Проявата се смята за най-престижното в света състезание за студенти, като победителите за миналата година са излъчени от общо 3850 отбора на 1329 университета, представители на 68 страни. Организатор е Асоциацията за компютърна техника.
В тазгодишните финали участват 73 отбора от университети в цял свят, които са класирани след квалификация в регионални кръгове. Нашият екип се класира, след като се пребори с тимовете на висши училища от Румъния, Украйна, Хърватска, Албания, Гърция, Молдова, Турция, Македония, Кипър и Югославия. Това е петото участие на български отбор във финалите, като най-високото ни класиране досега е четвъртото място през 1996 г.
За разлика от ученическите състезания тук участието е отборно, като трима души решават заедно осем или повече задачи в рамките на пет часа. Класирането става на база брой решени задачи и времето, за което отборът се е справил с тях. За решение на задачите се използват програмни езици Pascal, С или Java със среди за разработка Borland Kaylix или Eclipse, а операционната система е Linux.
Наградата за победителите е 10 000 долара, а тимовете, класирали се от второ до десето място, печелят между 1000 и 3000 долара. Генерален спонсор на състезанието е американската "IBM Corp.", а участието на българския отбор се подпомага от "Мусала софт" (компания в сферата на софтуерните услуги, подпомагащи еволюцията на е-бизнеса; специализирана в реинженеринг и интеграция на информационни системи).
Традиционно най-силно се представят екипите на Русия и централноевропейските страни. Успоредно с нарастването на конкуренцията от страна на източноазиатските университети се забелязва по-слабо представяне на отборите от САЩ. Всъщност трудно e те да бъдат идентифицирани по национална принадлежност, тъй като в историята на състезанието има случаи, в които отборът представител на САЩ (на Масачузетския технологичен институт) е бил съставен изцяло от българи.
Бившите участници най-често намират реализация като докторанити в западни университети или в изследователски центрове, но не липсват и такива, които са направили кариера в бизнеса.
Според Кристиян Хараламбиев ползата за хората е, че в подготовката за състезанието и по време на провеждането му те могат да надскочат своите знания, умения и самодисциплина.
"Ако тези състезания ги нямаше, не само че нямаше да направим това, което сме направили, но нямаше и да знаем, че сме способни да го постигнем", сподели той преди заминаването си.