрегата във водите около Ливан.

Пет варианта за военното ни участие в Ливан, констатира "Монитор" след изказване на министъра на отбраната Веселин Близнаков, който вчера направи отчет за свършеното във военното ведомство през изминалата година.

Освен хуманитарната помощ, която страната ни ще окаже в региона, ще бъдат разгледани още четири възможности. Може да участваме както с подразделение на Сухопътните войски, така и с части от Военноморските сили, обявил министърът, но отказал повече подробности.

Веселин Близнаков заплаши вчера израелската "Елбит системс" с прекратяването на договора за ремонт на хеликоптерите Ми-24 и Ми-17, ако до 18 октомври компанията не изпълни ангажиментите си, информира "Дневник". Според договора първият прототип на ремонтиран хеликоптер трябваше да е готов до средата на този месец.

Общество

"Сега" информира, че от Министерството на земеделието са регистрирали рекорден износ на пшеница за последните пет години. По това време обикновено от страната са изнасяни около 200-250 хил. т зърно, а сега експортът е двойно по-голям и е достигнал 501 хил. т. Няма опасност от дефицит.

Вече няма място за софийския боклук, предупреждава "Труд" и цитира зам.-кмета по екологията Милор Михайлов: "Боклукът на София ще остане по улиците през октомври, защото няма вече да има къде да го складираме".

Територията на сегашните площадки в "Кремиковци" и "Дружба" са с изчерпан капацитет.

До две седмици се очаква да излезе становището за годността на мината в Бобов дол, но за да заработи тя като депо, е необходимо повече от година и половина.

Иде края на студентите и дипломите менте, обявява "Дневник". Вчера министърът на образованието и науката Даниел Вълчев представи регистрите на академичния състав, на студентите и докторантите, както и регистъра за легализирани дипломи след завършено образование в чужбина.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедия в Кипър: Две деца починаха в нагорещен автомобил, твърди се, че са българчета

Трагедия в Кипър: Две деца починаха в нагорещен автомобил, твърди се, че са българчета

България Преди 8 часа

Децата на 8 и 10 години са намерени в безсъзнание пред къща в района на Ларнака с тежки изгаряния от слънцето

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

България Преди 8 часа

Доцент Наум Кайчев с анализ за студената война със Северна Македония, изтеклите ноти и натиска над българите в Скопие

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Свят Преди 10 часа

След мъчително 74-часово издирване спасителните екипи във Венецуела откриха безжизнени телата на съпругата и двете деца на аржентинския футболист Лукас Трехо. Броят на загиналите от двойния трус в страната вече надхвърли ужасяващите 1430 души

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

България Преди 11 часа

И.д. главен секретар Любомир Николов с разкрития за корупционни схеми, издирването на Пепи Еврото и тежкия пропуск след трагедията на „Тракия“

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 11 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

Свят Преди 11 часа

Днес в Чехия беше отбелязан втори температурен рекорд за два поредни дни, след като в Доксани, северно от Прага, бяха регистрирани рекордните 41,1 градуса

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

България Преди 12 часа

Жена от кубратско село източи 260 евро през приложението Temu, след като се сдобила с чуждия смартфон без изтрита история

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

България Преди 12 часа

Пациентът е в тежко състояние с политравма и счупен гръбначен стълб след падане от височина при битов инцидент

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 12 часа

Плажове по Южното Черноморие са осеяни с мазут, туристи алармират за замърсяването в социалните мрежи

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

България Преди 12 часа

Президентът Венцеслав Стефанов спря всички лагери и турнири на клуба; отборите вече ще пътуват само с лицензиран транспорт

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Свят Преди 13 часа

Лекомоторната машина, собственост на местна школа, се разби в град Томблен; сред жертвите са петима инструктори и петима обучаеми

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

България Преди 13 часа

Синдикат „Защита“ алармира за дисциплинарно производство срещу нея след искане за прозрачност на заплатите в ръководството; известено е Министерството на здравеопазването

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Свят Преди 13 часа

Президентът Александър Вучич обяви въвеждането на 75-дневна служба за младежи до 30 години по време на мащабна военна демонстрация в Батайница

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Свят Преди 13 часа

Киев порази петролни обекти в Краснодарския край и Ярославска област, Москва докладва за свалени 213 безпилотни апарата на фона на засилваща се горивна криза

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 13 часа

Четири пожарни екипа и доброволци се борят с пламъците край Околовръстното шосе, гъст черен дим покри небето над града

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Свят Преди 13 часа

Температурите през нощта достигнаха рекордните 29,4 градуса, докато екстремните горещини блокираха градския транспорт в Саксония