й йли телеграф" съобщава за победата, която извоюва в съда 16-годишна мюсюлманка, завела жалба срещу училището си, задето не й позволили да идва забрадена по характерния за вероизповеданието й начин.

Под снимка на Шабина Бегум вестникът отбелязва как след решението на съда момичето е заявило, че е извоювало победа за всички мюсюлмани, информира Българската редакция на Би Би Си.

На същата тема отделя място и "Таймс", който обаче поделя първата си страница между две новини, като обръща вниманието на читателите към темата за финансирането на обществената медия Би Би Си (British Broadcasting Corpotation) със съобщение за плановете да се замени таксата за телевизор с такса за компютър.

"Таксата, която Би Би Си получава от всяко домакинство, трябва да се промени с данък върху всеки притежаван компютър вместо телевизор", цитира вестникът мнението, изразено вчера от британски правителствени представители.

"Таймс" отделя място в специална притурка за любопитна снимка и още по-любопитна статия, посветена на опитите на бивш роккитарист да събере своите някогашни състуденти в също така бившия им роксъстав.

"Да се съберат отново след 30 години тогавашните състуденти се оказва нелека задача, още повече че единият от тях има много натоварена програма, тъй като е министър-председател на Великобритания", пише вестникът и публикува снимка отпреди три десетилетия, на която Тони Блеър е с много по-дълга коса.

През 70-те години сегашният британски премиер и тогавашен начинаещ музикант се е явявал на прослушване за участие в състава "Грозни слухове" (Ugly Rumours), напомня изданието и цитира казаното от Блеър, че е бил искрено запален по музиката и сигурно е щял да успее, стига само да е имал повече талант.

"Гардиън" отделя огромна статия за кралски съобщения и проследява посещението на британския престолонаследник Чарлз в Австралия, където обаче "на принца му се налага да се пребори с конкуренцията на друго кралско посещение".

Докато принцът на Уелс бил в Австралия, там пристигнал и датският престолонаследник принц Фредерик със съпругата си - родената в Австралия принцеса Мери, бивша служителка на кантора за недвижими имоти в Тасмания.

"Файнаншъл таймс" и "Гардиън" насочват вниманието си към очакваните промени в структурата на Би Би Си, като заглавието на финансовия всекидневник гласи: "Би Би Си са уведомени, че трябва да уволнят управителния съвет на корпорацията" - с пояснението, че се запазва лицензионната такса, но при по-строго регулиране.

"Гардиън" обявява в заглавие, че "Би Би Си е изправена пред сериозни реформи на прага на дигиталния век", а в подзаглавие съветва корпорацията "да престане да преследва рейтинг и бройка зрители и да подобри нивото на програмите".

Вестниците припомнят, че британското правителство публикува документ за бъдещето на Би Би Си, а кралската харта, която регулира дейността на корпорацията, изтича догодина.

Главният момент е запазването на досегашното обществено финансиране на Би Би Си чрез годишна такса за всяко домакинство през следващото десетилетие.

Предвиждат се обаче промени в управленческата и регулативна структура на корпорацията.

Управителният съвет на Би Би Си ще бъде заменен с тръст, който ще наблюдава работата на корпорацията и ще следи за спазването на обществения интерес.

Отделно от тръста ще има изпълнителен съвет, който ще ръководи всекидневната работа на Би Би Си. Т.нар. "Зелена книга" за Би Би Си гарантира бъдещето на медийната корпорация, като запазва досегашното финансиране чрез такса за всяко домакинство до 2016 г.

Вестниците цитират и британската министърка на културата Теса Джауъл, която е на мнение, че повечето британци подкрепят този начин на финансиране. В замяна ще бъдат затегнати задълженията на Би Би Си като обществена медия и ще бъде засилена системата на ръководство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

България Преди 1 час

Доцент Наум Кайчев с анализ за студената война със Северна Македония, изтеклите ноти и натиска над българите в Скопие

14-годишно дете пострада тежко при катастрофа край Луковит

14-годишно дете пострада тежко при катастрофа край Луковит

България Преди 2 часа

Възстановено е движението по първокласния път Ботевград – Плевен край Луковит, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 4 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

Свят Преди 4 часа

Днес в Чехия беше отбелязан втори температурен рекорд за два поредни дни, след като в Доксани, северно от Прага, бяха регистрирани рекордните 41,1 градуса

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

България Преди 4 часа

Жена от кубратско село източи 260 евро през приложението Temu, след като се сдобила с чуждия смартфон без изтрита история

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

България Преди 4 часа

Пациентът е в тежко състояние с политравма и счупен гръбначен стълб след падане от височина при битов инцидент

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Плажове по Южното Черноморие са осеяни с мазут, туристи алармират за замърсяването в социалните мрежи

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

България Преди 5 часа

Президентът Венцеслав Стефанов спря всички лагери и турнири на клуба; отборите вече ще пътуват само с лицензиран транспорт

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Свят Преди 5 часа

Лекомоторната машина, собственост на местна школа, се разби в град Томблен; сред жертвите са петима инструктори и петима обучаеми

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

България Преди 6 часа

Синдикат „Защита“ алармира за дисциплинарно производство срещу нея след искане за прозрачност на заплатите в ръководството; известено е Министерството на здравеопазването

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Свят Преди 6 часа

Президентът Александър Вучич обяви въвеждането на 75-дневна служба за младежи до 30 години по време на мащабна военна демонстрация в Батайница

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Свят Преди 6 часа

Киев порази петролни обекти в Краснодарския край и Ярославска област, Москва докладва за свалени 213 безпилотни апарата на фона на засилваща се горивна криза

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 6 часа

Четири пожарни екипа и доброволци се борят с пламъците край Околовръстното шосе, гъст черен дим покри небето над града

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Свят Преди 6 часа

Температурите през нощта достигнаха рекордните 29,4 градуса, докато екстремните горещини блокираха градския транспорт в Саксония

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Адските жеги във Франция: Над 1000 жертви на горещините само за броени дни

Свят Преди 6 часа

Националната агенция по здравеопазване отчете скок на смъртността с над 40% на ден, определяйки горещата вълна като по-интензивна от черния рекорд през 2003 г.

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Русия превзе две села в Украйна и унищожи два изтребителя МиГ-29

Свят Преди 7 часа

Военното министерство в Москва докладва за напредък в Днепропетровска и Запорожка области и успешен удар по военно летище