О коло два часа парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред изслушва вътрешния министър Румен Петков по последните скандали в МВР.

Парламентарната комисия има съмнения за престъпна дейност от страна на ръководството на МВР, каза председателят на комисията Минчо Спасов пред журналисти след извънредното й заседание.

Спасов, който е депутат от НДСВ добави, че ако заключенията в доклада на вътрешната комисия, който трябва да бъде изготвен в седемдневен срок, са критични към работата на министър Румен Петков, въпросът за неговата оставка ще бъде поставен на политическо ниво от НДСВ.

Сигурно премиерът е прав, с тези думи лидерът на ДПС Ахмед Доган отговори на въпрос дали споделя мнението на премиера, че ставащото в МВР е оздравителен процес.

Очаквам окончателната оценка на Военна прокуратура и не бих искал да коментирам, защото аз за разлика от други не съм компетентен, каза Доган.

Запитан кога ще има среща на лидерите от тройната коалиция, лидерът на ДПС отговори, че това ще стане следващата седмица. Той не пожела да коментира дали на срещата ще се обсъждат промени в правителството.

Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски изтъкна, че от медиите научава за предстоящите срещи на тройната коалиция и те ще се случат, когато се реши.

Мисля, че се спекулира много и едва ли това помага да се разбере какво точно става, каза Сакскобургготски по повод скандалите в МВР.

Той отбеляза, че трябва да се направи проверка по един професионален начин от отговорните за това органи и тогава да се правят заключения и да се търси отговорност.

Стенограмата от днешното заседание на комисията ще бъде изпратена на главния прокурор, добави Спасов.

След като изпращаме сигнал до прокуратурата имаме съмнение, че има неправомерно боравене с информация, има изтичане на информация, което може да се окаже престъпление, а не само административно нарушение, каза Минчо Спасов.

Според него сигналът, който комисията вчера е получила от бившия директор на ГДБОП Ваньо Танов за документооборота в МВР е много тревожен. В миналото е имало движение на преписки, които не са били описвани и по твърдения на Танов някои от преписките са изчезнали, обясни председателят на вътрешната комисия.

За това депутатите ще препоръчат на министър-председателя да бъде направена проверка на документооборота в министерството от Инспектората на МС.

Според Спасов, министър Петков не е дал задоволителни отговори за срещата си с дупнишките бизнесмени братя Галеви.

В отговор на въпрос дали трябва да бъде отстранен министър Петков, Минчо Спасов посочи, че според Етичния кодекс на държавния служител преценка дали кодекса е спазван е на министър-председателя, а дали има извършено нарушение трябва да прецени прокуратурата.

Опозицията е предложила след изслушването на Румен Петков да бъде изпратено писмо до министър-председателя Сергей Станишев с две искания - премиерът да назначи проверка от Инспектората към Министерски съвет, която да провери документите, фактите и обстоятелствата в МВР, изнесени като обвинения към министерството на вътрешните работи.

Второто искане е препоръка към премиера да отстрани временно от длъжност Румен Петков, за да не пречи вътрешният министър на исканата проверка, съобщи пред журналисти депутатът от ДСБ Атанас Атанасов.

Той добави, че в сегашното правителство вече има такъв прецедент, свързан с министър - отстраняването на Румен Овчаров, който бе пуснат в отпуск, докато бе разследвана дейността му.

Предложението на опозицията не е било прието като при гласуването 10 депутата са били "за", 10 - "против", а двама са се въздържали. Това са били Татяна Дончева и Георги Петканов.

Пред комисията вътрешният министър е представил материали, които еднозначно доказват, че се лъже по безскрупулен и безпардонен начин с цел оклеветяване на МВР и на ръководството му, съобщи БГНЕС.

Според Румен Петков вчера Танов е заявил, че не му е предоставен списък с лидери на престъпни групи, всъщност такъв списък съществува и той е адресиран до самия Танов, каза Румен Петков пред журналисти.

Според него не са верни и твърденията на Танов, че през главата му е направена справка от тогавашната му заместничка Донка Георгиева. Петков уточни, че въпросната справка е направена по негова заповед и тя е била за извършени проверки на лични работни дела на сътрудници в сектор "Икономика".

В нея няма имена, а само псевдоними, обясни Румен Петков.

Георгиева е направила препоръка да бъдат санкционирани двама служители, тъй като не са работили достатъчно за подготовката на справката. Впоследствие Ваньо Танов е предложил Георгиева за пенсиониране, а единият от служителите, който е предложен за наказание е станал негов заместник.

Петков отхвърли и твърдения на Танов пред комисията, че министърът е предупредил Георги Самуилов за разработки по него.

"Разработката е започнала през 2004 г. Тя е приключила с повдигане на обвинение на Самуилов и още петима души за укриване на данъци в особено големи размери и участие в организирана група. Три дела вече са приключили срещу Самуилов и нещата са публични", обясни министърът.

Той уточни, че оповестява всички тези факти, тъй като "вчера се лъга по много безпардонен начин".

Според Петков тези които са мотивирали Ваньо Танов да лъже и да се изявява бурно по медиите би трябвало да разберат, че са вредни за страната. Той не обясни кого има предвид и каза, че това е въпрос на догадки и политически мотиви.

Танов беше кандидат за кмет на Русе от ГЕРБ и сега е общински съветник там, припомни министърът.

По повод на срещата си с дупнишките бизнесмени братя Галеви, Петков посочи, че според направените предварителни анализи не е имал основание да я откаже.

По повод на това дали е уведомил премиера за въпросната среща, Петков заяви: Не мисля, че за всичко, което предприемам като вътрешен министър трябва да уведомявам министър-председателя.

Министърът на вътрешните работи обясни, че срещата с Галеви е била записана по негово разпореждане, но не уточни дали записите все още се пазят.

Министърът каза, че не е имал избор да огласи името на бившата барета Алексей Петров, тъй като от вчера Ваньо Танов е дал достатъчно сведения за него.

Председателят на Европейската комисията Жозе Мануел Барозу е обезпокоен от случващото се в последните дни в МВР и по време на утрешната си среща с премиера Сергей Станишев в София ще очаква от него повече информация за ставащото, това съобщи БНР като цитира говорителя на комисията Марк Грей.

Той добавил, че една от основните цели на Барозу щяла да бъде да окаже подкрепа на Станишев в осъществяването на реформите и постигането на напредък в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 2 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 3 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 4 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 6 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 7 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 7 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 8 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 8 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 8 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 9 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 9 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 9 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 9 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 9 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 10 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината