И ран ще смени тази година 60 свои посланици, в това число в Лондон, Париж и Берлин, съобщи Асошиейтед прес, като се позовава на англоезичния вестник "Иран".

Иранският зам.-министър на външните работи Мехди Мостафави заяви, че смените са рутинни. Той упорито настоява, че това е "нормална процедура на ротация" и не трябва да се интерпретира като признак за извършваща се чистка в иранското външно министерство, подчертава агенцията.

Великобритания, Франция и Германия бяха сред основните играчи в поредицата от дипломатически ходове, в резултат на които на Иран бе даден срок до 28 април да прекрати програмата си за обогатяване на уран. Асошиейтед прес добавя, че за смяна на иранските посланици в тези три страни се говори от месеци.

Сегашният президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад предприе кампания за подмяна на голям брой държавни служители, назначени от неговия предшественик Мохамад Катами, с по-консервативно настроени хора. Най-силно изпъква свалянето на Хасан Ровхани от поста му главен преговарящ по въпросите на иранската ядрена програма.

Високопоставени представители на петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай) плюс Германия ще обсъдят днес в Москва какви действия да бъдат предприети, след като Иран оповести миналата седмица, че е овладял процеса по обогатяване на уран, предаде Франс прес.

В срещата ще участват зам.-държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс и зам.-министрите на външните работи на Русия и Китай Сергей Кисляк и Цуй Тянкай. Франция, Германия и Великобритания ще изпратят свои високопоставени представители.

Съединените щати ще настояват пред съюзниците си да обсъдят налагането на санкции срещу Иран, включващи замразяване на авоари и ограничения на пътуванията за някои представители на режима в Техеран. Русия и Китай са против налагането на санкции на Иран.

Междувременно Пентагонът отказа да коментира твърденията на военен
анализатор, според които Вашингтон е започнал да планира военна операция срещу Иран още преди намесата в Ирак през март 2003
година, предаде агенция Франс прес.

Планираме всякакви неща, каза говорителят на Пентагона Браян Уитмън.

В статия, публикувана в неделя във "Вашингтон пост", военният анализатор Уилям Ъркин говори за проект с кодовото име ТИРАННТ, в който се прави детайлизиран анализ на ракетния арсенал на Иран и план за неутрализиране на иранските оръжия за масово унищожение.

Миналата седмица списание "Ню Йоркър" помести статия, според която САЩ обмислят военна операция, която предвижда използване на ядрено оръжие срещу ядрените инсталации.

По отношение на историите, които разказват за военно планиране срещу Иран, бих ги окачествил като чиста спекулация, каза Уитмън.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Антонио Гутериш: ООН е изправена пред финансов колапс

Антонио Гутериш: ООН е изправена пред финансов колапс

Свят Преди 3 часа

Причината по думите му са неплатени вноски и бюджетно правило

<p>Йотова има 5 варианта за премиер, какво следва?</p>

Машината се завъртя: Йотова има 5 варианта за премиер, каква е процедурата и кога идват изборите?

България Преди 3 часа

След оставката на Радев, Илияна Йотова встъпи в длъжност и задейства конституционната процедура. С петима кандидати, готови за премиерския пост, на ход е изборът на кабинет и насрочването на вота, който трябва да се лавира между Великден и Цветница

Скопие повдигна обвинения на 13 полицаи за пожара в дискотека "Пулс"

Скопие повдигна обвинения на 13 полицаи за пожара в дискотека "Пулс"

Свят Преди 4 часа

В прокуратурата в Кочани се води и друго разследване - срещу инспектори от Службата за публични приходи в страната, заподозрени в подкуп и злоупотреба със служебно положение

<p>Публикувани са над три милиона страници от досиетата по делото &quot;Епстийн&quot;</p>

Тод Бланш: Публикували сме над три милиона страници от досиетата по делото "Епстийн"

Свят Преди 5 часа

"Жертвите на Епстийн са преживели неописуема болка“, заяви Бланш

Линдзи Вон е в болница след падане на Световната купа в Кран Монтана

Линдзи Вон е в болница след падане на Световната купа в Кран Монтана

Свят Преди 6 часа

Провеждането на състезанието сутринта е било трудно решение за организаторите

Мария Габриел е назначена за помощник генерален директор по комуникации и информация на ЮНЕСКО

Мария Габриел е назначена за помощник генерален директор по комуникации и информация на ЮНЕСКО

България Преди 6 часа

Габриел ще отговаря за сектор „Комуникации и информация“ на ЮНЕСКО

Берлин използва "пингвинът нихилист", за да насърчи европейската солидарност

Берлин използва "пингвинът нихилист", за да насърчи европейската солидарност

Свят Преди 6 часа

Германският външен министър публикува в своя акаунт в Инстаграм генерирано чрез изкуствен интелект видео с любимата на интернет меланхолична птица

<p>Борисов: ЕС спешно да изгради отбранителни способности до 2030 г.</p>

Борисов пред Манфред Вебер: ЕС спешно да изгради отбранителни способности до 2030 г.

България Преди 6 часа

Борисов е в хърватската столица Загреб за участие в Срещата на върха на ЕНП

<p>Стармър: Пречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие</p>

Киър Стармър: Пречим на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 6 часа

По-рано Техеран потвърди, че при протестите в Иран са били убити най-малко 5000 души

<p>Пеевски: Сезирам ВСС за снизходителното отношение на съда&nbsp;към поредния убиец на пътя</p>

Пеевски: Сезирам Инспектората на ВСС за снизходителното отношение на Плевенския окръжен съд към поредния убиец на пътя

България Преди 7 часа

В отговор на тази крещяща несправедливост, аз ще внеса сигнал до Инспектората на ВСС и ще настоявам за задействане на всички законови механизми за контрол

<p>Доналд Тръмп съди IRS&nbsp;за 10 милиарда долара</p>

Доналд Тръмп съди IRS и Министерството на финансите за 10 милиарда долара

Свят Преди 7 часа

Жалбата на Тръмп твърди, че IRS и Министерството на финансите не са успели да предотвратят неоторизиран достъп до неговите данъчни досиета, които са използвани за „левичарски публикации“

<p>&quot;Благодаря му, че ми позволи да го победя&quot;: Джокович сломи Яник Синер&nbsp;</p>

"Благодаря му, че ми позволи да го победя": Новак Джокович сломи фаворита Яник Синер

Свят Преди 7 часа

Сърбинът ще се бори за рекордната 25-а титла от Големия шлем

Бивш водещ на CNN е арестуван за нахлуване в църква в Минесота

Бивш водещ на CNN е арестуван за нахлуване в църква в Минесота

Свят Преди 7 часа

59-годишният Дон Лемън е бил част от група от няколко десетки протестиращи, които са прекъснали неделното богослужение в църквата

<p>Израел отново ще отвори граничния пункт &quot;Рафах&quot;</p>

Израел отново ще отвори граничния пункт "Рафах" в неделя

Свят Преди 7 часа

Израел затвори граничния пункт "Рафах" през май 2024 г., около 9 месеца след началото на войната в Газа

<p>Дванадесет държави предупредиха за риск от ядрена авария</p>

Дванадесет държави предупредиха МААЕ за риск от ядрена авария в Украйна

Свят Преди 7 часа

Смята се, че атаките срещу подстанции и все по-сериозните щети по електропреносната мрежа представляват заплаха за ядрената сигурност

Зазидаха живо коте в стена в Бургас, спасиха го след 9 дни

Зазидаха живо коте в стена в Бургас, спасиха го след 9 дни

България Преди 7 часа

Случаят може да се бъде разглеждан и като престъпление